Amisos Tepesi – Samsun


Amisos Tepesi, Samsun ve çevresinin tarihi geçmişini gözler önüne seren yerlerden biri. Samsun’a seyahat planı yapan gezginlerin mutlaka planları arasına almaları gerektiğini düşündüğüm bir yer olan ve Karadeniz manzarası ile de dikkatleri üzerine çeken Amisos Tepesi hakkında bilgilere bu yazımda yer verdim.


Amisos Tepesi, Samsun’un Baruthane olarak adlandırılan bölgesinde, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıkta, yüksek bir noktada bulunuyor. Burası tarihi zenginliği ile Samsun’a gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören ve fazlasıyla merak edilen bir yer.

Amazon Adası ve Amazon Köyü’nün de içinde bulunduğu Batı Park’a da komşu olan Amisos Tepesi, özellikle Arkeoloji meraklılarının Samsun’da gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemesi gerektiğini düşündüğüm destinasyonlardan biri. Buradan Batı Park’a teleferik ile ulaşım da sağlanabildiğinden bir taşla iki kuş vurmanız işten bile değil aslında.

Önce Amisos Tepesi’ne gelir, ardından teleferikle şehir manzarasını izleyerek Amazon Adası’nın bulunduğu parka geçersiniz. İnsanoğlunun yaşamlarından ilk kesitleri görmek isteyenler için gerçekten kaçırılmaması gereken bir fırsat.

Amisos Tepesi'nde manzara

Tüm bunların yanında Amisos, Karadeniz’in yeşil ve maviyi bir araya getiren eşsiz manzarasını da ayaklarınızın altına seriyor. Bu noktada bir restoran da var. Yani Samsun geziniz sırasında yemek molası vermek veya bir çay içip soluklanmak için de tercih edilebilecek yerlerden.

Ben de önce Amisos’a gelip gezmiş, sonra teleferik ile Amazon Köyü’ne inmiştim. Teleferiğe Samsun şehir içi ulaşımında kullanılan kartı okutarak binebiliyorsunuz.

Amisos Tepesi’nin Tarihi

Tarihi kaynaklara ve arkeolojik çalışmalara göre Amisos Tepesi’nde yaşamın ilk başlangıcı ve gelişimi M.Ö 6. yüzyılın başlarında gerçekleşmiş. Bu dönemlerde ilk olarak Sinop’ta koloni oluşturan Miletoslular bölgeye hakim olmuşlar.

Miletoslular, küçük bir yerleşim yeri olan Amisos’a gelip kendi kentlerini kurmaya başlamış. Surlar yapılmış, caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturulmuş, dini yapılar ve evler kurulmuş ve bu bölge Karadeniz ile Anadolu’nun iç taraflarını bağlayan bir ticaret yolu olarak kullanılmaya başlanmış.

Amisos Tepesi

Daha sonra sırasıyla Kapadokyalılar’ın ve Atinalılar’ın buraya yerleşmesiyle bölgenin tarihsel gelişimi ilerlemeye devam etmiş. Buranın en önemli noktası ise Baruthane Tümülüsleri olarak isimlendirilen alanın altında ortaya çıkan mezarlar.Samsun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Otelleri – Samsun’da Nerede Kalınır?Söylenenlere göre Amisos kral mezarlarının ve hazinesinin bulunduğu bu tepeler bir define avcısı tarafından keşfedilmiş ancak daha sonra buraya devlet tarafından el konulmuş. Burada bulunan mezarlardan erkek mezarı olanın Pontus Krallığı’nın en üst seviyesindeki kişiye yani krala ait olduğu, kadın mezarı olanın da kralın eşi olabileceği ve kalan son mezarın ise kızlarına ait olabileceği düşünülüyor. Buradan çıkarılan buluntular ise Samsun Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Amisos Tepesi Nerede?

Amisos Tepesi, Samsun’un Atakum ilçesinde bulunuyor.

Amisos Tepesi haritası

Amisos Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Özel araçla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma ile gelmeniz de mümkün. Toplu taşıma ile gelecek olanlar önce Batıpark’a gelmeli ve buradan teleferik ile tepeye çıkmalı.Samsun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Samsun Nerede, Samsun’a Nasıl Gidilir?Amisos Tepesi’ne Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Amisos Tepesi’ni haftanın her günü herhangi bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.


Yukarıda Amisos Tepesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu