Uzungöl’e Ulaşım Alternatifleri – Uzungöl Yol Tarifi


Uzungöl’e Ulaşım Alternatifleri, Uzungöl Yol Tarifi yazımda Karadeniz Bölgesi’ne gezi planlayan gezginlerin sıklıkla uğradıkları Uzungöl’e ulaşım ile ilgili her şeyi paylaştım.


Uzungöl, Karadeniz’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen seyahat destinasyonlarından biri. Bu özelliği nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi ilan edilerek koruma altına alınan Uzungöl, ülkemizde göl turizminin en gözde noktalarından.

Biliyorum, buralar son zamanlarda “Uzungöl artık eskisi gibi değil, gitmenin hiçbir anlamı yok” gibi ithamlara maruz kalıyor bol bol. Söyleyenler pek de haksız sayılmaz aslında. Fakat yine de Uzungöl, yolunuz Trabzon ve çevresine düştüğünde mutlaka gezilecek yerler listenizde bulunmalı diye düşünüyorum.Sağlam bir Uzungöl gezisi planı yapmanızı sağlayacak şu yazılarıma da göz atmayı unutmayın!


Uzungöl’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Uzungöl Otelleri

Uzungöl’de Gezilecek Yerler

Uzungöl Gezi RehberiNeden mi? Çünkü, her ne kadar gölün yakın çevresi çarpık kentleşmenin ve gereksiz betonlaşmanın kurbanı olmuş olsa da Karadeniz’in eşsiz güzellikteki yaylaları bölgeye bol bol oksijen depolamaya devam ediyor. Yani hafta sonu büyük şehirlerin keşmekeşinden kaçmak isteyenler için Uzungöl hala daha en iyi alternatiflerden biri.

Daha fazla lafı uzatmadan Uzungöl nerede, nasıl gidilir, Uzungöl’e ulaşım alternatifleri nelerdir anlatmaya başlıyorum.

İçerik:

Uzungöl Nerede?

Uzungöl nerede

Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl, Trabzon şehir merkezine 99 kilometre, Çaykara ilçe merkezine ise 19 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Karadeniz’in yemyeşil ormanlarla kaplı dağlarının en özel noktalarından biri olan Uzungöl, şehrin gürültüsünden uzak kafa dinlemek isteyenler için birebir.

Ancak ne yazık ki yukarıda söylediklerim daha çok kış ayları için geçerli. Yaz ve bahar aylarında ne yazık ki buralarda kafa dinlemek pek mümkün olmuyor. Çünkü sıcak havalardan bunalanlar sel gibi Uzungöl’e akıyor.

Pek de haksız sayılmazlar. Çünkü bunaltıcı havalarda serin yaylalara çıkmanın tadı bir ayrı. Sizin de bu dönemlerde gitmek istemeniz kadar doğal bir şey yok. O yüzden Uzungöl’e seyahat planını yaz aylarına yapacak olanların sabah erkenden yola düşmelerini tavsiye ederim.

Uzungöl Haritası

Uzungöl haritası

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Trabzon’a yakın gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk noktalardan biri olan Uzungöl, her mevsim turizm potansiyeline sahip olan bir yer. Yılın 365 günü yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Uzungöl, hem yazın hem de kışın ziyaretçilerine sunduğu enfes manzaralarla bu ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

Bahar aylarında doğanın pastel renklerinin binbir tonuna ev sahipliği yapan, Kışın bembeyaz, yazın ise yemyeşil bir örtüyle kaplanan Uzungöl’e ulaşım alternatiflerini aşağıda bulabilirsiniz.

Uzungöl Yol Tarifi

Uzungöl’e gitmek istiyor ama Uzungöl yol tarifi hakkında hi.bir şey bilmiyor musunuz? O zaman yazımın bu kısmı tam da size göre.

Trabzon, Uzungöl’e gitmek için ilk durak. Trabzon’dan Rize istikametine doğru yaklaşık bir saatlik bir yolculuktan sonra Uzungöl tabelasını gördüğünüzde sağa dönmeniz yeterli. İstikamet şu şekilde: Trabzon-Yomra-Araklı-Sürmene-Of-Uzungöl.

Yollar gayet düzgün, bozuk havalarda bile rahatlıkla gidebilirsiniz. Yoğun kar yağışı olan dönemlerde bile yolları açık tutmak için hummalı bir çalışma içerisinde oluyorlar. Tabi yine de önlem alıp internetten yol durumunu takip etmekte fayda var.

Uzungöl Cami ve oteller

Uzungöl’e Uçak ile Nasıl Gidilir?

Uzungöl’e gidebilmek için ilk durak Trabzon demiştim. Trabzon’a gitmenin en kolay yolu ise elbette hava yolu. Özellikle zamanı kısıtlı olanların enerjisini Uzungöl ve çevresinde gezmeye saklamaları için uçak ile seyahat etmeleri zorunluluk gibi bir şey.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Trabzon’a haftanın hemen her günü uçak seferleri bulunuyor. Ucuz uçak bileti kovalamak istiyorsanız her zamanki gibi planınızı önceden yapıp erkenden biletinizi almanız gerekiyor.

Hava yolu firmalarının mail listelerine üye olarak veya uygulamalarını indirip, bildirimlerini açarak kampanyalardan haberdar olmak da bir diğer alternatif. Ucuz uçak bileti bulmanın tüyolarını ayrı bir yazıda detaylı olarak daha sonra anlatacağım.

Uzungöl tepeden görünüm

Uzungöl’e Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla gidecekseniz, navigasyonu Uzungöl’e kurmanız yeterli. Yollar gayet düzgün ve tabelaların yönlendirmesi de oldukça yeterli. Yani kolayca Uzungöl’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim yol güzergahını takip etmeniz yeterli.

Uzungöl’e Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Özel aracı olmayanlar için ise Uzungöl’e nasıl gidilir sorusunun cevabı biraz daha farklı. Öncelikle Trabzon şehir merkezine gidip, Çömlekçi Mahallesi’nde bulunan Çaykara Tur Minibüslerini bulmanız gerekiyor. Buradan 20 dakikada bir kalkan Uzungöl servislerini kullanarak ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Her iki alternatif içinde yolculuk yaklaşık olarak 2 saat kadar sürüyor. Aşağıda Uzungöl’e ulaşım bilgilerini tablo içerisinde de bulabilirsiniz.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
Trabzon – Uzungöl99 km / 2 s 10 dk
Rize – Uzungöl71 km / 1 s 30 dk
Ayder Yaylası – Uzungöl144 km / 2 s 10 dk
Samsun – Uzungöl419 km / 5 s 45 dk
Ordu – Uzungöl279 km / 4 s 10 dk

Yukarıda Uzungöl’e nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu