Zonguldak’ta Gezilecek Yerler


Yazımda Batı Karadenizin odak noktalarından biri olan Zonguldak’ta gezilecek yerler içeriğimi yazdım. Zonguldak’ın plajlarına da değindiğim yazımda şehrin en gözde gezilecek destinasyonlarını bulabileceksiniz.


Zonguldak tarihi birikimi ile ülkemizde önemli bir yere sahip olan bir şehrimiz. Çünkü içinde birçok uygarlığı barındırmış. Ancak şehri ön plana çıkaran tek özelliği tarihi doygunluğu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Şehrin görülmeye değer doğal güzellikleri de saymakla bitmeyecek kadar fazla.

İçerik:

Zonguldak Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Zonguldak’ta gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Zonguldak'ta gezilecek yerler
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler Listesi

Bir yanı yeşile bir yanı maviye uzanan tatlı mı tatlı bu şehirde doğa yürüyüşleri yapmak, yazın sıcak günlerinde  Filyos Plajı, Ilıksu Plajı gibi isimlerine sıklıkla rastlayacağınız plajlarında denize girmek bir hayli keyifli. Anlayacağınız Zonguldak Karadeniz’in Ege kıyısı gibi diyebiliriz.

Jeopolitik yönü açısından da oldukça  önemli bir yere sahip olan kent, Karadeniz ülkeleri ile yapılan deniz ticaretinin de merkezi. Ayrıca şehrin belki de en önemli özelliği olan maden ocaklarından da bahsetmeden edemeyeceğim.

Maden ocakları ile ününe ün katan şehir adeta yeraltı dünyasının kapılarını açıyor. Oldukça zorlu şartlar altında çalışan maden ustalarının emekleri ise saymakla bitmeyecek nitelikte.

Zonguldak Maden Müzesi

Zonguldak maden müzesi

Şehrin taşkömürü madenciliğinde ne kadar ünü olduğundan bahsetmiştim. İşte Zonguldak Maden Müzesi de şehirde madenciliğin önemini gözler önüne sermek amacıyla yapılmış.

Müzenin ilk kısmında şehir ve kömürcülük hakkında her şeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren bir tanıtım videosu bulunuyor.

Ayrıca iş güvenliği gibi birçok konunun işlendiği eğitim materyalleri de burada bulunanlar arasında. Anlayacağınız müze Zonguldak’ın ruhunu oluşturan maden ocaklarıyla ilgili tüm bilgileri aktarıyor. Bunun yanında şehri yakından tanımanız için de en iyi gezilecek yerlerden biri.

Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı)

Halil Paşa Konağı olarak da bilinen Karadeniz Ereğli Müzesi, II. Abdülhamit döneminde yaptırılmış.  Konağın adı da bu dönemde Halil Paşa Karamahmutoğlu tarafından yapıldığı için bu adı almış.

Eski bir kilisenin temeli üzerine inşası başlanan konak, Roma döneminin izlerini taşıyan mimari özelliklere sahip. Çünkü binanın yapımında Roma binalarından kalan kalıntılar kullanılmış.

Karadeniz ereğli müzesi

Müzenin içerisinde Roma ve Bizans döneminden izler taşıyan mermer mezarlardan tutun da cam kaprala, dönemin izlerini taşıyan takılara kadar her şey bulunuyor. Ayrıca Selçuklu, Osmanlı, Sasani gibi bir çok uygarlığında sikkeleri burada sergileniyor.

Tüm bunların yanında müzede yöreye ait kıyafetler, tartılar kısacası yöreye dair en ufak aletler bile yerini almış durumda. Hatta ve hatta Osmanlı dönemindeki yaşantıyı çok daha iyi anlayabilmeniz için oturma odası, misafir odası gibi alanlar da müzenin içerisinde yer alıyor.

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi

Gazi Alemdar Gemisi Müzesi’nin hikayesi Kurtuluş Savaşı’nın olduğu sırada halk tarafından kaçırılan Alemdar adlı savaş gemisiyle başlıyor. Bu gemi aslında Fransızlar tarafından da kaçırılmak isteniyor. Ancak gemiyi vatansever halk kaçırınca Fransızlar bu duruma bozulmuşlar ve şehri işgal etmeye çalışmışlar. Fakat başarılı olamamışlar.

Zonguldakta gezilecek yerler

Kurtuluş Savaşı’nda sadece bir tane deniz savaşı yaşanmış. Bu da Zonguldak’ta yapılmış. Haliyle de şehrin tarihinin oldukça derin bilgiler içerdiğini söyleyebiliriz. Oldukça ilginç bir atmosfere sahip bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Özel Etnografya ve Arkeoloji müzesi, Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde konumlanmış. Müzenin bir katında seramik ürünleri satışa çıkarılmış. Diğer katında da kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmış olan arkeolojik eserler yer alıyor. 

Müzeyi ilginç kılan ve beni çok şaşırtan bir yanı da var. Müzenin bahçesinde yaban hayvanlarının da içinde yaşamlarını sürdürdükleri bir hayvanat bahçesi bulunuyor. Anlayacağınız bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz.


Blog’da Zonguldak gezisi yapmaya karar verenlere yardımcı olacağını düşündüğüm bir çok içerik bulunuyor. Aşağıdaki linklerden diğer yazılarıma da göz atmayı ihmal etmeyin!


Zonguldak Otelleri – Zonguldak’ta Nerede Kalınır? En İyi 10 Alternatif

Zonguldak Yemekleri – Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Zonguldak Nerede, Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak Gezi RehberiFilyos Kalesi

Filyos Kalesi, Zonguldak’ın gözdesi Filyos’ta bulunuyor. Karadeniz’in tüm ihtişamını gözler önüne seren bir manzaraya sahip olan kalede iri iri taşlar bulunuyor. Bu da yapıyı oldukça heybetli hale getirmiş.

Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Kozlu ılıksu kaplıcası

Zonguldak-Karadeniz Ereğli yolu üzerinde bulunan Aşağıçayır Köyü içerisinde yer alan Ilıksu Kaplıcaları hem yerli halkın hem de gezginlerin yollarını sıklıkla düşürdükleri bir kaplıca. Su sıcaklığı 27 dereceyi bulan bu kaplıcanın vücuttaki ağrıları ciddi derecede rahatlattığı söyleniyor.

Bu yüzden Zonguldak’a kadar gelmişken, Kozlu Ilıksu Kaplıcalarında kendinizi şımartmanın zevkine varmanızı tavsiye ederim. Böylece hem yılın yorgunluğunu atmış hem de vücudunuzu oldukça rahatlatmış olacaksınız.

Deniz Feneri

Zonguldaklıların gözdesi olan Zonguldak Deniz Feneri şehrin hemen merkezinde bulunduğu için ulaşım olarak da oldukça rahat. Bu kulenin en önemli görevi Karadeniz’den geçiş yapan gemilere olabildiğince yol göstermek.

Tahmin edeceğiniz üzere harika bir manzaraya sahip olan bu fener günümüzde restoran olarak işlevin, sürdürüyor. Benden size tavsiye, Zonguldak’a kadar gelmişken burada akşam yemeği yemeden ve Zonguldak’ın keyfini fenerin muhteşem akşam manzarasında sürmeden şehirden ayrılmayın.

Harmankaya Şelaleleri

Harmankaya Şelaleri atlamayı zıplamayı  ve uzun doğa yürüyüşlerini sevenlerin Zonguldak’ta gezilecek yerler listesine  mutlaka eklemesi gereken yerlerden biri. Neden mi? Çünkü burası konumu itibari ile yaklaşık 6 saatlik bir  yürüme yolculuk yapacağınız bir şelale. Ayrıca atlayacağınız zıplayacağınız birçok alanda bulunuyor.

Harmankaya Şelaleleri 3 tane şelalenin yanyana gelmesiyle oluşmuş. Biraz gözünüz korkmuş da olabilir ama emin olun doğayla iç içe yürümeyi sevelerdenseniz burada göreceğiniz çeşit çeşit bitkilere hayran kalacaksınız.

Gökgöl Mağarası

Gökgöl mağarası

Zonguldak’ın turizm açısından en gelişmiş yerlerinden biri olan Gökgöl Mağarası adeta fantastik bir dünyaya kapılarını açıyor. Öyleki mağaranın içine girdiğiniz anda sizleri karşılayan sarkıt ve dikitlerle başka bir evrene ayak basmış gibi hissediyorsunuz.

Zonguldak Çaycuma yolunun hemen üzerinde konumlanmış olan mağaraya ulaşım ise oldukça kolay. Aynı zamanda mağaranın aktif olarak devamlılığını sürdürdüğünü belirtmekte de fayda var.

Fetih Çınarları

Zonguldak Ereğli’nin adeta simgesi gibi olan Fetih Çınarları yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip. Çınarların ismi buranın hikayesinden geliyor. Yani İstanbul’un fethedilmesiyle Fatih Sultan Mehmet’in bölgeye 8 tane çınar ağacı dikilmesi emrini vermesi sonucu bu adı almış.

Doğanın ve mis gibi havanın insanın içine işlediği bu alanda keyifli vakitler geçirmek mümkün. Sakin ama keyifli bir günün kapılarını aralamak istiyorsanız listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

Göldağı Tabiat Parkı

Göldağı tabiat parkı

Göldağı Tabiat Parkı, uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir alan. Zonguldak merkeze yaklaşık 20 dakikalık mesafede bulunan parkta çocukların da keyifli vakit geçirecekleri parkurlar bulunuyor. 

Anlayacağınız tatilinizi daha keyifli hale getirmek ya da çocuklarınızın da  gönlünü yapmak istiyorsanız Gölköy Tabiat Parkını tercih edebilirsiniz.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Aslında Karabük sınırları içerisinde yer alan Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Zonguldak’a oldukça yakın olmasından dolayı kente yolu düşenlerin sık sık tercih ettikleri bir alan. Muhteşem bir manzaraya ve adeta doğa şölenine kapılarını açan bu yer hem yerli halkın hem de gezginlerin göz bebeği gibi.

Ağaç türlerine ve bitki çeşitlerine merakı olanların ise ayrı  keyif alacakları bir yer. Çünkü burada inanamayacağınız bir bitki örtüsü çeşitliliği var. Sizde bu muhteşem doğal güzelliğinin içinde gerçekten nefes aldığınızı hissetmek, uzun uzun yürüyüşler yapmak, hatta belki kitap okumak, müzik dinlemek isterseniz listenize burayı da ekleyebilirsiniz.

Zonguldak Kent Ormanı

Zonguldak Kent Ormanı, şehrin karmaşasından uzaklaşmanız için en ideal noktalardan biri. Ulaşımı da oldukça kolay. Burası şehirden kaçıp doğayla başbaşa kalmak isteyenler için en ideal noktalardan biri.

Sessiz sakin bir gün geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan kent ormanı çocuklu ailelerin de tercih edebileceği yerlerden biri. Çünkü burada bol bol oyun alanı da bulunuyor.

Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı

Devrek ilçesinin göz bebeği olan Bostandüzü Ormaniçi Dinlenme Alanı, doğanın melodisini içinde yaşamak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken yerlerden biri. Ayrıca burada ufak tefek yiyecekler ve termosunuzu alıp piknik yapmanız da mümkün.

Eğer burada daha uzun süre kalmak isterseniz ve kamp severlerdenseniz Ormaniçi Dinlenme Alanı bunun için de gayet uygun. Hatta alan içerisinde lokanta gibi yerlerde bulunuyor.

Kızılcapınar Baraj Gölü

Kızılcapınar baraj gölü

Kızılcapınar Baraj Gölü, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunuyor. Baraj Aydınlar Çayının hemen üzerinde bulunuyor ve Ereğli Demir Çelik Fabrikasına su sağlıyor. Çayın etrafında oluşan bu göl doğaseverlere muhteşem bir manzara armağan ediyor.

Barajın çevresinde kendinizle ya da sevdiklerinizle başbaşa zaman geçirebilir ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf çekmeyi sevenlerdenseniz kadrajınıza çok güzel manzaralar sığdırabilirsiniz.

Cehennemağzı Mağaraları

Cehennemağzı Mağaraları, Zonguldak’ın en güzel ilçelerinden biri olan Ereğli’de bulunuyor. Burası 3 tane mağaranın yan yana dizilmesi ile oluşmuş. Mağara çok çok eski zamanlarda Hristiyanlar tarafından  gizli gizli  ibadet yeri olarak kullanılıyormuş.

Mağaraların içini anlatmaya ise kelimeler yetmiyor. Çünkü burada bir çok eşi benzeri bulunmayan doğal oluşum bulunuyor. Sizinde bu tarz ilginç mağaralar ilginizi çekiyorsa Zonguldak’da gezilecek yerler listenize burayı yeni bir madde olarak ekleyebilirsiniz.

Zonguldak Plajları

Zonguldak’a kadar gelmişken Karadeniz’in serin sularına kendimi atmazsam olmaz diyenler için Zonguldak’ta denize girebileceğiniz plajları aşağıda paylaştım.

Filyos Plajı

Zonguldak’ın plajları belki de bir Karadeniz ilinde insanı şaşırtabilecek  derecede ünlü. Burada masmavi suyun içinde denizin keyfini çıkarmak, kumsalda gün batımına şahit olmak ayrı bir güzel. Filyos Plajı da en çok ön plana çıkan plajlardan biri. Çaycuma’ya oldukça yakın olan bu plaj yaz aylarında kendini serin suyun içine atmak isteyenlerle doluyor.

Plajda otel ve restoranlarda bulunuyor. Bu yerlere uğrayıp gününüzü daha renkli hale de getirebilirsiniz.

Ilıksu Plajı

Ilıksu Plajı Zonguldak’ta bulunan plajlar arasında en popüler olanlardan biri. Buranın manzarası zaten apayrı. Ancak Ilıksu Plajında eğlenmek de bambaşka. Burada yaz aylarının enerjisi ve müzikler eşliğinde  saatlerce dans edebilir, yarışmalara katılabilirsiniz.

Değirmenağzı Plajı

Değirmenağzı Plajı, kalabalık plajlardan ziyade sakin ve huzurlu bir atmosferi tercih edenler için en ideal noktalardan biri. Ayrıca insanın içini açacak derecede olan berraklığa sahip denizi ile de görenleri büyülüyor.

Buraya hem piknik yapmak, hem gün batımını izleyip sevdiklerinizle baş başa vakit geçirmek hem de saatlerce kulağınızda kulaklık müzik dinlemek için de gelebilirsiniz.

Erdemir Plaj Tesisleri

Erdemir Plaj Tesisleri, Zonguldak’ın muhteşem doğa manzaralarına sahip Ereğli ilçesinin en sevilen plajlarından biri. Burada tertemiz suyun içinde yaz aylarının keyfini çıkarmak, sıcacık kumsalında yürümek, bazen de dalgaların gizli dansını izlemek oldukça keyifli. İşte tam da bu yüzden Zonguldak’ta gezilecek yerler listenize burayı da ekleyebilirsiniz.


Bu yazımda Zonguldak’ta gezilecek yerler hakkında tüm detayları vermeye çalıştım. Yazımı faydalı bulduysanız ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanabilir, eksik gördüğünüz veya  sormak istediğiniz bir şey olursa da yorum olarak yazabilirsiniz.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu