Valla Kanyonu – Kastamonu


Valla Kanyonu, Kastamonu‘da bulunan kanyonlar arasında benim favorim. Bu yüzden gezginlerin mutlaka Kastamonu’da gezilecek yerler listelerinde bulundurmalarını tavsiye ediyorum.


Karadeniz’in bitmek tükenmek bilmeyen doğal güzelliklerinden biri olan Valla Kanyonu, Kastamonu’nun en popüler seyahat destinasyonlarından biri.

Özellikle doğa sever gezginler için bulunmaz hint kumaşı olan bu kanyon, keşfedilecek deneyimleri ve daha fazla vahşi hayatla iç içe olması sayesinde bölgede bulunan diğer kanyonlardan bir adım öne çıkıyor.

Valla Kanyonu

Burası ister seyir terasından manzarayı izleyin, ister profesyonel ekiplerin yardımı ile içinden geçin, ziyaretçilerine bol bol heyecanlanma fırsatı sunan bir yer. Kanyonun nefesinizi kesecek manzaraları ve içinde barındırdığı şelalelerle, mağaralarla sizleri büyüleyeceğini düşünüyorum.

İçerik

1-Valla Kanyonu Nerede?
2-Valla Kanyonu’na Nasıl Gidilir?
3-Valla Kanyonu Seyir Terası
4-Valla Kanyonu Çevresinde Yeme İçme ve Konaklama
5-Valla Kanyonu Hakkında Bilgiler

Valla Kanyonu Nerede?

Valla Kanyonu, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta konumlanan Muratbaşı Köyü’nde bulunuyor. Küre Dağları Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alan kanyonun şehir merkezine uzaklığı ise yaklaşık 120 kilometre.

Valla Kanyonu haritası

Valla Kanyonu’na Nasıl Gidilir

Kastamonu merkezden Pınarbaşı’ya uzaklık 100 kilometre ve yaklaşık olarak 1 saat 34 dakika kadar sürüyor. Pınarbaşı ilçesine geldikten sonra Muratbaşı Köyü’ne doğru hareket ediyorsunuz. Bu yol oldukça virajlı olduğu için dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Aracınızı köy meydanında bıraktıktan sonra seyir terasına kadar yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekiyor.Kastamonu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?Valla Kanyonu Seyir Terası

Kanyona bakan iki adet seyir terası bulunuyor. Bunlardan biri alt seyir terası, ikincisi de tepe seyir terası olarak biliniyor. Her ikisi de kanyonun nefes kesen manzarasını izlemek için harikulade noktalar. Alt seyir terası Muratbaşı, tepe seyir terası da Kerte bölgesinde.

Ulaşım kolaylığı açısından alt seyir terasına çıkmak daha kolay. Tepe seyir terasına gidebilmek için 20 kilometre kadar arazi ve köy yollarından geçmeniz gerekiyor.

Teraslara çıkmak için şimdilik bir ücret alınmıyor. Zamanla ziyaretçilerin artmasıyla ücretli hale getirilebilir.

Valla Kanyonu Çevresinde Yeme İçme ve Konaklama

Kanyona giderken Muratbaşı köyü içerisinde gözleme yiyip çay içebileceğiniz yerler bulunuyor. Ayarıca yol boyunca Küre Dağları çevresinde çay bahçelerini de görebilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı’na giriş yapmadan önce Kastamonu’da veya Pınarbaşı ilçesinde konaklama yapabilirsiniz. Dağ manzaralarına nazır otellerde kalabilirsiniz. Kastamonu’da bulunan Gölköy yaşam resort ve Talipler köyünde bulunan Otel Şadıbey Çiftliği alternatiflerinizden bazıları.Kastamonu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Otelleri – Kastamonu’da Nerede Kalınır?Valla Kanyonu Hakkında Bilgiler

Valla Kastamonu
  • Burası, dünyanın ikinci Türkiye’nin birinci en derin kanyonu. Kanyonun derinliği yer yer 1100 metreyi buluyor. 
  • Kanyonun sesini Türkiye çapında duyuran olay biraz üzücü. Burada 4 üniversiteli öğrencinin kaybolması ve 14 gün sonra bulunmasıyla haberlerde çokça ismi geçen kanyon zamanla ziyaretçilerin daha fazla ilgisini kazanmış.
  • Geçişi en zor kanyonlardan biri olarak bahsediliyor bu nedenle gerekli eğitim ve ekipmanlar olmadan, rehbersiz giriş yapmak yasak.
  • Daha önceden doğa aktiviteleri konusunda bilgisi ve tecrübesi olmayanlar için pek tavsiye edilmiyor. Doğayla bu kadar iç içe olduğu için ciddi sorunlarla karşılaşmak mümkün. Kanyonun içinde farklı renklerde boyalarla işaretlenmiş tehlikeli bölgeler, telefonların çektiği noktalar, en uygun kamp alanları ve akıntının fazla olduğu bölgeler gösterilmeye çalışılmış. 
  • Kanyonu ziyaret için en ideal ayların Temmuz ile Eylül ayları arasında olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebebi de havaların bozulduğu zamanlarda görüşün zorlaşıyor olması. Gün içinde gidilecek en uygun saatler ise elbette hava aydınlandıktan sonra ve hava kararmadan önce.
  • Burası, bol bol yürüyüş ve tırmanış imkanı sağladığı için Türkiye’de doğa severler tarafından en çok ilgi gören kanyonlardan biri.

Yukarıda Valla Kanyonu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu