İnaltı Mağarası Gezi Rehberi

Sinop, bitmek tükenmek bilmeyen doğal güzellikleri ile son dönemlerde gezginlerin Karadeniz Bölgesi’nde en çok ilgi gösterdiği seyahat destinasyonlarından biri. Bu yazımın konusu olan İnaltı Mağarası da Sinop’ta gezilecek yerler listesinin daimi temsilcilerinden.

Sinop’un Ayancık ilçesi sınırları içerisinde yer alan bir doğa harikası olan mağara her ne kadar ulaşım konusunda ziyaretçilerini biraz üzse de egzotik yapısı nedeniyle, özellikle doğasever gezginler tarafından mutlaka görülmesi gerektiğini düşündüğüm bir yer.

Eğer sizin de Sinop’ta gezilecek yerler listenizde burası varsa, doğru yerdesiniz demektir. Yazının içerisinde ulaşımdan, oluşumun özelliklerine kadar İnaltı Mağarası hakkında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

İçerik:

İnaltı Mağarası Nerede

İnaltı Mağarası’na Nasıl Gidilir?

İnaltı Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İnaltı Mağarası Hakkında Bilgiler

İnaltı Mağarası Nerede

İnaltı Mağarası, Sinop’un, Ayancık ilçesi sınırları içerisinde bulunan İnaltı Köyü’nde yer alıyor. 

İnaltı Mağarası Haritası

İnaltı Mağarası Haritası

İnaltı Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Yazının başında İnaltı Mağarası’na ulaşımın biraz zorlu olduğundan bahsetmiştim. Bunun sebebi, tabiri caizse, mağaranın dağ başında olması. Aslında bu zorluğun iki farklı derecesi var. Birincisi zor, ikincisi çok çok daha zor.

Yani öyle çok gözünüz korkmasın. Benim gibi navigasyona uyup çok zor yola girmezseniz fazla sıkıntıya düşmezsiniz. O yüzden siz siz olun, benim düştüğüm hataya düşmeyin, yol sormaktan çekinmeyin.

Sinop İnaltı Mağarası

Neyse efendim, İnaltı Mağarasına ulaşmak için öncelikli hedefiniz İnaltı Köyü. İnaltı Köyü’nün Sinop şehir merkezine uzaklığı 95, Ayancık ilçe merkezine uzaklığı ise 35 kilometre. Özel aracınızla gidecekseniz eğer, tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer özel aracınız yoksa Ayancık ilçe merkezinden kalkan İnaltı Köyü dolmuşlarını bulmanız gerekiyor.

İnaltı Mağarası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Mağara haftanın her günü 09:00-20:00 saatleri arasında ziyarete açık.
 • Giriş ücreti 5 TL.

İnaltı Mağarası Hakkında Bilgiler

 • Burası Türkiye’nin az bilinen doğal güzellikleri arasında yer alsa da aslında ülkemizin en büyük 10 mağarası arasında yer alıyor.
 • Mağaranın Sinop turizmi için ise önemi büyük. Burası İl sınırları içinde turistik olarak en bilinen ve en çok ziyaretçi çeken mağara olma özelliğine sahip.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde yaklaşık 75 milyon yaşında olduğu tahmin edilen bu mağarada tarih öncesi dönemlere ait yaşam izlerine rastlanmış.
 • Bu izler, bölgeye yerleşen ilk insanların İnaltı Mağarası’nı barınma yeri olarak kullandıklarını gösteriyor.
Ayancık İnaltı Mağarası
 • Mağara oldukça geniş bir giriş galerisine sahip ve yaşama oldukça elverişli. Zaten mağaranın deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte bulunduğunu göz önünde bulundurursanız insanların neden onca zahmete katlandığını biraz daha anlam kazanıyor.
 • Derinliği yaklaşık 700 metre olan mağaranın 300 metrelik kısmı ziyarete açık.
 • Ziyarete açık bu 400 metrelik alanda, görenleri kendine hayran bırakan sarkıtlar ve travertenler yer alıyor.
 • Mağara, yılın her anında belli bir sıcaklıkta kalıyor ve bu özelliği ile özellikle astım hastalarına oldukça iyi geliyor.
 • Sinop sınırları içerisinde bulunan bir başka doğal güzellik olan Akgöl, İnaltı Mağarası’na yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Vaktiniz varsa eğer oraya da uğramanızı tavsiye ederim.

Yukarıda İnaltı Mağarası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu