Sinop Akgöl Gezi Rehberi

Batı Karadenizin en nadide yerlerinden biri olan Sinop’un saklı güzelliği Akgöl, görenleri şaşkına çeviriyor. Sinop gerçekten öyle bir yer ki hiç beklemediğiniz güzellikleri karşınıza çıkarıveriyor.

Sinop ile ilgili yazdığım Sinop’ta Gezilecek Yerler yazımda kısaca bahsettiğim Akgöl’de işte tam da bu bahsettiğim yerlerden biri. Anlayacağınız gerçekten de Sinop’taki her yer insana ayrı huzurlu hissettiriyor.

İşte tüm bu güzelliklerle birlikte belki de insana en huzur veren yerlerden biri olan Akgöl de saklı kalmış bir mücevher gibi. Akgöl sadece bir göl değil, ağaçların yansımasıyla yeşil ile bütünleşmiş ama kendi berraklığının güzelliğini kaybetmemiş bir yer. En önemli özelliği de diğer ünlü göllere göre bakir kalmış olması. E tabi bu sayede de doğanın saf sessizliği içinde kalıyorsunuz.

Tahmin edersiniz ki sadece göl değil, orman da oldukça bakir durumda. Bu yüzden de ormanın derinlerine gittikçe yabani hayvanlara rastlamanız da mümkün. Yani kelimenin tam anlamıyla doğal yaşam burada.

İçerik:

Akgöl Nerede?

Akgöl, Sinop’un Ayancık  ilçesinde bulunuyor. İlçe merkezine uzaklığı yaklaşık 5 kilometre.

Akgöl Harita

Sinop Akgöl haritası

Akgöl’e Nasıl Gidilir?

Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı, Bakırlızaviye Köyü’nde bulunan Akgöl’e Ayancık yolunun 30. Kilometresinden saparak ulaşılıyor.Sinop gezisini planlarken aşağıdaki yazılarıma göz atmayı ihmal etmeyin:
Akgöl Hakkında 

Sinop Akgöl hakkında

Akgöl aslında yapay bir su birikintisi. İki çayın birleşmesi ile oluşmuş. Sinop Akgöl 1991 yılında Akgöl Yaylası adı ile turizm alanı ilan edilmiş. Ancak buraya ulaşım biraz zor olduğu için henüz çok fazla keşfedilmemiş.

Akgöl’de Ne Yapılır?

Akgöl'de ne yapılır?
  • Siz de fotoğraf çekmeye bayılıyorsanız Sinop Akgöl resmen bir tablo gibi. Ancak bunu söyleyince korkmayın, zamanınız sadece fotoğraf çekmekle geçmeyecek. Çünkü burada zaman adeta duruyor. Sadece doğa ve siz. Koşturmaca, telaş hiç biri yok. Sadece doğanın sesi ve siz varsınız. Üstelik her mevsim farklı bir güzelliğe canlı canlı şahit olabileceğiniz kadar güzel.
  • Akgöl oldukça geniş bir alana yayılmış. Bu sayede de şehir hayatındaki karışıklığı bir kenara bırakıp sakin bir doğa yürürüşü yapmak burada elbette mümkün. Anın içinde kalabilmek çoğu zaman çok zor ancak burada emin olun hep anın içinde kalabileceksiniz.
  • Ortam bu kadar güzel olunca gölün etrafında piknik yapmadan olmaz. Bu yüzden de etrafta fazlasıyla piknik ve ızgara yapılacak alan bulunuyor.
  • Kamp severler için Akgöl gönül rahatlığı ile önerebileceğim yerlerden biri. Üstelik istediğiniz yere çadırınızı kurabilirsiniz. Düşünsenize şehir hayatının hiçbir kargaşası yok, uyanıyorsunuz ve güne kuş sesleri ile doğanın içinde başlıyorsunuz. Bence denemeye değer. Peki ya sizce?
  • Sadece şunu söylemeliyim ki burası aslında bir kamp alanı değil ve yukarı da da bahsettiğim gibi orman içinde bulunduğu için yabani hayvanlarda oldukça fazla. Eğer kamp alanı değilse gitmem diyorsanız burası kamp yapmak için pek de size  göre değil.

Sinop Akgöl’de Kamp Yapılır Mı?

Sinop Akgöl'de kamp yapılır mı?

Abant ve Uzungöl gibi kamp alanlarına nazaran çok daha sessiz sakin olan Sinop Akgöl, kamp yapabileceğiniz muhteşem yerlerden biri. Ancak burada diğer kamp alanları gibi elektriğin olduğu suların aktığı bir tesise sahip değil ancak diğer yerlere nazaran bakir kaldığı için sessiz sakin yerleri seven kamp severler için oldukça güzel.

Sinop Akgöl’de kamp yaparken yabani hayvanlarla karşılaşabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Gölde balık mevsimi olup olmamasına göre balık da tutabilirsiniz.


Yukarıda Sinop Akgöl hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu