Horma Kanyonu – Kastamonu


Horma Kanyonu, Kastamonu‘da bulunan kanyonlar arasında en rahat gezileni belki de. Bu yüzden gezginlerin mutlaka Kastamonu’da gezilecek yerler listelerinde bulundurmalarını tavsiye ediyorum.


Bugün siz gezgin dostlarıma Kastamonu’nun en değerli kanyonlarından biri olan Horma Kanyonu’nda bahsedeceğim. Batı Karadeniz’de doğa turizmi için oldukça önemli bir yeri olan olan bu kanyona, yıl boyunca yerli ve yabancı birçok doğa sever gezgin akın ediyor desem fazla abartmış olmam sanırım.

Kanyonun en çok dikkat çeken özelliklerinden biri, Kastamonu’da görülmesi gereken bir diğer doğa harikası olan Ilıca Şelalesi‘ne içinden geçerek ulaşılabiliyor olması. Tabi bu macera için yaklaşık 7 kilometrelik bir yolu yürümeyi göze almanız gerekiyor.

Bu yol boyunca kanyonun eşsiz güzelliklerini görmek her seyahat severin tatmak istediği bir duygu olsa gerek. Yol üzerinde kamp kurmak için de oldukça uygun noktalar bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Horma Kanyonu

Horma Kanyonu öylesine gizemli bir yer ki, devasa kaya oluşumlarıyla ve endemik bitki çeşitliliğiyle  insanı hayrete düşürüyor doğrusu. Bunları gözlemleyebilmek için, tertemiz havada oturup kanyonun görkemini gözlem yapabilirsiniz. Bu heyecan verici dakikalarda fotoğraf çekmeyi unutmayın derim. 

İçerik:

Horma Kanyonu Nerede?

Horma Kanyonu, Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde Ilıca Köyü’nde bulunuyor. Kastamonu il merkezine yaklaşık 105 kilometre, Pınarbaşı ilçe merkezine ise yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta kalıyor.

Horma Kanyonu Kastamonu

Horma Kanyonu’na Nasıl Gidilir

Özel araç ile kanyona gidecek olanlar, tabelaları takip ederek Pınarbaşı’ndan Ilıca Şelalesi’ne doğru giderken, şelaleye gelmeden sağ tarafta yer alan Küre Dağları Milli Parkı kapısından içeri girerek ve yolu takip ederek Horma Kanyonu’na ulaşım sağlayabilirler.

Girişte geniş bir otopark mevcut, aracınızı park edebilirsiniz. Otopark ücreti 5 TL.

Toplu taşıma ile kanyona gidecek olanlar için en rahat ve en alternatif yol, buraya düzenlenen turlardan birisine katılmak.Kastamonu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?Horma Kanyonu Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Horma Kanyonu’nu ziyaret için herhangi bir saat sınırlaması bulunmuyor. Ancak kanyonu gezmenin tadını çıkarabilmeniz için hava çok kararmadan gitmenizi tavsiye ederim.

Kanyonu giriş ücretleri ise değişiklik gösteriyor.

  • Tam: 6 TL
  • Öğrenci: 3 TL 

Horma Kanyonu Hakkında Bilgiler

Horma Kastamonu
  • Küre Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan kanyon, suyun taştaki kireçleri aşındırmasıyla oluşmuş.
  • Kanyon, Zara Çayı üzerinde başlıyor ve Ilıca şelalesine kadar uzanıyor. 
  • Bir uçtan bir uca gitmek için yürüyüş yolu bulunuyor fakat kanyonda derin kazanlar şeklinde çukurlar bulunuyor. Tehlikeli olduğu için bir rehber eşliğinde gitmekte fayda var.
  • Kanyonda yürüyüş için 3 kilometrelik ahşap bir platform bulunuyor. 
  • Burası trekking için oldukça elverişli bir yapıya sahip. Bu yüzden en çok ilgiyi doğa severlerden görüyor.


Kastamonu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Otelleri – Kastamonu’da Nerede Kalınır?Yukarıda Horma Kanyonu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu