Kuzalan Şelalesi – Kuzulan Tabiat Parkı Gezi Rehberi

Giresun‘da bulunan Kuzulan Tabiat Parkı, hem ülkemiz hem de Karadeniz Bölgesi doğa turizmi için çok önemli bir yere sahip. Doğu Karadeniz’e seyahat edenlerin Giresun’da gezilecek yerler listesinde mutlaka kendine yer bulan Kuzulan Şelalesi ve Kuzulan Tabiat Parkı hakkında bilgileri bu yazımda vermeye çalıştım.

Tabiat parkı içerisinde bulunan Kuzulan Şelalesi, Türkiye‘deki en güzel şelalelerden biri olmakla birlikte, Giresun’da yer alan şelaleler arasında da en popüleri desem yanılmış olmam sanırım.

Kuzulan Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alan ormanda patika yollardan ilerlerken karşınıza çıkacak olan travertenlerin, akarsuların ve göllerin birleşimi sizi buraya adeta hayran bırakacak. Özellikle turistlerin yoğun ilgisini çeken Mavi Göl, parkın içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

kuzalan tabiat parkı

Sonbahar aylarında yere dökülen ağaç yapraklarının adeta bir renk cümbüşü yarattığı Kuzulan Tabiat Parkı, fotoğraf tutkunlarının da uğrak noktaları arasında yer alıyor.

Birçok bitki türüne, kalkerli suların oluşturduğu travertenlere, şelalelere ve göllere ev sahipliği yapan bu tabiat parkı, Giresun gezisi planlıyorsanız sizin listenizde de mutlaka bulunmalı.

İçindekiler:

Kuzulan Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

Kuzulan Şelalesi ve Mavi Göl

Kuzulan Tabiat Parkı Nerede

Kuzulan Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kuzulan Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Kuzulan Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kuzulan Tabiat Parkı Hakkında Bilgiler

  • Kuzulan Tabiat Parkı, 6 şelale, 3 subasar ormanı ve 2 şimşir ormanına ev sahipliği yapıyor.
  • Tabiat parkının içinde 60 farklı familyaya ait 129 bitki türü ve 36 familyaya ait 105 kuş türü bulunuyor.
  • 2013 yılında milli park ilan edilen Kuzulan Tabiat Parkı, 482 hektarlık alana sahip. Parkın deniz seviyesinden en yüksek noktası 1800 metre.
  • Kuzulan Tabiat Parkı orman içerisinde bulunan travertenler arasında büyüklük olarak dünyada 2. sırada yer alıyor.
  • Parkın bir diğer önemli özelliği ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olan Kuzulan Şelalesi’ne ev sahipliği yapması

Kuzulan Şelalesi ve Mavi Göl

Mavi Göl

Kuzulan Tabiat Parkı’nın en büyüleyici noktaları ne diye sorarsanız size cevabım Mavi Göl ve Kuzulan Şelalesi olur.

Özellikle yaz aylarında göle ismini veren turkuaz mavisi rengi çok daha iyi gözlemleyebildiğiniz Sodalı Göl (Mavi Göl), kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle ziyaretçilerine bir görsel şölen sunuyor.Mavi Göl Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Mavi Göl Gezi RehberiMavi Göl ve Kuzulan Şelalesi arasında bulunan ahşap yürüme yolu, travertenler boyunca size eşlik ediyor.

Son olarak, yaz aylarında burayı ziyaret etmeyi planlayanların yanlarına mayolarını mutlaka almalarını tavsiye ederim. Mavi Göl’ün turkuaz sularının dayanılmaz bir çekimi var.

Kuzulan Tabiat Parkı Nerede

Kuzulan Tabiat Parkı, Giresun’un Dereli ilçesine bağlı Pınarlı Köyü’nde yer alıyor. Park, Giresun şehir merkezine 45 kilometre, Dereli merkezine ise yaklaşık 15 kilometre yer alıyor.

Mavi Göl haritasi

Kuzulan Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Kuzulan Tabiat Parkı yol tarifi oldukça basit. Giresun-Şebinkarahisar kara yolu üzerinde bulanan parka kendi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer aracınız yoksa, şehir merkezinden kalkan, Giresun-Şebinkarahisar minibüslerini kullanmanız gerekiyor.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Kuzulan Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Kuzulan Tabiat Parkı’nda yapabileceğiniz bir çok şey bulunuyor. Seyir terasında manzarayı seyredebilir, bisiklet sürebilir, doğa yürüyüşü yapabilir, kuş gözlemciliği yapabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Parkta yeme içme işleri için bir büfe ve bir işletme var. Ancak ben burda bulunan kamelyalarda mangalımı, pikniğimi yaparım derseniz o imkan da mevcut.

Ha bir de ben buranın tadını 1 günde çıkaramam, bana bir kaç gün lazım diyorsanız şelaleye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta konaklamak için oteller bulunuyor.Giresun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Kamp meraklısı dostlarım için de güzel haberlerim var tabii. Giresun Kuzulan Şelalesi’nde çadır kampı ve karavan kampına da izin veriliyor. 

Günübirlik olarak gelseniz bile Kuzulan Tabiat Parkı’nda bir gününüzü dolu dolu geçireceğinize eminim. Böylesine nadir bulunan bir doğa harikasını ziyaret etmeden geçmeyin derim.

Kuzulan Tabiat Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ziyaret etmek için Kuzulan Tabiat Parkı’na haftanın her günü gidebilirsiniz. Ziyaretçi saatleri ise 07.00-19.00 olarak belirlenmiş.

Kuzulan Şelalesi giriş ücreti ise nasıl giriş yapacağınıza göre değişiyor.

Yaya olarak kişi başı: 10 TL 

Araçla girişler: 15 TL


Yukarıda Kuzulan Tabiat Parkı hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu