Yason Burnu Gezi Rehberi

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Ordu’nun güzel bir sahil şeridine konumlandığı hepimizin malumu. Bu kıyı şehrinin kuşkusuz en güzel ilçelerinden biri de Perşembe. Yason Burnu da Perşembe denildiğinde akla ilk gelen noktalardan.

Ordu’ya gidip de Yason Burnu’nu es geçmek olmaz. Çünkü burası antik dönemden bizlere kalmış bir kültürel miras. Konumuyla ve manzarasıyla da gezginleri büyülüyor. Ayrıca buraya ait mitolojik bir efsane de bulunuyor. 


Yason Burnu, tarihi dokusu ve doğal güzelliği sayesinde Ordu’da gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor.


Ne kadar anlatsam yetmeyecek aslında. Yason Burnu’na gelip güneşin batışını burda izlemeniz, temiz havayı ciğerlerinize çekip denizin sesiyle yürüyüş yapmanız gerekiyor ki demek istediklerimi anlayabilin.

Yason Burnu Perşembe

Zaten bu yazıya geldiğinize göre, siz de Yason Burnu’nun büyüsüne çoktan kapılmış, gitmek için planlar yapmaya başlamışsınız demektir. Ben de bu yazımda Yason Burnu’na gitmeden önce edinmeniz gereken tüm bilgileri paylaştım. Buyrun başlayalım.

İçindekiler:

Yason Burnu Nerede?

Yason Burnu’na Nasıl Gidilir?

Yason Burnu Hakkında Bilgiler

Yason Burnu’nda Kamp

Yason Burnu Altın Post Efsanesi

Yason Burnu Nerede?

Yason Burnu, Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı Çaytepe Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Eski Ordu- Samsun karayolu üzerinde bulunan Yason Burnu, Ordu şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre, Perşembe ilçe merkezine ise yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Yason Burnu haritası

Yason Burnu’na Nasıl Gidilir?

Yason Burnu’na Ordu merkezden ulaşım sağlamak yaklaşık yarım saat, Perşembe merkezden ulaşım sağlamak ise yaklaşık 15 dakika sürüyor. Yol asfalt olduğu için ulaşımı oldukça kolay. Fakat Samsun tarafından gelecek olanlar için yollar biraz virajlı, dikkatli olmalarını öneririm.

Özel araç ile Yason Burnu’na gidecek olanlar, Ordu şehir merkezinden yola çıkıp sahil yolunu takip ederek Perşembe ilçesine ulaştıktan sonra Yason Burnu tabelalarını takip edebilirler. 

Toplu taşıma ile Yason Burnu’na gidecek olanlar ise Ordu merkezden kalkan belediye otobüslerini ve minibüslerini tercih edebilirler.

Araç parkı konusunda da buranın otoparkı bulunuyor. Fakat yaz aylarında çok fazla ziyaretçi olduğu için otoparkta yer bulamazsanız çevrede aracınızı park edecek yerler oluyor.Ordu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Nerede, Ordu’ya Nasıl Gidilir?Yason Burnu Hakkında Bilgiler

Yason Burnu Ordu
  • Yason Burnu 1. derece arkeolojik ve 2.derece doğal sit alanı olarak kabul ediliyor.
  • Yapılan araştırmalara göre Karadeniz’deki ilk tersane burada kurulmuş.
  • Yason Burnu’nun tam uç kısmında denizciler için bir deniz feneri bulunuyor.
  • Yason Burnu’nda gezebileceğiniz bir de tarihi kilise bulunuyor. 2700 yıllık bir geçmişe sahip olan kilise, yıkılınıca 1868′de yörede yaşayan Rumlar tarafından tekrar yaptırılmış.
  • Kilisede 1924 yılına kadar her yıl Işıklar Bayramı kutlanıyormuş. Günümüzde ise turistlerin ziyaretine açık.
  • Yason Burnu Yarımadası, Altın Post Efsanesi (Argonot Efsanesi) ile de biliniyor. Bu efsanenin kahramanları Truvalı olarak kabul ediliyor. Aşağıda efsanenin detaylarını paylaştım.
  • Burası ismini Altınpost Efsanesi’nin kahramanı olan Yason (İason)’dan alıyor.

Yason Burnu’nda Kamp

Yason Burnu sit alanı olarak koruma altında olduğu için kamp yapmak yasak. Ancak Yason Burnu’na yakın, deniz kenarında kamp atabileceğiniz alanlar var.Ordu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Ordu Otelleri – Ordu’da Nerede Kalınır?Yason Burnu Altın Post Efsanesi

Yason Perşembe

Perşembe Yason Burnu’nun adını aldığı efsaneye geldi sıra. Argonotlar adlı bu mitolojik öykünün ortaya çıkışı milattan önce 8. yüzyıla kadar gidiyor. Efsane şöyle:

Yason (İason), Teselya Kralı olan amcası Pelias’tan krallığı geri almak için onun koşulu olan Altın Post’u bulup ülkesine getirmek için Argonotların güç tanrısı Herkül ile birlikte ‘altın post’u aramak için Karadeniz’e açılır. 

Ege Denizi, Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı geçildikten sonra Karadeniz’e geçen Yason ve Herkül, Karadeniz’deki Giresun Adası ile Yason Burnu Yarımadası’na çıkarlar.

Ancak buralarda ejderha yapılı kuşlarla karşılaşılır. Herkül’ün daha önce kovduğu kuşlar, bu adalara yerleşmiştir. Kuşlar tüylerini ok gibi fırlatarak, saldırıya geçer. Argonotlar, kalkanlarıyla kendilerini korumaya çalışsalar da bir arkadaşlarını yitirmekten kurtulamazlar.

Sonunda kuşları öldüren Argonatlar, Altın Post’u aramaya koyulurlar. Ancak bulamayınca da Giresun Adası ve Yason Burnu’nu lanetleyerek bölgeden ayrılırlar.


Yukarıda Yason Burnu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu