Artvin Nerede, Artvin’e Nasıl Gidilir?

Ülkemizde görmeden ölme diyebileceğim güzellikte birçok yer bulunuyor. Bu yerlerden biri de Artvin. Şehir yeşile kucak açan yaylaları, eşi benzeri zor bulunan ormanları, gölleri ve daha birçok doğal güzelliği ile insanı adeta büyülüyor.

Anlayacağınız şehir karmaşasından kurtulmak için kaçabileceğiniz en ideal duraklardan biri. Çünkü bu şehirde yeşilliklerin içinde kaybolmak , şehir gürültüsünden, insanın içine işleyen fabrika dumanlarından uzaklaşmak mümkün.Artvin gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin!


Artvin’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Artvin Otelleri

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin Gezi RehberiE hal böyle olunca Artvin’e nasıl gidilir sorusunu sormadan olmuyor. İşte ben de tam da bu yüzden Artvin Nerede, Artvin’e Nasıl Gidilir sorularının cevaplarını bu yazımda vermeye çalıştım. Hadi başlayalım.

İçindekiler:

Artvin Nerede?

Kent ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Bence şehri özel kılan en önemli sebep Artvin’in Çoruh Nehri’ni ikiye bölen vadide yer alıyor olması.

Kente komşu olan diğer şehirler ise Türkiye‘de Ardahan, Erzurum, Rize, Gürcistan’da ise Batum.

Artvin Haritası

Artvin haritası

Artvin’e Nasıl Gidilir?

Flora ve fauna bakımından ülkemizin önde gelen yerleşim yerlerinden biri olan kent, buradan saymakla bitmeyecek güzelliklere sahip. Ayrıca şehir Gürcistan’ın başkenti Batum’a olan yakınlığıyla da ön plana çıkıyor.

Çünkü gezi planını genişletmek isteyen gezginler için iki güzel şehrin birbirine yakın olması, hatta iki şehre ulaşım için aynı havaalanının kullanılıyor olması gayet iyi bir avantaj.

Artvin'e nasıl gidilir

Peki Artvin’e nasıl gidilir? En avantajlı ulaşım alternatifi hangisidir? Havayolu ve karayolu seçenekleri neler? İşte bu soruların hepsinin cevabını detaylı bir şekilde yazımın devamında bulabilirsiniz.

Artvin’e Uçak ile Nasıl Gidilir?

Bu güzel ve turistik şehrin merkezinde maalesef havaalanı bulunmuyor. Ancak bu konuda çalışmalar devam ediyor ve Rize-Artvin havaalanının 2021 yılında açılması bekleniyor. E peki o zamana kadar ne yapacağız?

Artvin’e en yakın havaalanı Gürcistan’ın Batum şehrinde bulunan Batum Havaalanı. Burada Artvin-Hopa adı ile iç hatlar kısmı bulunuyor ve Türk Hava Yolları buraya direk seferler düzenliyor.

Artvin'e uçak ile nasıl gidilir?

Korkmayın, yapılan özel anlaşma sayesinde Batum’dan Artvin’e geçerken pasasorta, vizeye gerek yok. Yanınızda sadece yeni tip kimlik kartınızı bulundurmanız yeterli.

Zaten Gürcistan’a giriş yapmadan sizi servis araçları ile Artvin’e götürüyorlar. Bu yolculuk da yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.

Artvin’e Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Coğrafi olarak engebeli şekillere sahip olan şehir, özel araçla ulaşım için biraz zorlu bir bölgede. Yaz aylarında bu pek sorun olmasa da kış aylarında, hava şartlarının şiddetlenmesi ile birlikte durum biraz daha zorlaşıyor.

İstanbul gibi büyük şehirlerden özel araçla ulaşımınızı sağlayacaksanız Gerede, Merzifon, Samsun, Rize illerinden geçerek Karadeniz sahil şeridini kullanmanız gerekiyor. Ankara’dan ise Yozgat, Erzurum illerinden geçerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Not: Sonbahar ve Kış aylarında gelip Artvin’in eşsiz yaylalarını gezmek isteyenlerin 4×4 araç ile yola çıkmalarını tavsiye ederim. Zaten başka türlü o hava şartlarında yaylalara ulaşmanız mümkün değil.

Artvin'e özel araç ile nasıl gidilir?

Artvin’e Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda kalan Artvin’e otobüs seferleri Türkiye’nin birçok yerinden direkt yapılıyor. Artvin Otogar şehir merkezine yaklaşık 20 dakika uzaklıkta.

Yani Artvin’e ulaşım otobüsle gayet kolay. Fakat maalesef otobüs ile  yolculuk süreleri bir hayli uzun. Çünkü İstanbul’dan yaklaşık olarak 20, Ankara’dan 16, İzmir’den 19 saat sürüyor.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Artvin1296 km / 21 s 
İzmir – Artvin1564 km / 18 s 40 dk
Ankara – Artvin968 km / 15 s
Samsun – Artvin563 km / 9 s
Rize – Artvin160 km / 2 s 45 dk

Yukarıda Artvin’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu