Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı – Düzce


Güzeldere Şelalesi, Düzce’de bulunan bulunan doğa harikası bir çok şelale arasında benim en beğendiğim. Bu yüzden gezgin dostlarımın burayı Düzce’de gezilecek yerler listelerine eklemelerini mutlaka tavsiye ederim. Yazımda da Güzeldere Şelalesi hakkında tüm bilgileri paylaştım.


Karadenizin bitmek bilmeyen güzelliklerinden biriyle daha karşı karşıyayım. Güzeldere Şelalesi, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan ve bana göre adı yeterince duyulmamış anlatacaklarımın çok daha ötesinde olan bir şelale.

Kısa bir haftasonu kaçamağı için buraya plan yapmaya başlasanız iyi edersiniz çünkü Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı’nda tek yapmanız gereken şey kendinizi doğaya teslim etmek. Huzurlu mis gibi bir gün burada siz bekliyor.

Sadece şelale deyip geçmemek gerekiyor. Burada gününüzü güzelleştirmek için birçok aktivite bulunuyor. Bölgede bulunan kır gazinosunda bir şeyler yiyip içebilir, etrafta bulunan banklarda piknik yapabilir, şelalenin etrafındaki asma köprü ve merdivenlerle doğa yürüyüşü yapıp isterseniz bir de gece konaklayabilirsiniz.Tüm bunların yanına manzara da cabası. Özellikle de fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, burası sizin için adeta bir biçilmiş kaftan.

İçerik:

Güzeldere Şelalesi Nerede?

Güzeldere Şelalesi, Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı Güzeldere köyünde bulunuyor. Şehir merkezinden yaklaşık 18 kilometre, Gölyaka ilçe merkesinden ise yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta.

Güzeldere Şelalesi Haritası

Güzeldere Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Güzeldere Şelalesi’ne gidecek olanlar, Düzce şehir merkezinden yola çıkıp Gölyaka ilçesine geldikten sonra tabelaları takip ederek şelaleye ulaşım sağlayabilirler. Toplu taşıma ile şelaleye ulaşım sağlamak istenler için ise tek alternatif düzenlenen turlardan birisine katılmak çünkü buraya henüz toplu taşıma aracı ile ulaşım sağlanamıyor.  


Düzce’ye Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Düzce Nerede, Düzceye Nasıl Gidilir?


Güzeldere Şelalesi’nde Konaklama ve Kamp

Burası, çevresi ormanlarla kaplı bir tabiat alanı. Doğal olarak, ilkbahar ve sonbahar aylarında ortam rengarenk bir hal alıyor. E haliyle bu güzelliği gören hemen bırakıp gitmek istemiyor. 

Doğanın içinde, şelale sesleriyle uyanabilmeniz için bölgede kalabileceğiniz çeşitli bungalovlar ve köy evleri bulunuyor. Üstelik evlerin çoğu bambudan yapılmış ve doğanın içinde kamufle olmuş biçimde. Şehrin kalabalığından sonra burada geçireceğiniz vakit adeta detoks niteliğinde son derece dinlendirici.

Bungalovların gecelik ücretleri yaklaşık olarak 400-450 TL civarında.

Diyorsanız ki “Ben tam bir maceracıyım ve kamp yapmak istiyorum” , bunun için de tabiat parkı içerisinde uygun alanlar bulunuyor. Çadır ve karavanla konaklamak arasında ücret farkı var. Fiyatlar şöyle:

  • Karavan: 45 TL
  • Çadır: 35 TL
Düzce Güzeldere Şelalesi

Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

  • 1993 senesinde mesire alanı ilan edilen Güzeldere Şelalesi, 2011 yılına gelindiğinde ise tabiat parkı statüsünde koruma altına alınmış.
  • Adını verdiği Güzeldere Köyü sınırları içerisinde bulunan şelalenin yüksekliği yaklaşık olarak 130 metre.
  • Tabiat Parkı’nda kayın ağacı, kestane, sarıçam, ceviz, karayemiş, köknar, karaçam, dişbudak, akçaağaç, porsuk, orman söğüdü, orman gülü, orman kavağı, papaz külahı ve ıhlamur ağacı gibi birçok ağaç çeşidi bulunuyor.

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Burayı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise nasıl girdiğinize göre değişiyor.

Yaya olarak kişi başı: 5 TL 

İndirimli: 2.5 TL

Otomobil- Kamyonet- Pickup: 18 TL

Motorsiklet- ATV: 10 TL


Yukarıda Güzeldere Şelalesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu