Zonguldak Gezi Rehberi


Yazımda Batı Karadeniz’in doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen şehirlerinden biri olan Zonguldak için Zonguldak Gezi Rehberi hazırladım.


Zonguldak, ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan şehirlerlerinden biri. Bilinen tarihi oldukça eskiye dayanan şehrimiz bu sayede oldukça geniş bir kültür mirasına sahip. Çünkü şehir birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış ve bunun sonucunda da kente gerek yemek gerek kültür anlamında sayısız miras kalmış.

Tabi  şehrin asıl ön plana çıkan özelliği doğal güzelliği. Bence gezginler şehre yeteri kadar önem vermiyor. Ancak emin olun burada görülmeyi bekleyen birçok doğal güzellik var. 

Zonguldak gezi rehberi

Kente Karadeniz iklimi hakim. Bu yüzden soğuk ve yağışlı günlere denk gelebilirsiniz. Yaz aylarında da yağışlar hakimiyetini sürdürüyor ancak kışa göre çok daha aza indiriyor. Bence hem bu yüzden hem de doğal yerleri çok daha keyifli gezebilmek için gezinizi  yaz ya da ilkbahar aylarında gerçekleştirebilirsiniz.

Bu güzel liman kentine yolu düşecek olan gezginler için ben de bir Zonguldak gezi rehberi hazırlamak istedim. Siz de hazırsanız hadi başlayalım!

İçerik:

Zonguldak’a Gitmeden Bunları Not Edin

Zonguldaka gitmeden bunları not edin

Ülke: Türkiye

Bölge: Karadeniz Bölgesi

Telefon Kodu: 0372

Ortalama Sıcaklık: 9ºC

Ortalama İnternet Hızı: 24.15 Mbps

Ortalama Yemek Fiyatı: 20 TL

Gecelik Ortalama Otel Fiyatı: 200 TL

Seyahat İçin Ayrılması Gereken Zaman: 2 gün

Seyahat İçin En Uygun Aylar: Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos

Zonguldak Nerede?

Zonguldak Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Zonguldak’ın sınır komşusu olan iller arasında Karabük, Bolu, Düzce bulunuyor.

Zonguldak nerede

Zonguldak’a Nasıl Gidilir?

Zonguldak’a karayolu ile ulaşım oldukça kolay.

Karayolu: Ülkemizin hemen her yerinden Zonguldak’a düzenlenen otobüs seferleriyle Zonguldak’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz

Özel Araç: Navigasyonlarınız açıksa Zonguldak’a özel araç ile ulaşımın oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim.

Zonguldak’a ulaşım hakkında daha detaylı bilgiler için aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Zonguldak’ın Tarihi

Yazımın bu bölümünü  Zonguldak’a gitmeden önce kısa da olsa Zonguldak’ın tarihi hakkında bilgi öğrenmek isteyenler için yazdım.

 • Zonguldak tarihte de günümüzde de kömür madenleriyle anılan bir şehrimiz olmuş.
 • Çeşitli kaynaklarda şehrin Dorlar tarafından milattan önce 500’lü yıllarda kurulduğu düşünülmektedir.
 • Şehirde hakimiyet kuran birçok uygarlık olmuş. Bunlar, Romalılar, Bizanslılar, Cenevizliler, Osmanlılar.
 • Şehir özellikle Fransızlar tarafından çok istenmiş ancak halkın baskısıyla buna engel olunmuş.

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Zonguldakta gezilecek yerler

Bir seyahatsever olarak rotanızı Zonguldak’a çevirmiş olmanıza rağmen bazı endişeleriniz olabilir. Mesela Ege ve Akdeniz kıyılarında olan illerin aksine burada pek de fazla görülecek yer olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Zonguldak’ta gezilecek yerler konusunda tereddüt etmenize aslında hiç gerek yok.

Çünkü şehirde belki de tahmin edilenin aksine aslında sadece doğal güzellikleri ile bile insanı mest edecek birçok alan bulunuyor. Yani burada sessiz sakin ve bir o kadar da keyifli günler geçirebilirsiniz. Bende bu yüzden size Zonguldak’ta gezilecek yerler ile ilgili iki seçenek bırakıyorum.

Eğer gezilecek yerleri uzun uzun okumak isterseniz diye Zonguldak’ta Gezilecek Yerler yazımın linkini bırakıyorum.

Zonguldak’ta Gezilecek Yerler

Ama uzun uzun okumak istemezseniz aşağıda söylediğim yerleri mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

 • Zonguldak Maden Müzesi
 • Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı)
 • Gazi Alemdar Gemisi Müzesi
 • Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi
 • Filyos Kalesi
 • Kozlu Ilıksu Kaplıcası
 • Deniz Feneri

Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Zonguldakta bunları yemeden dönmeyin

Zonguldak coğrafi özellikleri sebebiyle biraz engebeli bir yapıya sahip. Ancak yinede bölgede birçok ürün yetiştiriliyor. Bunun yanında Zonguldak’ın oldukça fazla uygarlığa ev sahipliği yaptığından bahsetmiştim. E haliyle bu uygarlıklar sayesinde de şehrin mutfak kültürü birçok etkileşime uğramış.

Anlayacağınız üzere Zonguldak mutfak kültürü oldukça gelişmiş. Zonguldak mutfağında genellikle un ve buğday çeşitleri görülüyor. Çünkü burada genellikle bu ürünler yetiştiriliyor.

Zonguldak’ta uğmaç ve malay gibi yemekler bulunuyor. Bunun sebebi de bölgede maden işçileri çok bulunduğu ve onlar için pratik yemekler yapmak gerektiği için. 

Şehre geldim ancak ne yiyeceğimizi bilemiyorum diyenlerdenseniz sizin için aşağıya oldukça kapsamlı bir yeme-içme rehberi bırakıyorum.

Zonguldak’ta Ne Yenir, Nerede Yenir?

Zonguldak Festivalleri

Zonguldak’ta festivaller diğer Karadeniz ülkelerine kıyasla daha az sayıda oluyor. Ancak içerik olarak emin olun  çok iyiler. Kültür ve sanat etkinlikleriyle donatılan etkinlikler hem yerli halkın hem de buraya yolu düşen gezginlerin oldukça dikkatini çekiyor.

Benden size tavsiye mümkünse gezinizi festivallerden en azından birinin olduğu tarihe denk getirin. 

 • Yayla ve Bal Festivali (14-20 Haziran).
 • Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali(18 Haziran).
 • Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat  Festivali ( Temmuz ayının ilk haftası).
 • Geleneksel Çaycuma Köyü Kebap Festivali (30-31 Ağustos- 1 Eylül).

Zonguldak’ta Nerede Kalınır?

Zonguldak konaklama seçenekleri açısından oldukça gelişmiş bir şehir. Her bütçeye ve her tarza ait birçok çeşit burada bulunuyor. Seçenekler arasında, bu doğa harikası şehirde butik oteller, pansiyonlar, lüks oteller her şey bulunuyor.

Ayrıca bence şehir merkezinde kalmak yerine şehir merkezine oldukça yakın konumda bulunan Çaycuma, Ereğli gibi Zonguldak’ın güzel mi güzel ilçelerinde de konaklayabilirsiniz. Böylelikle gezilecek yerler listeniz genişlemiş ve oldukça güzel yerler keşfetmiş olursunuz. 

Ben size kolaylık olsun diye sıkı bir araştırma yaptım ve Zonguldak’ta bulunan en iyi 10 oteli buldum. Her bütçeye uygun ve konforlu otelleri listeme eklemeyi de ihmal etmedim. İşte yazımın linkini hemen aşağıya bırakıyorum!

Zonguldak’a Ne Zaman Gidilir?

Zonguldak Karadeniz iklimine hakim bir şehrimiz. E haliyle kış ayları oldukça sert geçiyor. Yaz aylarında da uzun uzun sıcak havalar sürmüyor. Ancak yinede şehrin plajları oldukça ünlü. Hatta yaz aylarında buraya denk gelenler oldukça şanslı. Çünkü denizi ve gün batımları kesinlikle görülesi.

Işte bence bu yüzden Zonguldak’a yolunuz düşecekse bence ilkbahar yaz aylarını tercih etmelisiniz. Belki bir ilkbahar gününde hafta sonunu burada geçirmek isteyebilirsiniz. Ya da yaz tatilinizin bir kısmını buraya da ayırabilirsiniz.

Zonguldak’ı Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım

Zonguldak öyle kocaman bir yer değil. Ancak içinde görülecek çok yer barındırıyor. Bence o yüzden burayı gezmek için 2 gün yeterli. Fakat şehrin ilçeleri de kesinlikle görülesi. O yüzden tatilinizi bir iki gün daha uzatabilirsiniz.

Zonguldak Çevresinde Gezilecek Yerler

Zonguldak’a kadar gelmişken çevresinde bulunan seyahat destinasyonlarına da uğramadan olmaz. Fazladan vaktiniz varsa aşağıdaki yerleri de gezi planınıza eklemenizi tavsiye ederim.

Karabük

Zonguldak’a kadar gelmişken rotanızı Karabük’e de çevirmenizi mutlaka tavsiye ederim. Çünkü Zonguldak Karabük arası yaklaşık 1 saat 30 dakika kadar sürüyor. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri ile insanı karşılayan şehir görmeden ölme diyebileceğim şehirler arasında.

Safranbolu, Yenice, Ovacık gibi ilçelere sahip olan kentin şehir merkezinin yanında ilçeleri de mutlaka görülmeye değer. Anlayacağınız hem tatilinizi biraz daha uzatabilir hem de görülecek yerleri arttırabilirsiniz.

Bolu

Bolu’da Zonguldak’a yakınlığı ile karşımıza çıkan şehirlerden biri. Bolu ile Zonguldak arası da yaklaşık 2 saat sürüyor. Bu kısacık yolculuk bence gözünüzde büyümesin. Çünkü bence kente ilk girdiğiniz anda bile geldiğinize ne kadar mutlu olduğunuzu hissedeceksiniz.

Şehir Bolu evleri, Abant, Yedigöller ve daha gezilecek birçok destinasyonu ile hem doğal güzellikler hem de tarihi yapıları ile ön plana çıkıyor.

Düzce

Düzce, Zonguldak’tan yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonucu şehre  ulaşabileceğiniz bir konumda. Şehir yeşilin her tonunu içinde barındıran doğasıyla insanı adeta mest ediyor. Belki de hiç görmediğiniz kadar yeşilliği bir arada göreceğiniz kentte  hayvancılık ve ormancılık da çok gelişmiş.


Yukarıda Zonguldak gezisi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu