Güzelcehisar Köyü – Bartın


Güzelcehisar Köyü, rotasını Batı Karadeniz’e çeviren gezginlerin en çok uğradığı yerlerden biri. Sakin, huzurlu ve keyifli bir gün dileyen aynı zamanda doğal yapıları merak eden seyahat severlerin burayı Bartın’da gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.


Bartın ili, Amasra ilçe sınırında bulunan Güzelcehisar Köyü, tarihi ve doğal yapısıyla Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden biri. Karadeniz kıyılarına nazaran farklı bir yapısı bulunan sahili ve benzeri çok az yerde görülen lav sütunlarıyla oldukça ünlü bir destinasyon.

Güzelcehisar Köyü’nde Cenevizliler döneminden kalma bir kale bulunuyor. Köy merkezinden yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta kalan kaleye, yürüyerek ulaşım sağlanıyor. Günümüze kadar buranın belirli bir kısmı ayakta kalabilmiş. Buraya kadar geldiyseniz kalenin en üst noktasına çıkıp manzaraya eşlik edin derim.

Özellikle yaz aylarında gelmenizi tavsiye ederim. Çünkü o kadar güzel bir sahil ve denize sahip ki kendinizi Akdeniz Bölgesi’nde hissedeceksiniz. Yeme-içme için manzaraya karşı işletmeler bulunuyor. Gelmişken kalmayı da planlıyorsanız konaklamak ve kamp yapmak için oldukça müsait olan Güzelcehisar Köyü, Bartın’da gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazlarından.

İçerik:

Güzelcehisar Köyü Nerede?

Güzelcehisar Köyü, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunuyor. Bartın şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan köy, Amasra ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 33 kilometre.

Güzelcehisar Haritası

Güzelcehisar’a Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Güzelcehisar Köyü’ne gidecek olanlar, Bartın şehir merkezinden yola çıkıp Bartın – İnkumu yolunu takip ettikten sonra Güzelcehisar Köyü yol ayrımından saparak ulaşım sağlayabilir. 

Toplu taşıma ile Güzelcehisar Köyü’ne gidecek olanlar, Bartın ve Amasra’dan kalkan dolmuşlarla köye ulaşım sağlayabilirler.


Bartın’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Bartın Nerede, Bartın’a Nasıl Gidilir?


Güzelcehisar’da Konaklama & Kamp

Güzelcehisar Köyü

Güzelcehisar kamp yapmak için en güzel destinasyonlardan biri. Çadırla konaklamayı planlıyorsanız deniz kenarında uyanacağınız muhteşem bir gün sizleri bekliyor.

Deniz kenarında ya da ormanın içine doğru ücretsiz bir şekilde çadırınızı kurabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı gidermek için etrafta market ve birkaç işletme bulunuyor. Ücretli kamping alanları da var, sizler için isimlerini buraya bırakıyorum.

  • Resif Kamping
  • Doğa Kamping
  • Denizcioğulları Beach Club

Güzelcehisar Köyü’nde pansiyonda konaklamayı tercih ediyor iseniz iki seçeneğiniz bulunuyor.

  • Hisar Pansiyon
  • Güzelce Pansiyon

Bartın Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Barın Otelleri – Bartın’da Nerede Kalınır?


Güzelcehisar Plajı

Güzelcehisar Plajı, Karadeniz Bölgesi’ndeki sahillerinin aksine öylesine sakin ve temiz ki görenleri kendine hayran bırakıyor. Denizin dibi kum ve su birden derinleşmiyor. Sahildeki kumların ince taneli ve sarı olması da bir başka güzel.

Buraya yaz aylarında geliyorsanız denize girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer plaja girmeyi tercih ederseniz burada şezlong, şemsiye, duş ve wc bulunuyor.

Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları

Dünya üzerinde sadece 4 yerde bulunan lav sütunlarından biri de Güzelcehisar Köyü’nde bulunuyor. Doğada çok nadir görülen ve volkanlar sebebiyle oluşan sütunların tarihi yaklaşık 80 milyon yıllık. Aynı zamanda ‘Bazalt Kayaları’ olarak da bilinen sütunların çapları yaklaşık 50-100 santimetre, boyları ise 30 metrenin üzerinde.

Türkiye’nin en önemli miraslarından biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Tabiat anıtı” olarak ilan edilmiş. Turizme katkı sağlanması ve lav sütunlarının seyri için ahşap bir yürüyüş yolu, bir seyir terası ve bir de iskele yapılmış. 


Yukarıda Güzelcehisar Köyü hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu