Trabzon Nerede, Trabzon’a Nasıl Gidilir?


Yazımda Karadeniz Bölgesi’nin gözde şehirlerinden olan Trabzon’a nasıl gidilir sorusunun cevabını tüm ayrıntılarıyla vermeye çalıştım. Trabzon nerede, Trabzon’a nasıl gidilir gibi soruların cevaplarını görmek isterseniz okumaya devam edin.


Trabzon, ülkemizin en önemli yerleşim yerlerinden biri. Türkiye’de büyükşehir statüsü kazanan ilk şehirlerden biri olan Trabzon, her anlamda Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yükünü taşıyor desem fazla abartmış olmam sanırım. Çünkü bu kent, sanayisinden tarımına, sporundan kültürel etkinliklerine göre bölgenin en gelişmiş kenti.

Elbette iş Trabzon’un ülkeye kattığı değerlere geldiğinde turizmi göz ardı etmek olmaz. Yemyeşil doğası, insanın ruhunu dinlendiren yaylaları, tabiat harikası şelaleleri, gezilecek yerleri, tarihi mekanları, ve yenilecek nefis yemekleri ile Trabzon her daim gezginlerin en gözde seyahat rotalarından.

Sizin anlayacağınız Trabzon gezisi için plan hazırlamak biraz zor. Çünkü Trabzon’da gezilecek yerler de, yenilecek yöresel yemekler de oldukça fazla. Eh, buna paralel olarak konaklama alternatifleri de bol seçenekli.

Bu yazımında Trabzon Nerede, Trabzon’a Nasıl Gidilir Sorularının cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalışacağım. Daha fazla lafı uzatmadan başlıyorum.

İçerik:

Trabzon Nerede?

Trabzon, Türkiye‘nin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz kısmında yer alıyor. Kafkas Dağları’nın Karadeniz ile buluştuğu noktada bulunan bu şehir, stratejik olarak oldukça önemli bir yere sahip. Zaten bu yüzden Anadolu’nun bilinen en eski ticaret limanlarından birine sahip.

Trabzon’un sınır komşuları Giresun, Gümüşhane ve Rize.

Trabzon Haritası

Trabzon Haritası

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon yılın 365 günü turizm potansiyeline sahip olan bir destinasyon. Üstelik sadece turistik ziyaretler için değil, iş seyahatleri için de ülkemizin en önemli noktalarından biri burası. Kente her gün hem yurt içinden, hem de yurt dışından bolca ziyaretçi geliyor.

Bu yüzden Trabzon’a ulaşım alternatifleri de oldukça fazla. Türkiye’nin en büyük havalimanlarından birine ev sahipliği yapan kent, aynı zamanda ülkenin en gelişmiş karayolu ağlarından biri olan Karadeniz Sahil Yolu’nun da geçiş güzergahında bulunuyor.

Peki Trabzon’a nasıl gidilir? En avantajlı ulaşım alternatifi hangisidir? Havayolu ve karayolu seçenekleri neler? Hepsini ayrı ayrı ele aldım.

Trabzon Ayasofya Kilisesi

Trabzon’a Uçak ile Nasıl Gidilir?

Uzak şehirlerden gelecek olup, bir de üzerine gezmek için çok fazla zamanı olmayanların Trabzon’a uçak ile seyahat etmesini tavsiye ederim. Çünkü Türkiye’nin hemen her noktasından Trabzon’a direkt uçuş bulmanız mümkün ve yolculuk maksimum 1 saat 30 dakika kadar sürüyor. Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlere duyurulur.

İstanbul, Ankara ve İzmir’den gelecek olan Trabzon’a uçak ile gelmeyi planlayanlara ayrı bir tavsiyem var. Bu şehirlerden Trabzon’a gelen seferler fazla olduğu için zaman zaman çok uygun fiyatlara bilet bulmak mümkün oluyor.

Firmaların mail bültenlerine üye olmanızı, uygulamalarını indirdiyseniz bildirimlerinizi açmanızı tavsiye ederim. Bir gün öyle bir ucuz uçak biletine denk gelirsiniz ki, kendinizi hiç ummadığınız bir anda Trabzon’da bulabilirsiniz. 🙂

Havalimanından Trabzon şehir merkezine ulaşım ise HAVAŞ servisleri, belediye otobüsleri veya dolmuş ile sağlayabilirsiniz. Taksi veya özel transfer aracı tutmak da mümkün. Ayrıca araç kiralamak da bir diğer alternatif.Trabzon gezisi planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.

Trabzon’da Nerede Kalınır? En İyi 10 Trabzon Otelleri

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon Gezi RehberiTrabzon’a Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Trabzon’un da dahil olduğu kapsamlı bir Karadeniz gezisi planlıyorsanız ve zaman konusunda probleminiz yoksa, seyahatinizi özel aracınızla yapmanızı tavsiye ederim. Hatta, listenizde Karadeniz’in yüksek rakımlı yaylaları varsa (Örneğin Pokut Yaylası), 4×4 araç ile gelin derim. Neden böyle dediğimi Karadeniz yaylaları ile ilgili yazılarımı okudukça anlayacaksınız.

Neyse efendim, özel aracı ile gelecek olanların yapması gereken şey basit. Kurun navigasyonu, keyfinize bakın. Yollar gayet düzgün, kaymak gibi. Karadeniz Sahil Yolu’nun tamamı çift yön gidiş geliş. İstanbuldan Trabzon’a araba ile seyahat edecekler için yol güzergahı şu şekilde: Sakarya-Bolu-Ankara-Samsun-Trabzon

Trabzon'a Ulaşım

Trabzon’a Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Tıpkı havayolunda olduğu gibi otobüste de alternatif çok. Birçok otobüs firmasının Trabzon’a gün içerisinde birden çok seferi bulunuyor. Fiyatlar hemen hemen birbiri ile aynı. Zaten burada düşünmeniz gereken şey para değil, yapacağınız yolculuğun süresi.

Trabzon’a otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız eğer İstanbul’dan 16, İzmir’den 20, Ankara’dan ise 12 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Trabzon1079 km / 13 s 40 dk
Antalya – Trabzon1185 km / 15 s 20 dk
İzmir – Trabzon1431 km / 16 s 50 dk
Ankara – Trabzon744 km / 9 s 25 dk
Samsun – Trabzon333 km / 4 s 35 dk
Rize – Trabzon83 km / 1 s 15 dk

Yukarıda Trabzon’a nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu