Sis Dağı Yaylası Gezi Rehberi

Sis Dağı Yaylası, her mevsim bizlere kartpostaldan fırlamışçasına görüntüler sunan manzaralarıyla Giresun’da gezilecek yerler listesinde doğa tutkunlarının vazgeçilmez noktalarından.

Bunun sebebi, yaylanın sahip olduğu bitki çeşitliliğini, ekolojik zenginliğini ve bol oksijenli havasını yılın dört mevsiminde ziyaretçilerine cömertçe sunması.

Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Giresun dağlarından biri olan Sis Dağı, adını yılın büyük bir kısmında çise ve sisle kaplı olmasından alıyor

Özellikle son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistlerin yaz aylarında Sis Dağı Yaylası’na akın etmeye başlamasıyla bu doğa harikası her geçen gün daha da popülerleşiyor.

Yaz aylarını geçirmek için Sis Dağı Yaylası’ndaki dağ evlerine çıkan yerel halk ile zaman geçirme fırsatı da burayı gezginler için cezbecidi yapan şeylerden bir diğeri.

Siz de Sis Dağı Yaylası’na gitmek için araştırmalara girişenlerdenseniz, doğru yerdesiniz demektir. Çünkü bu yazımda Sis Dağı Yaylası hakkında aklınıza takılabilecek bütün sorulara cevap verdim. Buyrun başlayalım.

İçindekiler:

Sis Dağı Hakkında Bilgiler

  • Sis Dağı’nın bir diğer adı Alimeydan Dağı. Ancak Sis Dağı ismi son dönemlerde daha sık kullanılmaya başlanmış.
  • Yayla deniz seviyesinden 2182 metre yükseklikte konumlanıyor.
  • Yayla doğa sporlarına oldukça elverişli olduğundan, dağcılık ve trekking gibi aktiviteler gezginler tarafından çok fazla ilgi görüyor.
Giresun Sis Dağı
  • Sis Dağı Yaylası’nda Trabzon tarafına bakan kayaların üzerinde bulunan Türk bayrağı ve ‘Şehitler Ruhunuz Şad Olsun’ yazısı seyahat severlerin ilgisini çeken bir diğer yer.
  • Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Sis Dağı Yaylası Şenlikleri yayla ve çevresinin en kalabalık olduğu zamanlar.
  • Yayla ve çevresi C statüsünde Milli Park olarak kabul ediliyor.

Sis Dağı Yaylası Nerede?

Sis Dağı Yaylası, Giresun’un Görele ilçesi ile Trabzon’un Şalpazarı ilçesi sınırları arasında bulunuyor. Yayla, Giresun merkezden 98, Trabzon merkezden ise 93 kilometre uzaklıkta kalıyor. 

Sis Dağı nerede haritası

Sis Dağı Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Sis Dağı Yaylası’na Giresun tarafından gidecekseniz Çavuşlu ilçesi üzerinden, Trabzon tarafından gidecekseniz Beşikdüzü ilçesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Her iki taraftan da Karadeniz kıyısına yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan yaylaya ortalama 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.

Beşikdüzü tarafından yol tarifi: Beşikdüzü’nden ayrılan yolu kullanıp Şalpazarı ilçesine geldiğinizde Acısu tarafına doğru yol almalısınız. Buradan Sis Dağı Yaylası’na kadar kullanacağınız yol asfalt olduğu için her türlü araçla yaylaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Çavuşlu tarafından yol tarifi: Çavuşlu’dan ayrılan yolu kullanmayı tercih ederseniz Sis Dağı’na 20-25 kilometre kala toprak yol başlıyor. Altyapı çalışmalarının devam ettiği söyleniyor. Fakat ben yine de uyarımı yapmış olayım, bu yolu ancak aracınıza güveniyorsanız tercih etmelisiniz.Giresun’a Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Nerede, Giresun’a Nasıl Gidilir?Sis Dağı Yaylası’na Kamp ve Konaklama

Sis Dağı Yaylası’nın zirvesine çıktığınızda bulutlar adeta ayaklarınızı altında kalıyor. Gününüzü bulutlara komşu olarak geçirmek isterseniz yayla yakınında bulunan tesislerde en az bir gün konaklamanızı tavsiye ediyorum.

Ben hiç otel falan uğraşamam derseniz ve kamp yapma konusunda hevesliyseniz, kamp atma imkanı da mevcut.Giresun Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Giresun Otelleri – Giresun’da Nerede Kalınır?Sis Dağı Yaylası Şenlikleri

Sis Dağı Yayla Şenlikleri

Sis Dağı Yaylası’nı Temmuz ayına kadar karsız göremiyorsunuz. Karlar eridikten sonra da yöre halkı yaylaya göç etmek istiyor. E haliyle yayla büyük bir kutlamayı hak ediyor. Bu sebeple de yerli halk ve turistler Temmuz ayını iple çekiyor.

Her yıl Temmuz ayının son haftasında Sis Dağı Yaylası Şenlikleri düzenleniyor. Binlerce kilometre uzaklıktan gelen bir çok insan olduğu için katılım çok fazla oluyor.  

Bir kültür haline gelmiş olan bu şenliklerde, Türkiye’deki yayla turizmini ön plana çıkarmak için birçok etkinlik düzenleniyor. Davullar, zurnalar çalınıp oyunlar oynanıyor. Şenliğe katılanlar için birbirinden farklı çok eğlenceli yarışmalar yapılıyor ve yörenin kendi ürünlerinden oluşan pazarlar kuruluyor. Son olarak horonun kemençeyle birleşmesiyle harika bir görsel şölen oluşuyor. 


Yukarıda Sis Dağı Yaylası hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu