Düzce’de Gezilecek Yerler


Yazımda Batı Karadeniz’in yeşilliğe kucak açmış şehri Düzce’de gezilecek yerler hakkında bilgilere yer verdim. Düzce ve çevresinde görmeniz gereken tüm doğa harikalarını içerikte bulabilirsiniz.


Düzce yüzölçümü itibariyle küçük bir şehrimiz. Ancak emin olun şehir içindeki hem de çevresindeki zenginlikler yönüyle hiç de öyle değil. Bilinen tarihi itibariyle geçmişi Hititlere kadar uzanan şehrin başka uygarlıklara da ev sahipliği yapması ile birlikte kültürel anlamda oldukça zengin olduğunu söyleyebilirim.

Bunun yanında Düzce çevresinde konumlanan doğal güzellikler, özellikle İstanbul’da yaşayan gezginlerin hafta sonu kaçamağı yapmak için en çok tercih ettiği yerler.

İçerik:

Düzce Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Düzce’de gezilecek yerler haritasının ekran görüntüsünü paylaştım. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Düzce gezilecek yerler haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Düzce’de Gezilecek Yerler Listesi


Düzce’ye gezi planları yapmaya başladıysanız umarım ki tam bir doğa seversinizdir. Çünkü burada yeşilin her tonu resmen ben de buradayım diye göz kırpıyor. Şehirde bulunan çaylar, şelaleler, göletler sık sık rastlayacağınız ve mutlaka Düzce’de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerler arasında.

Peki şehirde sadece doğal güzellikler mi bulunuyor? Diyecekseniz de elbette sadece bunlarla sınırlı değil. Dedim ya şehrin bilinen tarihi epey eski. E haliyle burada tarihi güzellikler de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Anlayacağınız iş stresinden biraz da olsun uzaklaşmak, sessiz sakin bir yerlere gitmek istiyorsanız Düzce’yi de unutmamanızı tavsiye ederim. İşte tam da bu yüzden Düzce’de gezilecek yerler listesini oluşturmaya çalıştım. Güzel bir listeyle başbaşa kalmaya hazırsanız başlayalım!

Toptepe

Toptepe

Düzce’nin Gölkaya ilçesinde bulunan Gölormanı Köyü’nde bulunan Toptepe, aslında bir piknik ve mesire alanı. Toptepe şehir merkezine yakın olması ve temiz  havayı içine çekmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmasıyla ön plana çıkıyor.

Tepeye ulaşıp harika manzarasının keyfini çıkarmak biraz zahmetli. 165 tane basamağı biraz yorularak da olsa çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak burada keyifle geçireceğiniz günü düşününce iyi ki diyeceğinize eminim. Bence sadece kuş bakışıyla Efteni Gölünü izleyeceğiniz için bile çok mutlu olacaksınız.


Blog’da Düzce gezisi yapmaya karar verenlere yardımcı olacağını düşündüğüm bir çok içerik bulunuyor. Aşağıdaki linklerden diğer yazılarıma da göz atmayı ihmal etmeyin!


Düzce Otelleri – Düzce’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Alternatif

Düzce Yemekleri – Düzce’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Düzce Nerede, Düzce’ye Nasıl Gidilir?

Düzce Gezi RehberiMelen Çayı

Melen çayı aslında upuzun bir çay. Yığılca ilçesinden başlayıp Karadeniz’de biten bu harika doğa eserini asıl ön plana çıkaran spor aktivitelerini sevenlerini sevindirecek nitelikte. Çünkü çay raftingin en çok yapıldığı nokta.

Burada profesyonel anlamda rafting ve kano yapılabiliyor Anlayacağınız hem muhteşem bir doğa manzarası görüp hem de tatilinizi daha da renkli hale getirebilirsiniz.

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Düzce’nin Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı sayesinde en ünlü köylerinden biri olan Samandere Köyünde bulunan bu anıt ismini de buradan almış. Aslında bölgede bulunan tüm akarsular Efteni Gölü’ne ulaşıp ardından da Büyük Melen suyu ile karışıp Karadeniz ile bağlanıyor.

Buranın en önemli özelliklerinden biri de Türkiye’de bulunan ve tabiat parkı olan ilk yer olması. Samandere Şelale’sinde bulunan piknik alanlarda keyifli vakitler geçirmenizi, huzurlu ve uzun doğa yürüyüşlerine çıkmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Samandere şelalesi tabiat anıtı

Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı 

Aydınpınar Köyü’nün sınırları içinde bulunan Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkı, ismini de buradan almış. Şehir merkezine de oldukça yakın konumda bulunan park, beş şelalenin art arda dökülen görüntüsüyle adeta muhteşem bir görüntü sahneliyor.

Burada çeşit çeşit ağacın boy gösterdiğini söylersem de yalan olmaz. Çünkü gürgen ağacından tutun da kestane ağaçlarına kadar bir sürü ağaç çeşidi burada bulunuyor. İşte siz de bu renkli görüntülerle başbaşa kalmak, temiz hava eşliğinde yürümek renkli fotoğraflar çekmek isterseniz Düzce’de gezilecek yerler listenize burayı da eklemenizi tavsiye ederim. 

Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı 

Düzce’de gezilecek yerler   denilince akla gelen ilk yer olan Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı şehrin en gözde yerlerinden biri. Şelaleye ormanın hemen iç kısmında bulunan merdivenleri yürüyerek yaparak ulaşıyorsunuz. Ancak böyle deyince gözünüz korksun istemem. Çünkü emin olun çok hoş bir atmosfer içinde yürüyüş yapmış oluyorsunuz.

Ayrıca buranın bence en güzel yerlerinden biri de burada konaklamak isteyenler için bungalov evler bulunuyor olması. Bence sizde ormanın içinde kamp yakmak ya da bu tatlı bungalov evlerde konaklamak isterseniz listenize mutlaka Güzeldere Şelalesi’ni ekleyin.

Aktaş Şelalesi

Aktaş şelalesi

Sizin de fark ettiğinizi düşündüğüm üzere Düzce’nin şelaleleri gezilecek yerler listesinin epey bir kısmını oluşturuyor. Şehrin Akçakoca ilçesinde bulunan doğa harikası Aktaş Şelalesi de onlardan biri.

Şelaleye ulaşabilmek için yürüdüğünüz nehir kenarı yol ise burayı güzel hale getiren en güzel kısmı. Çünkü bu yürüyüş  sırasında öyle güzel manzaralara şahit oluyor, öyle güzel sakinliği hissedip rahatlıyorsunuz ki tekrar tekrar yürümek istiyorsunuz.

Ayrıca şelaleye oldukça yakın bir yerde biraz olsun karnınızı doyurmak ya da bir şeyler içmek isterseniz diye ufak bir mekan da bulunuyor.

Yoğunpelit Mengen Şelaleleri

Yoğunpelit Şelaleleri ismini, Yoğunpelit köyünde bulunduğu için bu eko köy olma potansiyeli taşıyan köyden almış. Doğa harikası bu şelaleden akan suları izlerken insan hayran hayran bakmaktan kendini alamıyor. 

Bu güzel şelalenin etrafında bulunan alanda ise görsel şölen sunan bu manzara eşliğinde piknik yapmak hatta bence kitap okumak mümkün. Bunun dışında trekking de yapabileceğinizi belirtmekte fayda var. Ayrıca siz siz olun bence burada fotoğraf safarisi yapmayı da ihmal etmeyin.

Konuralp Müzesi

Düzce denilince akla gelen ilk yer doğal güzellikleri. Zaten listemin de büyük bir kısmını doğa harikaları oluşturuyor. Ancak Düzce’nin tarihini gözler önüne seren mekanları görmeden bence burayı tam olarak anlayabilmek mümkün değil.

Konuralp müzesi

İşte Konuralp Müzesi de Konuralp Antik Kenti ile birlikte bu kültürel zenginlikleri gözler önüne sermek ve yaşatmak için açılmış. Müzenin içine girdiğinizde kendinizi adeta tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz. 

Müzede Tunç Çağı’ndan Doğu Roma’ya kadar olan dönem içinde kullanılan bütün eserler, heykelcikler, takılar aslında neredeyse kullanılan her türlü eşya sergileniyor.

Bunun yanında Düzce’nin yöresel özelliklerini gözler önüne seren geleneksel kıyafetler, mutfakta kullanılan aletler ve kişisel aletlere kadar her şeyi bulmak da mümkün.

Akçakoca

Akçakoca

Düzce’de gezilecek yerler listemin bence en gözde yeri Akçakoca. Burası aslında Düzce’nin bir ilçesi. Ama aslında gezginlerin tatil bölgesi olarak da en uğrak noktalarından biri. Anlayacağınız burası yaz mevsimi yüzünü gösterdiğinde, keyifli bir tatil geçirmek isteyen ve  şen şakrak kahkahalarla dolu insanlara kucak açıyor. 

Şehir mavinin tonuyla insanı büyüleyen denizi, dolup taşan plajları ve yeşile bürünmüş doğasıyla insanı adeta mest ediyor. Bunun yanında tatlı mı tatlı evleriyle de adeta kendinizi farklı bir yerde gibi hissedeceğiniz bir atmosfere sahip.

Fakıllı Mağarası

Fakıllı Mağarası, Düzce’nin gözdesi Akçakoca’da yer alıyor. İçine girdiğinizde sanki farklı bir dünyaya gözlerinizi açmış gibi hissedeceğiniz mağarada sarkıtlar, dikitler ve galeriler bulunuyor.

Mağara yarı aktif bir şekilde varlığını sürdürüyor.

Ayrıca Fakıllı Mağarası’nın nefes darlığı çekenlere ve astım hastalarına iyi geldiği belirtiliyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken etrafta bulunan piknik alanlarında piknik yapıp gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz.

Sarıkaya Mağarası

Düzce’De bulunan bir diğer mağara ise Sarıkaya Mağarası. Bu mağarayı ön plana çıkaran ise diğer mağaraların aksine eski zamanlardan günümüze kadar hep kullanılan bir yer olması. Bazı kaynaklarda söylenenlere göre mağarada bazı insanlar yaşamlarını sürdürmüşler. 

İşte yaşamın sürdürüldüğü ve bugünlerde de gezginlerin odak noktası olan bu mağarayı da mutlaka Düzce’De gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Akçakoca Camii

Akçakoca camii

Akçakoca’nın Düzce’nin ilçeleri arasında en güzellerinden biri olduğundan yazımda bahsetmiştim. Burada bir de Akçakoca Camii var ki, Akçakoca’yı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri haline getiriyor.

Camii denize oldukça yakın konumuyla zaten gözleri üzerine çekiyor. Ancak buranın asıl güzel yanı kubbesi. Çünkü kubbesi oldukça ilginç bir mimari tasarım olmuş. Bence burayı da listenize eklemeyi unutmayın.

Melen Su Park

Melen Su Park, şehir merkezinde bulunuyor. Oldukça geniş bir alana kurulmuş park, hem kendinizin hem de çocuklarınızın eğlenebileceği en iyi adreslerden biri. Melen Su Parkı içerisinde tenis kortarından tutun da lunaparka kadar her şey bulunuyor. 

Hem eğlenebileceğiniz hem de hareket edebileceğiniz bir gün geçirmek isterseniz burası tam da size göre.

Düzce Aquapark

Düzce aquapark

Düzce Aquapark, Adapazarı-Bolu yolu üzerinde konumlanmış. Ve burası Düzce’nin hem yerli halkının hem de Düzce’Yi ziyarete gelenlerin eyaz aylarında en uğrak yerlerinden biri olmuş.

Mayıs ve Eylül ayları arasında açık olan aquapark sadece içinde bulunan kaydıraklı havuzlarıyla bile oldukça ilgi çekici. 

İçinde adrenalin severler için birçok alan bulunan bu parka yaz günlerinizi ve Düzce gezinizi daha renkli ve eğlenceli hale getirmek için uğramanızı mutlaka tavsiye ederim.

Çamlıpınar Göleti

 Çamlıpınar Göleti, Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde bulunuyor. Ve Düzce’ye yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunuyor. Gölet alanı içerisinde doğa yürüyüşleri yapmaktan tutunda fotoğraf safarisine kadar her şeyi yapabilirsiniz. Bence bu doğal güzelliği de listenize eklemeyi unutmayın.


Düzce Plajları 


Düzce’ye kadar gelmişken güzel mi güzel sularında yüzmeden de olmaz. Sizde suyun keyfini çıkarmak isterseniz diye Düzce’de gezilecek yerler yazımda plajlardan da bahsetmek istedim.

İşte tam da bu günden Düzce plajları arasında en güzellerini aşağıya ekledim.

Ceneviz Kalesi Plajı

 Ceneviz Kalesi Plajı, dünyada çok çok ender bulunan siyah inci ismini almış kum türüne sahip olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bu kumun en güzel özelliği ise tene yapışmaması. Burada denize girmek, doğasının keyfini çıkarmak zaten çok güzel.

Ayrıca bir de piknik yapmak için mesire alanları da bulunması ayrı an-vantajı. Anlayacağınız mutlaka deneyimlemeniz gereken yerlerden biri.

Çuhallı Plajı

Akçakoca’Da bulunan Çuhalı Plajı Düzce’nin en ünlü plajlarından biri.Haliyle de epey kalabalık oluyor. Plajı ve su sporları yapmak isteyenler için sunduğu fırsatlarla oldukça ideal bir plaj. Ayrıca çevresinde bulunan yeme içme yerleriyle de oldukça dikkat çekiyor.

Karaburun Plajı

Karaburun Plajı, Düzce’ye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Kumsalı olabildiğince uzun olan bu plaj aileler için bulunmaz hint kumaşı gibi. Çadırlı ve karavanlı birçok kişi görebileceğiniz plajda keyifli bir tatil yapmak kesinlikle mümkün. 

Ayrıca çevrede oturabileceğiniz çay bahçesi de bulunuyor. Anlayacağınız keyifli bir yaz günü sizi bekliyor.


Bu yazımda Düzce’de gezilecek yerler hakkında tüm detayları vermeye çalıştım. Yazımı faydalı bulduysanız ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanabilir, eksik gördüğünüz veya  sormak istediğiniz bir şey olursa da yorum olarak yazabilirsiniz.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu