Loç Vadisi – Kastamonu


Loç Vadisi, doğal güzellikleri ile gezginleri kendine hayran bırakan Kastamonu‘nun en yeşil noktalarından biri. Bu yüzden gezginlerin mutlaka Kastamonu’da gezilecek yerler listelerinde bulundurmalarını tavsiye ediyorum.


Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan Loç Vadisi’ne gelen seyahat severler, buraya adeta hayran kalıyor. Ben de aynı fikirdeyim. Bana sorarsanız Küre Dağları Milli Parkı bünyesindeki en yeşil ve en büyüleyici destinasyon tam olarak burası.

Bir yandan Karadeniz, bir yandan da Akdeniz ikliminin bitki örtüsünü bir arada görünce insan hayret ediyor doğrusu. İkliminden dolayı dünyada sadece burada yetişen bitkiler (özellikle orkideler), Loç Vadisi’nde yaşayan halkın göz bebeği olmuş durumda.

Loç Vadisi

Fotoğraf makinesini almadan buraya gelmeyin derim. Gördüklerinizi ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekme ihtiyacı duyacaksınız. Doğayla iç içe bol oksijenli müthiş bir doğa seyahati için Kastamonu’da Gezilecek Yerler Listesi’ne burayı eklemeyi unutmayın.

Kastamonu’nun en önemli akarsularından biri olan Devrekani Çayı bu vadiden geçiyor. Fakat üzülerek söylüyorum ki, bölgede hidroelektrik santralleri çalışması başlatılmış. Bölge halkı 10 seneye yakındır bu durumla mücadele ederek direnmeye çalışıyor.

İçerik:

Loç Vadisi Nerede?

Loç Vadisi, Kastamonu’nun Cide  ilçesinde Hamitli Köyü’nde bulunuyor. Cide ilçe merkezine ise yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Loç Vadisi haritası

Loç Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Cide merkezinden Loç Vadisi yaklaşık 35 dakika sürüyor. Vadiye girişin son 6 kilometresi, seyir terasına girişin son 1 kilometresi toprak yol olduğu için ulaşımı zorlayabilir. Yüksek araçlar tercih etmenizi tavsiye ederim. 

Özel araç ile Loç Vadisi’ne gidecek olanlar, Cide kent merkezinden yola çıkıp Kastamonu karayolunda tabelaları takip ederek 25 kilometre gittikten sonra vadiyi gösteren yol ayrımından devam edip ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile Loç Vadisi’ne gidecek olanlar için en rahat ve alternatif yol buraya düzenlenen turlardan birisine katılmak. Kastamonu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?Loç Vadisi Ahşap Seyir Terası

Muazzam ve büyüleyici bir manzaraya sahip olan ahşap seyir terası, Loç Vadisi’ne gelen seyahat severlerin uğrak noktası.

1 kilometrelik yürüyüş yolundan sonra ulaşılabilen terastan Gömeren Kanyonu, Valla Kanyonu çıkışı, Kılıçlı Mağarası, Devrekani Çayı ve Malyas Kanyonu seyredilebiliyor. 1000 rakımlı seyir terası eşi benzeri olmayan bir manzara sahip. Buralara kadar gelmişken cesaretinizi toplayıp bu güzel manzara seyredin derim.

Loç Vadisi Hakkında Bilgiler

Loç Kastamonu
  • Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan Loç Vadisi, 10 yıldan beri milli park statüsünde yer alıyor.
  • Vadi içerisinde Dağlı Kuylucu Mağarası, Sarıçam Evleri, Gömüören Kanyonu, Uzun Göl Şelalesi, Valla Kanyonu çıkışı, Acuna Dönen Göl, Karacehennem Kanyonu, Efken Şelalesi, Ilgarini Mağarası gibi oluşumlar yer alıyor. 
  • Vadi içerisinde 10 adet yerleşik köy bulunuyor.
  • Dünya genelinde sadece Loç Vadisi’nde yetişen 29 bitki türü bulunuyor. Bunlar da CİTES (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) Sözleşmesi ile koruma altına alınmış durumda.
  • Birçok doğa sporuna elverişli olan Loç Vadisi’nde rafting, canyoning ve trekking yapılabiliyor.
  • Vadinin ortasından Devrekani Çayı geçiyor. Yaz aylarında hazırlıklı gelirseniz burada yüzmenizi tavsiye ederim.
  • Loç Vadisi’nde, manzaranın tadını çıkarabilmek için bir de ahşap seyir terası bulunuyor.


Kastamonu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Otelleri – Kastamonu’da Nerede Kalınır?
Yukarıda Loç Vadisi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Loç vadisini bilmeyenler Çok güzel bir yazı olmuş tebrikler. Loç Vadisinin ismini nereden alır bu konu hakkında bilgi verebirseniz çok güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu