Mavi Göl Gezi Rehberi

Karadeniz’in en yeşil kentlerinden birisi olan Giresun’un Dereli ilçesinde bulunan Mavi Göl, adeta saklı bir cennet. Şehir merkezinden biraz uzakta kalmasına rağmen Giresun’da gezginlerin en çok görmek istediği yerlerden biri olan Mavi Göl, bana göre Karadeniz turu planlayanların mutlaka listelerine eklemeleri gereken destinasyonlar arasında bulunuyor.

Sodalı suyu ve kireç taşları sayesinde büründüğü turkuaz rengiyle gezginlerin dikkatini çeken Mavi Göl, Karadeniz’de dere şeklinde akan tek sodalı göl olma özelliğini de taşıyor.

Mavi Göl

Bölgede bulunan travertenler ve şelaleler ise seyahat severleri buraya çeken başka bir sebep. Bu şelalerden bir tanesi Mavi Göl’e giderken yol üzerinde olan Kuzalan Şelalesi

Ev sahipliği yaptığı çok sayıda kuş türü ve bitki çeşitliliğiyle zengin bir doğal yaşam alanı sunan Mavi Göl ve çevresi, fotoğraf tutkunlarının da uğrak noktası.

İçindekiler:

Mavi Göl Nerede?

Mavi Göl, Giresun’un Dereli ilçesinde bulunuyor. Kuzalan Tabiat Parkı sınırlarına dahil edilen göl kent merkezine 20 kilometrelik bir uzaklıkta kalıyor.

Mavi Göl Haritası

Mavi Göl haritasi

Mavi Göl’e Nasıl Gidilir?

Giresun’da gezilecek yerler listesinin vazgeçilmezi Mavi Göl’e ulaşım çok kolay. Eğer kendi aracınız ile ulaşım sağlamak isterseniz, Giresun şehir merkezine girmeden Dereli’ye saparak göle gidebilirsiniz.

Bu küçük ilçe Giresun’dan 32 kilometre uzakta kalıyor. Karadeniz sahil yolunu kullanacak olursanız da aynı güzergahı tercih edebilirsiniz.Yani size diyeceğim o ki tabelalara dikkat ederek bu doğa harikası göle ulaşımınız oldukça kolay.

Toplu taşıma tercih edecek olanların ise Giresun otogardan Dereli’ye giden minibüsleri kullanmaları gerekiyor.


Giresun’a ulaşım hakkında detaylar için aşağıdaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?


Mavigöl

Mavi Göl Hakkında Bilgiler

 • Mavi Göl, Karadeniz’in dere şeklinde akan tek sodalı gölü.
 • 4 farklı gölün birleşmesi ile meydana gelen bu gölde birçok farklı bitki türü bulunuyor.
 • Burayı son zamanlarda böylesine popüler yapan en önemli özellik, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle gölün turkuaz rengini alması.
 • Yalnız gölün rengi dört mevsim turkuaz değil. Eğer bu görsel şölene şahitlik etmek istiyorsanız Haziran-Aralık ayları arasında Mavi Göl’e uğramanız gerekiyor.
 • Göl suyu yaz aylarında oldukça serin. Kış aylarını ne siz sorun ne de ben söyleyeyim zaten.
 • Burası özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor. Doğanın tadını sessiz sakin çıkarmak isterseniz sabah erken saatlerde gelmenizi tavsiye ederim.
Mavigöl sodalı göl

Mavi Göl’de Ne Yapılır?

 • Bu çevrede doğa yürüyüşleri yaparak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Eğer doğa fotoğrafları veya botanik ilgi alanınız ise burada birçok bitki türünün fotoğraflama ve inceleme şansı bulabilirsiniz.
 • Keyifli bir gün geçirip ailenizle piknik yapmak isterseniz bu da mümkün. Ancak son zamanlarda artan çevre kirliliği nedeniyle piknik alanlarına kısıtlama getirilmiş durumda.
 • Mavi Göl’de konaklama alternatifi yok. Şehir merkezinde konaklama alternatifleri için Giresun Otelleri yazıma bakabilirsiniz.
 • Manzaranın tadını çıkarmak ve doğayla başbaşa kalmak isteyen kampsever dostlarım için ise Mavi Göl dört dörtlük bir yer. Henüz bir kamp alanı yok ancak çadır atmaya müsait bir çok yer var.

Yukarıda Giresun Mavi Göl hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu