Valiz Hazırlama Önerileri

Valiz hazırlamak her seyahat severin başının tatlı belası. Neden mi böyle diyorum? Şimdi şöyle düşünün. Zaten ortada tatile çıkacak olmanın getirdiği bir mutluluk, bir heves var. Bunun üstüne, Instagram’da beğeni yağmuruna tutulacak fotoğraflara model olmamızı sağlayacak kombinleri giyme tutkusu da ekleniyor. Ortaya ne çıkıyor?  İçinden çıkılmaz bir hal alan valiz hazırlama süreci.

Ancak hiç merak etmeyin. Ailenizin gezgini olarak bu konulara da bir el attım elbette. Valiz hazırlama ile ilgili ilk olarak Tatile Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler yazdım. O blog yazısında, hem kadın hem de erkek okuyucularım için, ayrı ayrı listelerle, valize konulması gerekenleri anlatmışım.

Bu yazımda ise işi bir adım daha ileriye taşıyorum. Yazının başlığından da tahmin edebileceğiniz üzere, en kolay şekilde bu süreci atlatmanıza yardımca olacak valiz hazırlama önerileri ile karşınıza çıkıyorum. Valiz nasıl hazırlanız, götürmek istediğiniz her şeyi bavulunuza nasıl sığdırırsınız hepsini aşağıda bulabileceksiniz.

İçerik:

Valiz Seçimi

Valiz seçimi, tüm bu yazı içerisindeki en kritik konu. Öyle ki, doğru valizi seçmek hem seyahatten önce valiz hazırlama sürecinizi kolaylaştırır, hem de seyahat süresince valizi oradan oraya sürüklerken rahat etmenizi sağlar.

Bu arada bahsettiğim şeyin sadece valizin boyutu olmadığını da belirtmek isterim. Yanınızda götüreceğiniz valizin sağlamlığı ve ne kadar gözü olduğu bu noktada oldukça önemli kriterler. O yüzden seyahat hazırlıklarınıza başlamadan önce valiz seçimi konusuna mutlaka kafa yormanızı tavsiye ederim.

Tabi bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle şu 2 soruya cevap vermeniz lazım.

 1. Gideceğiniz yerde kaç gün kalacaksınız? Bu sorunun cevabı hangi büyüklükte ve kaç gözlü valiz alacağınızı belirlemeniz için önemli.

Mesela, 2 günlüğüne şehir merkezinde bir yerlere gidiyorsanız, defileye falan çıkmayacaksanız, kabin boyu valiz yeterli olacaktır.

Ancak 2 haftalığına yurt dışı seyahatine çıkıyorsanız şöyle bol bol gözü olan büyük boy bir valiz daha çok işinizi görür.Tatile Giderken Yanınıza Almanız Gerekenler İçin Pratik Bir Liste Arıyorsanız Aşağıdaki Yazıma Bir Göz Atın!

Tatile Giderken Alınması Gerekenler 1. Nereye gideceksiniz? Bu sorunun cevabı da valizin sağlamlığını belirlemeniz konusunda büyük önem taşıyor. 

Mesela, Dağ tepe bayır gezeceğiniz bir seyahate çıkacaksanız, minik tekerlekli valizler size hayatı zindan edebilir. O yüzden böyle bir seyahate iki günlüğüne çıkacak olsanız bile tekerlekleri büyük olan bir valiz almanızı tavsiye ederim.

Yok daha düz ayak bir yere gidiyorum ben, öyle valizi zorlanarak taşıyacağım bir yer yok diyorsanız, o zaman küçük tekerlekli valizler de uygun olacaktır.

Bu soruların cevabını verdikten sonra valiz hazırlamaya geçmeden bir önceki adım ise sırt çantası seçimini yapmanız.

Sırt Çantası

Sırt çantası, tatile gidenlerin vazgeçilmez yardımcısı. Gezginleri türlü türlü dertlerden kurtaran bu yüzyılın icadı, kimi zaman plaj çantası, kimi zaman ise market torbası işlevi görüyor, ve ancak halinden hiç de şikayet etmiyor.

Belki biraz abartmış olabilirim ama gerçekten de tatile giderken yanınıza alacağınız sırt çantasına karar vermek en az valiz seçimi kadar önemli. Çünkü gideceğiniz tatil türüne göre doğru seçilmiş bir sıt çantası valiz hazırlama sürecinizi de oldukça kısaltacaktır.

Bu noktada, tıpkı valiz seçiminde olduğu gibi sırt çantası seçiminde de 2 soru, aynı cevaba hizmet etmek üzere devreye giriyor.

Kaç gün kalacaksınız? 

Nereye gideceksiniz?

Bu soruların cevabı hangi büyüklükte ve kaç gözü olan sırt çantası yanınıza götüreceğinizi belirlemeniz için önemli. 2 günlüğüne şehir merkezinde bir yerlere gidiyorsanız küçük bir sırt çantası yeterli olacaktır. 5 günlüğüne 5 yıldızlı otele tatile gidiyorsanız büyük boy bol gözlü bir sırt çantası işinizi daha çok görür.

Bu soruların cevabını verip seçiminizi yaptıktan sonra artık gönül rahatlığı ile valiz hazırlamaya geçebilirsiniz.

Valiz Hazırlama Önerileri

Olabildiğince az eşya almak belki de valiz hazırlama konusunun püf noktası. Tatile giderken alınması gerekenler listesi yazımda da bundan bahsetmiş ve hem erkek hem de kadın okuyucularım için listeler paylaşmıştım.

Peki diyelim seyahatiniz sırasında giymek istediklerinize ve yanınıza almak istediğiniz diğer aksesuarlara karar verdiniz. Valizinizi en rahat şekilde nasıl hazırlarsınız? İşte aşağıda bu soruların cevaplarını maddeler halinde vermeye çalıştım.

1-Giyisileri Rulo Yapın

Valiz hazırlama konusunda en çok bilinen taktik giyisileri rulo yaparak yerleştirme. Ancak bu konuda atlanan önemli bir nokta var. Tamam, giyisileri rulo yaparak yerleştirme valizde alan açıyor, kabul. Fakat hangi giyisileri bu şekilde yerleştirirseniz bu taktik işe yarıyor?

Mesela kalın kumaştan üretilmişm bir pantolonu rulo yaparak valize yerleştirmeye çalışırsanız, normal bir katlama biçiminden daha fazla yer kaplayacağı kesin. O yüzden ben olayı spesifikleştiriyorum ve rulo yaparak valize yerleştirebileceğiniz giyisileri aşağıda sıralıyorum.

 • T-shirt
 • Sweatshirt
 • İnce pantolonlar
 • İnce kazaklar

2-Boşlukları Değerlendirin

Valizinizin ağzını rahat bir şekilde kapatabilmek istiyorsanız, bulduğunuz her bpşluğu değerlendirmeniz şart.

Mesela valizinize ayakkabı koyacaksanız içine çoraplarınızı veya buzdolabının içerisine koyduğunuz iç çamaşırlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Yazın tatile çıkan kadınların vazgeçilmez aksesuarı şapkaların içini de doldurabilirsiniz. Sütyenlerin iç kısımları da eşya koyabileceğiniz bir başka yer.

Hem erkek hem de kadınların vazgeçilmezi gömleklerin yakalarına da kemer yerleştirilebilir. Böylece gömlek yakalarının formunu da korumuş olursunuz. Ayrıca ortadaki boşluğa poşetlediğiniz takılarınızı veya diğer aksesuarlarınızı da koyabilirsiniz.

3-Kutular Hayat Kurtarır

Gözlük kutusu, lens kabı, boş şampuan şişesi gibi kutular, içerisine aksesuarlarınızı veya krem gibi malzemelerinizi koyabileceğiniz kurtarıcılar olarak karşımıza çıkıyor valiz hazırlama sürecinde.

Mesela şarj aleti, kulaklık gibi kablolu aletlerinizi gözlük kutusunun içinde muhafaza edebilirsiniz. Aynı şey makyaj malzemeleri için de geçerli.

Küçük boş şampuan şişesi sizi büyük şampuan taşımaktan kurtarır. Ayrıca fazladan lens kabınız varsa bunlara krem koyabilirsiniz.

4-Bunlara Dikkat

Valiz yerleştirirken önem vermeniz gereken bir diğer nokta ise yerleştirdiğiniz eşyaları sağ salim gideceğiniz yere kadar götürmek ve aynı şekilde geri getirmek. O yüzden aşağıdaki tavsiyelere bir göz atın derim.

 • Şampuan, krem, parfüm gibi sıvı ürünlerin dökülme ihtimaline karşı kilitli poşetleri veya streç filmleri kullanın.
 • Cam parfüm şişelerinin kırılma ihtimaline karşı çorap, havlu ya da el bezi kullanabilirsiniz.
 • Makyaj malzemelerinin kırılmaması için pamuk veya peçete kullanabilirsiniz.
 • Ayakkabılar valize girecekse poşet veya galoş kullanmayı unutmayın.
 • Giyisilerinizin kötü kokmasını engellemek için ince kağıt veya peçeteye parfüm sıkıp valizin en altına yerleştirebilirsiniz.
 • Saç şekillendiricinizi sıcakken valize koymak durumunda kalma ihtimalinize karşı onu saracağınız bir havlu yanınızda götürmek isteyebilirsiniz.
 • Özel bir gün veya toplantıda giymeyi planladığınız ceket, gömlek, pantolon gibi giyisilerinizi mutlaka ters katlayarak yerleştirin.

Yukarıda valiz hazırlama için işinize yarayabilecek öneriler vermeye çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu