Şahinbey Savaş Müzesi Gezi Rehberi


Şahinbey Savaş Müzesi, Gazi şehrimiz Antep’in Kurtuluş Savaşı yıllarında verdiği mücadeleyi anlatan bir müze. Ziyaretçilerinin geçmişe hüzünlü bir yolculuk yapmalarını sağlayan bu müze, gezginlerin Gaziantep’te gezilecek yerler listelerinde kendine mutlaka yer buluyor.

Ben de bu yazıda, seyahat severlerin yoğun ilgisine mazhar olan Şahinbey Savaş Müzesi hakkında bilgilere yer verdim.


Gaziantep’in yemekleri ve tatlıları ne kadar meşhursa tarihi yerleri de bir o kadar görülmeye değer sevgili seyahat severler. Çünkü bu şehir, her ne kadar gurme mutfağının biraz gölgesinde kalmış olsa da, binlerce yıllık geçmişi ile kültürlerin kesişim noktası.

İşte bu yüzden, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiği kahramanca mücadeleyi anlatırken bölge insanının kültürel yapısını ve yaşam şekillerini de aynı anda gözler önüne seren Şahinbey Savaş Müzesi Gaziantep’te gezilecek yerler listesinin en önemli noktalarından.

Kurtuluş Savaşı sonrasında gazi ünvanını alan Antep’in bu ismi nasıl elde ettiğini en ince ayrıntısına kadar anlatan, savaşın her anında bölge halkının ne gibi kahramanlıklar göstererek kurtuluş mücadelesi verdiğini ziyaretçilerine aktaran bir müze burası.

Gaziantep’in merkezinde, Şahinbey ilçesinde yer alan ve 2008 yılında yapılmış olan müze, hem tarihi önemi, hem de ulaşımın kolay olması sayesinde Gaziantep’e gelen gezginlerin uğradığı ilk yerlerden biri.

Benim önerim de bu yönde olacak. Yani siz de Gaziantep’e geldiğinizde sabah ilk işiniz beyran çorbası ile kahvaltınızı etmek olsun. Sonrasında ise kendinizi bu müzeye atın ve Gaziantep ile tanışmaya buradan başlayın.

İçerik:

Şahinbey Savaş Müzesi Hakkında Bilgiler

Gaziantep Yerel Yaşam

Dışarıdan baktığınızda Gaziantep’in meşhur eski konaklarının en güzel örneklerinden birini gördüğünüz Şahinbey Savaş Müzesi, içerisine girdiğinizde sizi bambaşka bir dünya ile karşılıyor.

Şöyle ki, müzede bulunan eserlerin önemli bir kısmı ve Kurtuluş Savaşı yıllarının kronolojik sıraya göre anlatıldığı bölümler, Gaziantep’in o meşhur yer altı mağaralarında sergileniyor. Yani siz içeride konağın odalarını gezmeyi beklerken kendinizi bir anda yer altında buluyorsunuz.

Eski dönemlerde bu bölgede yaşayan insanların günlük hayatlarında önemli bir yer tutan yer altı mağaraları ve geçitleri, Kurtuluş Savaşı’nda da Gaziantep halkının en büyük yardımcılarından olmuş.

Savaş Sırasında bu mağaralara sığınan yerel halk, düşmandan gizlenmeyi başarmış. Askerler ise önemli bir avantaj elde etmişler.

Gaziantep Savaş Müzesi’nde savaş yıllarına ait anılar, silahlar, o zamanın yaşam şartları gibi birçok bilgi hafızalara kazınacak bir şekilde sizlere sunuluyor. Bilindiği üzere Gaziantep, Kurtuluş Savaşı döneminde eşine az rastlanır nitelikte kahramanca bir kurtuluş mücadelesi sergiledi. 

İşte bu kahramanlıkların hepsi görüntüler ve seslendirmeler eşliğinde müzenin ziyaretçilerine aktarılıyor. Buraya gelip de etkilenmemek pek mümkün değil açıkçası. Çünkü gerçekten de tüyleri diken diken eden bir atmosferi var.

Müzenin Bölümleri: Tarihi Konak ve Yer Altı Mağaraları

Şahinbey Savaş Müzesi Yer Altı Mağaraları

Müzeye ev sahipliği yapan tarihi konağın odalarında silahlar, sağlık malzemeleri, giysiler gibi savaş yıllarından kalan materyaller sergileniyor. Odaların duvarlarında ise o yıllara ait fotoğraflar ve okumanız için detaylı açıklamalar var.

Yer altı mağaraları bölümü ise müzenin en can alıcı kısmı. Burada savaş yıllarında kadın, erkek, çocuk ayırt etmeden, iş bölümü yapılarak herkesin çalıştığını anlatan hareketli heykeller ve yaşam alanları bulunuyor.

Salıncakta sallanan bir bebek. Yemek yapan bir kadın. Mermi yapan adam. Yaralıları taşıyan erkekler. Bacağı ya da kolu kopmuş yaralılar. O dönemlerin hüznünü bir nebze olsun hissederken bir yandan da ne kadar şanslı olduğunu fark ediyor insan.

Gaziantep’e gelirseniz eğer Şahinbey Müzesi görülecek yerler listenizde ilk sıralarda olsun. Şehre gazi unvanının neden verildiğini anlayacak ve bu şehirden sadece midenizi değil, kalbinizi de dolduran güzel duygularla ayrılacaksınız.

Not: Müze hakkında daha detaylı bilgiler almak için bu linke tıklayarak Türkiye Kültür Portalı’nın içeriğini inceleyebilirsiniz.

Şahinbey Savaş Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

  • Müze haftanın her günü 09.00 – 18.00 saatleri arasında açık.
  • Giriş ücretsiz.

Şahinbey Savaş Müzesi’ni, detaylı bir şekilde gezmeyi planlıyorsanız -ki hakkını verebilmek için bunu yapmanız gerekecek- seyahat planınıza en az 2 saat vakit alacak şeklinde not edin.

Şahinbey Savaş Müzesi Nerede?

Şahinbey Savaş Müzesi, Gaziantep’in merkez ilçelerinden biri olan Şahinbey’de yer alıyor. Eski Antep olarak bilinen yere çok yakın olan müzeye ulaşım oldukça kolay.

Şahinbey Savaş Müzesi Haritası

Şahinbey Savaş Müzesi Nerede

Şahinbey Savaş Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Gaziantep’e geldiğinizde ilk olarak muhtemelen Eski Antep’in merkezinde, Bakırcılar Çarşısı’nın yer aldığı bölüme gideceksiniz. Buradan Şahinbey semtine yürüyerek 20 dakikada, araçla ise 5 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz.

Her yerde Savaş Müzesi’nin tabelalarını göreceksiniz zaten onları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Tavsiyem yürüyerek gitmeniz. Araba hem trafik hem de park yeri açısından biraz sıkıntılı olabiliyor.


Yukarıda Şahinbey Savaş Müzesi hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu