Zilkale, Rize – Yemyeşil Ormanların İçinde Görkemli Bir Kale

Rize’ye bağlı bir yerleşim yeri olan Çamlıhemşin, yemyeşil bitki örtüsüyle görenleri kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahip. Ağaçların arasında, iki aracın ancak sığacağı yollarda sağa sola ağzınız açık bakarak ilerlerken karşınıza çıkan Zilkale ise Çamlıhemşin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Karadeniz yeşilinin orta yerinde masallardan fırlamışçasına karşımıza dikilen bu tarihi yapı, sanki üzerinde oturduğu tepede inşa edilmemiş de başka bir yerde yapılıp, oraya görünmez bir güç marifetiyle yerleştirilmiş gibi duruyor.

Dışarıdan baktığınızda ihtişamıyla kendine hayran bırakan Zilkale’nin burçlarından Karadeniz yaylalarının manzarasını izlerken hissedilenleri tarif etmeye ise kelimeler yetmiyor. Aslına bakarsanız o işi benim yerime Fırtına Deresi’nin huzur veren sesi yapıyor.

Zilkale Gezi Rehberi

Biliyorum, Rize’nin asıl olayı Ayder Yaylası fakat buralara kadar gelmişken Ayder Yaylası çevresinde gezilecek yerleri de görmeden olmaz. Yaptığım bu kadar övgüden sonra Zilkale’yi listenizin ilk sıralarına eklemeniz gerektiğini bir kere daha tekrar etmeme de gerek yok sanırım.

O yüzden daha fazla lafı uzatmadan yazının devamında sizlerle Zilkale’ye gitmeden önce mutlaka edinmeniz gereken bilgileri paylaşmaya başlıyorum. Zilkale nerede, nasıl gidilir, Zilkale’nin tarihi ve Zilkale’de yapılabilecekler bunlardan başlıcaları. Umarım paylaştığım bilgiler geziniz süresince size fayda sağlar.

İçerik:

Zilkale Nerede, Nasıl Gidilir?

Zilkale, Rize’ye 86, Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Toplu taşıma yok. O yüzden ya özel aracınız olmalı ya da turlara katılmalısınız. Merak etmeyin, o turlardan bol bol var. Ayrıca Rize’den Çamlıhemşin’e kadar toplu taşıma ile gelip oradan taksi tutmak da bir diğer alternatif

Rize Zilkale

Çamlıhemşin’den sonra Yollar biraz dar, bolca da virajlı olduğundan kaleye ulaşmanız 30 dakikadan fazla sürüyor. Fakat yazının içerisinde de değindiğim gibi yollar o kadar güzel ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Aracınızı sürerken önce bir tepeye tırmanıyor, bulutlara yaklaşıyorsunuz. Ardından yokuş aşağı yeşilliklerin içerisine ilerliyorsunuz. Ne olduğunu anlayamadan masmavi gökyüzüne dokunan ihtişamıyla bir kayanın üzerine oturmuş Zilkale’ye varmış oluyorsunuz.

Aşağıda Zilkale’ye ulaşım bilgilerini tablo içerisinde de bulabilirsiniz.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
Rize – Zilkale86 km / 1 s 55 dk
Çamlıhemşin – Zilkale13 km / 30 dk

Zilkale’nin Tarihi

Zilkale

Zilkale’nin biz seyahat severleri kendine hayran bırakan en önemli özelliği hiç şüphesiz bizlere sunduğu muhteşem seyir zevki. Bunun yanında kale, çok önemli bir tarihi geçmişe de sahip. Öyle ki burası için Rize’nin en önemli tarihi yapılarından biri diyebiliriz.

Zilkale’nin tarihi MS. 5. yüzyıla kadar dayanıyor. İlk olarak ahşap malzemelerden inşa edildiği düşünülen yapının bugünkü haline gelmesi ise 13. yüzyılda gerçekleşmiş. Tüm alana hakim sarp bir kayalığın üzerine inşa edilen kalenin yapılış amacı tahmin edilebileceği üzere çevreden gelebilecek tehditleri önceden görebilmek ve önlem alabilmekmiş.

Zilkale Gezisi

Bizans İmparatorluğu tarafından gözetleme kulesi olarak kullanılan Zilkale, bölge Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altına girdikten sonra ticaret yollarının korunması konusunda önemli bir rol oynamış. Ayrıca kervanların konaklayacağı bir kervansaray işlevi de görmüş.

Kalenin girişinde bulunan tabelada yapının tarihi ile ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün. Bunların arasında en dikkat çekici olanı ise yapının ismi ile alakalı. İlk başlarda Zir Kale olarak adlandırılan yapı, günümüze gelene kadar değişikliğe uğramış ve Zilkale olarak isimlendirilmiş.

Zilkale’de Ne Yapılır?

  • Manzaranın tadını çıkarın, hafızanıza kaydedin.
  • Tertemiz oksijeni ciğerlerinize doldurun.
  • Bol bol fotoğraf çekmeyi unutmayın, sonra lazım olur.
  • Vaktiniz varsa Zilkale’nin hemen yanında bulunan restoranda bir şeyler yiyin için.

Yukarıda Zilkale hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu