Artvin Gezi Rehberi

Artvin Gezi Rehberi yazıma giriş yaptıysanız benimle birlikte bir maceraya daha adım atmaya hazırlanıyorsunuz demektir. İşte ben de bu yüzden kendi deneyimlerimi ve ince eleyip sık dokuyarak yaptığım araştırmaları sizin için özenle derledim. Artvin gezinize hazırlanırken eksiksiz bir plan yapabilmeniz için bütün detayları içeriğime ekledim.

Artvin gezisi için yazılara göz atmaya başladınız ve muhtemelen dikkat çeken ilk şey Artvin’in insanın içini şenlendiren yemyeşil vadileri olduğunu da fark ettiniz sanırım. Canım ülkemizin en doğusunda bulunan ve Gürcistan ile sınır komşusu olan Artvin, güzelliğine güzellik katan Çoruh Vadisi’nin sol yamacında bulunuyor. 

Artvin gezi rehberi

Karadeniz turuna çıkmış ve Karadeniz’e aşık olan biri olarak söylüyorum ki Artvin belki de bölgedeki en bakir yerleşim yerlerinden biri. Şehrin doğal güzelliklerinin yanında Artvin tatil yerleri de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca şehrin kültürel güzellikleri de azımsanmayacak kadar fazla.

Anlayacağınız Karadeniz’de görülesi yerler arasında bulunan Artvin için gezi rotanızı oluşturduktan sonra kendinize doğa ile iç içe geçireceğiniz bir zaman dilimi hediye etmiş olacaksınız.

İçindekiler:

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin Nerede?

Artvin’e Nasıl Gidilir?

Artvin’de Nerede Kalınır?

Artvin’de Ne Yenir? Meşhur Artvin Yemekleri

Artvin Nasıl Bir Yer?

Artvin’in Tarihi

Artvin’in Neyi Meşhur

Artvin Gezi Programı Nasıl Olmalı?

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler

Yazımın giriş kısmında sıklıkla bahsettiğim gibi Artvin sadece doğal güzellikleri ile bile hayran olunası bir yerleşim yeri. Ancak Artvin’de gezilecek yerler sadece doğal güzelliklerden ibaret değil.

Artvin’in tarihi yerleri de en az doğal güzellikleri kadar dikkat çekici ve şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Artvin ve çevresinde Karagöl, Maral, Mençuna, Deliklikaya gibi o kadar çok gezilecek yer var ki sadece bu yazıda bunları yazmak mümkün değil. Bende bu yüzden Artvin’de gezilecek yerleri detaylıca anlattığım ayrı bir yazı hazırladım. Aşağıdaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Artvin’de Gezilecek Yerler

Benim Artvin’de Gezilecek Yerler yazısını uzun uzun okuyabilecek vaktim yok diyenler için ise bana göre Türkiye‘de görmeden ölme diyebileceğim yerleri aşağıda listeledim.

 • Bazgiret (Maden) Köyü
 • Deliklikaya Şelalesi
 • Mençuna Şelalesi
 • Arsiyan Yaylası
 • Şavşat Karagöl
 • Maral Şelalesi

Artvin Nerede?

Artvin, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alıyor.

Artvin’e Nasıl Gidilir?

Artvine nasıl gidilir

Artvin’in Karadeniz Bölgesi’nde bulunduğunu söylemiştim. E haliyle özellikle kış aylarında kentte hava şartları biraz zorlayıcı oluyor. Ancak yaz aylarının gelmesiyle birlikte şehri keşfetmek isteyenler adeta yollara dökülüyor.

Peki Artvin’e ulaşımı nasıl sağlayabiliriz? Artvin’e ulaşım seçenekleri neler? Derseniz de Artvin-Hopa Havalimanını kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek her şehirden kalkan Artvin otobüslerini kullanmak. Ayrıca özel araç ile ulaşım da elbette mümkün. 

Artvin’e nasıl gidilir? Sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde almak isterseniz aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Artvin Nerede? Artvin’e Nasıl Gidilir?

Ulaşım hakkında eklemek istediğim iki küçük not var.

 • Artvin oldukça engebeli bir araziye sahip bu yüzden de gideceğiniz yerler kısa mesafede olsa bile ulaşımınız beklediğinizden uzun sürebilir.
 • Buralarda gezerken yüksek araba tercih etmenizi tavsiye ederim.

Artvin’de Nerede Kalınır?

artvinde nerede kalınır

Bir yere gezme planı yaparken belki de en hassas konu nerede kalacağımız. Ben de bu yüzden Artvin’de nerede kalınır sorusunu ele almadan geçemedim. 

Artvin otellerinden  bahsederken söyleyebileceğim ilk şey Artvin’de otellerin diğer turistik yerlerdeki gibi olmadığı. Çünkü buradaki çoğu işletme on numara beş yıldız değil. Burada insanlar çoğu şeyi idare ederek kullanmaya alışmış. Tabi bunun sebebi de Artvin’in bakir bir yer olmasından kaynaklanıyor. 

Ancak sizde şehir hayatının karmaşıklığından kurtulmak istiyor burada geçireceğiniz günlerin sakinliğini hayal ediyorsanız Artvin’de konaklarken bazı şeyler gözünüze batmayacaktır.

Ayrıca şehrin insanları da o kadar cana yakın, o kadar misafirperver ki büyük ihtimalle konaklayacağınız yer de de böyle güzel insanlarla karşılaşacaksınız.

Tabi ki Artvin’de kalınacak yerler, Artvin’de kalınacak oteller sorularının cevapları da uzun bir emek ve araştırma istiyor. Ama korkmayın! Ben En İyi 10 Artvin Otelleri yazımı en ince ayrıntısına kadar araştırıp yazdım bile. Yazımı okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Artvin’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Artvin Otelleri

Artvin’de Ne Yenir? Meşhur Artvin Yemekleri

Artvinde ne yenir

Artvin gezi rehberinin beni en heyecanlandıran kısma gelmiş bulunuyoruz. Sizde midenize düşkün olanlardansınız, hele bir de Karadeniz mutfağını seviyorsanız, Artvin yemekleri sizi de heyecanlandırmaya şimdiden başlamış demektir.

Yemek yemeye düşkün olmanın yanında yöresel yemekleri de tatmaktan ayrı bir zevk alan biri olarak “Artvin’de ne yenir?” sorusunu cevaplamak benim adıma çok zevkli ancak bir o kadar da zor. Çünkü burada yemek çeşitleri o kadar fazla ki…

Mısır ekmeğinin insanın içini ısıtan kokusundan tutun, taptaze önünüze sunulan deniz mahsüllerine, etin nefis tadından, hamsili pilavın mükemmelliğine varana kadar daha bir sürü yemek çeşidini burada tatmak mümkün.

Ayrıca Artvin’de bulunan yemek yerleri lezzet bakımından  oldukça güzel ama yukarıda da bahsettiğim gibi bu şehrinn insanları misafirlerini adeta kucaklıyor. Yani burada kapısını sadece bir şey sormak için tıklattığınız biri bile size nefis yemeklerinden tattırmadan asla bırakmıyor. Düşünsenize sıcacık sohbetler eşliğinde hem yeni hem de mükemmel tatlar tatmış oluyorsunuz.

Bu konu için ayrı bir yazı yazdım. Artvin Yemekleri yazıma tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kısa bir liste isterseniz eğer onu da aşağıya bıraktım.

 • Deni Mahsülleri
 • Hamsili Ekmek
 • Yoğurtlu Silor
 • Mısır Ekmeği
 • Hamsili Pilav
 • Cevizli Kete 
 • Kaygana
 • Kuymak
 • Kalaco

Artvin Nasıl Bir Yer?

Artvin nasıl bir yer

Bana sorarsanız Artvin, sonu gelmeyen güzelliklerle dolu bir şehir. Yüz ölçümü ne kadar küçük olsa da olabildiğince uzanan yaylaları, insanı mest eden tertemiz havası, Çoruh Vadisi’nin oluşturduğu muhteşem kanyon ve vadileri  ile her köşesi harikalar diyarına açılan bir yer burası.

Adeta bir kartpostalın tablo gibi önünüzde serili olduğunu düşünün. Öyle güzel ki insan o tablonun içinde yaşayabilirmiş gibi düşünüyor… Evet, evet tam da büyük şehirlerin karmaşık yapısında hasret kaldığımız o güzel duygulardan bahsediyorum.

Tüm bunların yanında bir şehrin nasıl bir yer olduğunu belirleyen en önemli etkenlerden biri olan  insan kültürü konusunda da on numara bir yer burası. Artvin’in insanları da en az şehrin güzelliği kadar içten ve samimi.

Artvin’in Tarihi

Artvinin tarihi

Seyehate çıkmadan önce gideceğiniz yerin tarihini araştıranlardansanız siz de bendensiniz demektir. Çünkü ben gideceğim destinasyonu biraz da olsa araştırınca oraya kendimi daha yakın hissediyorum.

Elbette Artvin için de yaptım bunu. Size de Artvin’in tarihi hakkında hap bilgiler arıyorsanız şu yazıya bir göz atın derim.

Artvin’in Neyi Meşhur

artvinin neyi meşhur

Artvin’in meşhur olan şeyleri saymakla bitmeyecek ve kesinlikle deneyimlenmesi gereken türden. 

Şehir bakirliğini koruyarak güzelliğine güzellik katmasının yanında aktiviteler, yaylalar ve yöresel yiyecekler açısından da pek de bilinmeyen özelliklere sahip. E durumlar böyle olunca sizi de bu bilgilerden mahrum bırakmak olmaz.

O yüzden yazımın bu kısmında kısa kısa da olsa bazı şeylerden bahsetmek istiyorum. Yine sıkı bir araştırma yaptım ve yazımın bu kısmını da sizlerle buluşturdum. Haydi öyleyse başlayalım!

Artvin’de Kamp

Artvin kamp

Artvin’in doğal güzelliğini öve öve bitiremediğim kesin. Peki bu doğal güzelliğin keyfi en güzel nasıl çıkar dersiniz? Elbette kamp yaparak! Artvin’de bolca bulunan yamaçlar kamp için oldukça ideal.

E bir kampsever için uygun ortam zaten var. Anlayacağınız size sadece kamp ateşinizi yakıp uçsuz bucaksız yıldızların ışıltısında tatlı sohbetlere ortak olmak kalıyor.

Ardanuç’ta Cağ Kebabı

Artvin’de cağ kebabını görünce şaşırdıysanız pek de haksız sayılmazsınız. Bende çok şaşırdım. İnanın yedikten sonra damağımda kalan tadın lezzeti şaşkınlığımı iki katına çıkardı. 

Yemeklerin tadını anlatmak çok zor. Ancak siz de etsever kesimdenseniz diyebileceğim en net şey bu tadı almadan Artvin’den asla dönmemeniz gerektiği.

Artvin’de Arıcılık ve Bal

Hani duymuşsunuzdur ya antibiyotik yerine şifalı kestane balı yiyin diye. Hiç düşündünüz mü  bubal nereden geliyor, nasıl yapılıyor? İşte Artvin’e gelirseniz meşhur Macahel balı ile tanışmanız mümkün.

Tanışmanızı mutlaka tavsiye ederim çünkü burada şifa niyetine geçen balı tatmanın yanında arıcılığın detaylarını tam da yerinde hatta uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz.

Artvin Yaylaları

Artvin’in yaylalarını kesinlikle görmelisiniz. E zaten bol bol var evet ama bir tanesini bile olsa mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyorum. 

Bence bazı yerlerin ruhunu anlamak, kültürü hakkında fikir sahibi olmak ancak o ortamın içine girdiğinizde tam olarak hissediliyor. Yayla hayatının anlamak da ancak böyle mümkün.

Artvin Festivalleri

Artvin festivalleri

Artvin tam bir festivaller şehri. Kentin en ünlü festivali ise her yıldüzenlenen Satave Gevrek Festivali. Temmuz ayının sonu ile Ağustos ayının başına denk gelen zaman diliminde cuma gününden pazar günüze süren bir festival bu. 

Satave Gevrek Festivali Türk-Gürcü kültürünün yıllar boyunca yaşatılması için yapılan bir organizasyon. Festivalin içeriğinde gevrek pişirme(bir çeşit gürcü ekmeği), havai fişek gösterileri ve amatör ses yarışmaları gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

Şahsen Artvinliler çok cana yakın insanlar oldukları için festival fikri beni epey cezbetti. Bence siz de bu tarihlerde Artvin’de olursanız mutlaka bu eğlenceye katılın.

Artvin’den Ne Alınır?

Gittiğimiz yerlerden anı kalsın diye, o an hissettiklerimizi hatırlamak için ya da sevdiklerimizi mutlu etmek için ufak da olsa bir şey almadan olmuyor. Ne kadar bu bir zorunluluk olmasa da şahsen benim için önemli ayrıntılardan biri.

Anlayacağınız Artvin’e gidince de elim boş dönemedim. Ama tabi Artvin’den ne alınır iyice araştırmadan olmaz. Ben de bu yüzden Artvin’den alışveriş yapmadan önce hemen listemi yaptım.

Listemde Artvin’in yöresel ürünleri ve hediyelik eşyalar var. Gitmeden önce bir göz atın.

 • Ahşap Hediyelik Eşyalar
 • El dokuması kilim 
 • Doğal Yiyecekler
 • Cecim
 • Bal
 • Şal

Artvin Gezi Programı Nasıl Olmalı?

Artvin gezi programı

Artvin gezi rehberi son satırlarına erişirken biraz da gezi planından bahsetmek istiyorum. Çünkü Artvin’i bu kadar övdükten sonra gezi planına değinmeden olmazdı.

Burada yapılacak şey çok. E dolayısı ile çok programlı bir gezi düzenlemezseniz bir şeylerin eksik kalacağı kesin. Evet günümüzde bir yere gitmek kolay belki ama o yeri tam olarak hissederek, güzelliklerini kaçırmadan gezmek bence biraz zor.

O yüzden gitmeden önce bazı soruların cevaplarını mutlaka bilmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Onlar da şöyle:

 • Artvin’e gideceklere uyarılar
 • Artvin’e ne zaman gidilir?
 • Artvin’i gezmek için ne kadar zaman lazım?

Artvin’e Gideceklere Uyarılar

 • Artvin’de sıkça heyelan yaşandığını aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden eğer araba ile gidecekseniz yol kenarlarına çok yaklaşmayın.
 • Eğer arıya alerjiniz varsa Artvin’de bolca arının bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın ve önleminizi alın.
 • Şehirde maalesef kene görülebiliyor ve bazıları zehirli de çıkabiliyor. Bu konuda da hassas olmanızı öneririm.
 • Son olarak da gördüğünüz her dereden su içmemeniz gerektiğini belirtmek de de fayda olduğunu düşünüyorum.

Artvin’e Ne Zaman Gidilir?

Artvine ne zaman gidilir

Klasik olabilir ama bana soracak olursanız gerçekten de her yerin her mevsim apayrı güzellikleri ortaya çıkıyor. Ama tabi bazı faktörleri görmezden gelmek de olmaz. 

Mesela bence Artvin’e gitmek için yukarı da da bahsettiğim gibi şehrin engebeli yapısı sebebiyle  kış aylarını tercih etmek pek de mantıklı değil. 

Havaların güzelleştiği ilkbahar ve yaz ayları ise Artvin’e seyahat etmek isteyenler için oldukça ideal.

Son olarak sonbaharda folyaj vaktine gelen zamanda gitmenizi ise fotoğraf çekmeyi seven gezginlerimiz adına kesinlikle tavsiye ederim.

Artvin’i Gezmek İçin Ne Kadar Zaman Lazım?

Artvin’de harika bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz kesinlikle 2 gün çoğu yeri gezmeniz için yeterli olacaktır.  Ancak gelmişken çevresindeki yerleri de görmeden gitmek istemem diyorsanız işte o zaman en az 4 günlük bir gezi planı hazırlamanızı tavsiye ederim.


Yukarıda Artvin gezisi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu