Mersin Nerede, Mersin’e Nasıl Gidilir?


Mersin nerede, Mersin’e nasıl gidilir yazımda, özellikle yaz ayları geldiğinde gezginlerin uğrak noktalarından biri olan Akdeniz‘in incisi Mersin‘e ulaşım alternatiflerinden bahsettim.


Mersin, ülkemizin en önemli yerleşim yerlerinden biri. 2 milyona yaklaşan nüfusu, geniş yüzölçümü, kilometrelerce uzayan sahil şeridi ile Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş kentlerinden biri olan bu şehir, her gün farklı yerlerden iş, eğitim, sağlık ve daha birçok farklı konuda yüzlerce misafiri ağırlıyor.

Ancak seyahat konusunda aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çünkü Mersin henüz gezginler tarafından tam keşfedilmemiş, gezilecek, görülecek doğal güzelliklerinin değeri yeteri kadar anlaşılmamış bir yer. Üstelik Mersin’in tam ortalarında bulunduğu Antalya ve Adana’dan eksiği değil fazlası var.

Mersin Kalesi sahil

Sanırım bunun sebebi Mersin’e ulaşım konusunun biraz sıkıntılı olması. Yazının devamında detaylarıyla anlatacağım ancak buradan da kısaca bilgi vereyim.

Şöyle ki, Mersin’de havalimanı yok. En yakın havaalanı da 1.5 saat uzaklıkta olan Adana’da. Eh durum böyle olunca, gezgin radarının biraz uzağında kalmış Mersin.

Ancak siz bu satırları okuduğunuza göre, Mersin’in doğal güzelliklerinin, binlerce yıllık geçmişin izlerini taşıyan antik kentlerinin çekimine daha fazla karşı koyamamışsınız demektir. İyi de yapmışsınız. Çünkü bence Mersin, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

İçerik

 1. Mersin Nerede?
 2. Mersin’e Nasıl Gidilir?
  1. Mersin’e Uçak ile Nasıl Gidilir?
  2. Mersin’e Özel Araç ile Nasıl Gidilir?
  3. Mersin’e Otobüs ile Nasıl Gidilir?
  4. Mersin’e Tren ile Ulaşım

Mersin Nerede?

Mersin, ülkemizin Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ve Adana’nın arasında yer alıyor. 13 tane ilçesi bulunan Mersin, 321 kilometre boyunca uzanan sahiliyle Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip yerleşim yerlerinden.

Mersin Haritası

Mersin haritası

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Mersin’e ulaşım alternatifleri çeşitli. Türkiye’nin dört bir yanından Mersin’e kara veya havayolu kullanarak gidebiliyorsunuz. Ancak bazı seçenekler biraz zahmetli. Aşağıda her bir ulaşım alternatifi için detayları ayrı ayrı paylaştım.

Mersin’e Uçak ile Nasıl Gidilir?

Ne yazık ki Mersin’de havaalanı yok. Mersin’e en yakın havaalanı Adana’da bulunan Adana Şakirpaşa Havalimanı. Şehir merkezine 66 kilometre uzaklıkta bulunan bu havalimanına haftanın her günü farklı havayolu firmalarından direk uçuşlar bulabilirsiniz.Mersin gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.

Mersin’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Mersin Otelleri

Mersin’de Gezilecek Yerler

Mersin Gezi RehberiAdana’ya indikten sonra havaalanı ile Mersin arasındaki mesafeyi HAVAŞ servisleri ile sağlayabilirsiniz. Taksi veya araç kiralamak da bir diğer alternatif. Buradan yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Gelmişken Adana’ya da uğrayıp bir dürüm yesem fena olmaz derseniz eğer, Adana Tren Garı’ndan tren ile veya otogardan otobüsle Mersin’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu iki seçeneğin detaylarını aşağıda paylaştım.

Mersin antik kent

Mersin’e Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Eğer Mersin gezinizi kendi arabanız ile yapmak istiyorsanız E-5 veya E-24 karayollarını kullanabilirsiniz. Ancak coğrafi şartların getirdiği zorluklar nedeniyle şehirler arası mesafeler oldukça uzuyor.

Mesela Antalya Mersin’in hemen yanı başında diyorsunuz ancak kat etmeniz gereken mesafenin aldığı zaman yaklaşık 8 saat. O yüzden gezinizi bu durumu göz önünde bulundurarak planlamanız gerekiyor.

İstanbul tarafından gelecek olanlar İstanbul Ankara otoyolunu kullanarak yaklaşık 11 saatlik bir yolculuk sonrası Mersin’e ulaşabilirler. Yol güzergahı şu şekilde: İstanbul – Sakarya – Ankara – Aksaray – Tarsus – Mersin.

Ankara tarafından gelecek olanlar da yine aynı yolu kullanabilirler. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor. Yol güzergahı şu şekilde: Ankara – Aksaray – Tarsus – Mersin.

İzmir tarafından gelecek gezginler ise yaklaşık 11 saatlik bir yolculuk sonrasında Mersin’e ulaşım sağlayabilirler. Yol güzergahı şu şekilde: İzmir – Uşak – Konya – Pozantı – Tarsus – Mersin.

Mersin Mut Yerköprü Şelalesi

Mersin’e Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin hemen her bölgesinden, günlük olarak birçok firmanın Mersin’e direk şehirler arası otobüs seferleri bulunuyor. Ortalama fiyatlar 2021 yılı itibariyle şu şekilde:

 • İstanbul’dan Mersin’e otobüs fiyatları ortalama 150 TL.
 • Ankara’dan Mersine otobüs ile ulaşım fiyatı ortalama 100 TL.
 • İzmir’den Mersin’e otobüs fiyatları ortalama 160 TL.

Mersin’e Tren ile Ulaşım

Mersin’de bulunan tren garı, Devlet Demiryolları’nın ana merkezlerinden biri. Buradan Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’ya birçok tarifeli sefer günlük olarak gerçekleştiriyor. Adana veya İskenderun tarafından gelecek olanlar tercih edebilir.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Mersin943 km / 11 s 10 dk
Ankara – Mersin495 km / 5 s 30 dk
İzmir – Mersin911 km / 11 s 5 dk 
Adana – Mersin85 km / 1 s 10 dk
Antalya – Mersin482 km / 7 s 20 dk
Trabzon – Mersin900 km / 11 s 10 dk
Bursa – Mersin816 km / 9 s 10 dk

Yukarıda Mersin’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu