Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir, Ayder Yaylası Nerede?


Yazımda gezginlerin sık sık ziyaret ettikleri destinasyonlardan biri olan Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir, Ayder Yaylası Nerede gibi sorulara cevap verdim.


Karadeniz’in incisi Rize’nin yemyeşil ormanlarla kaplı bir ilçesi olan Çamlıhemşin’e bağlı bir cennet olan Ayder , ülkemizde yayla turizmi denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri. Yağlıboya bir tablo misali insanı kendine çeken doğa ananın bu eşsiz mirasını her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bu destinasyon, seyahat severlerin Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listelerinde her zaman en üst sıralarda yer alıyor. Eğer siz de her iflah olmaz gezgin gibi Ayder Yaylası’na gitme planları yapıyorsanız ve ulaşım için alternatifleri araştırıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Ayder Yaylası Nerede, Ayder Yaylası’na nasıl gidilir yazımda tüm detaylarıyla Ayder Yaylası’na ulaşım alternatiflerini anlattım. Fakat başlamadan önce 2 uyarım var. DİKKAT!

  1. Horon da neymiş efendim ben anlamam öyle işlerden demeyin. Buralarda kendinizi müziğin akışına kaptırıp ne olduğunu anlamadan horon teperken bulmak işten bile değil.
  2. Soluyacağınız bol temiz hava, oksijene alışkın olmayan bünyelerde nedensiz yere mutlu olmak gibi garip yan etkiler yaratabilir.

Hala Ayder Yaylası’na gitmek istiyorsanız, buyrun başlayalım.

İçerik:

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder nerede

Ayder Yaylası Ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan güzide büyük şehirlerinden biri olan Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde, deniz seviyesinden tam 1350 metre yükseklikte yer alıyor.

Yayla, Rize şehir merkezine 74 kilometre, Trabzon şehir merkezine ise 158 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Ayder Yaylası Yol Tarifi

Ayder Yaylası’na ulaşım oldukça rahat. Rize veya Trabzon istikametinden geldiğiniz fark etmeksizin yoldaki tabelaları takip etmeniz yeterli. Yollar gayet düzgün. Kötü havalarda bile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol güzergahları ise şu şekilde.

Rize’den: Çayeli-Pazar-Ardeşen-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası

Trabzon’dan: Sürmene-Rize-Çayeli-Pazar-Ardeşen-Çamlıhemşin-Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Haritası

Ayder Yaylası haritası

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder genellikle Karadeniz turları sırasında tercih edilen bir seyahat destinasyonu. Rize, Trabzon gibi büyük şehirlere de oldukça yakın olduğundan, özellikle yaz aylarında hafta sonu kaçamağı yapmak için sık sık tercih ediliyor.

Bu yüzden Ayder Yaylası’na nasıl gidilir sorusunun bol alternatifli bir cevabı var. Özel araç, otobüs ve uçak ile Ayder Yaylası’na ulaşım nasıl sağlanır hepsini aşağıda detaylarıyla ayrı ayrı anlattım.

Ayder Yaylası’na Uçak ile Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası’na uçak ile ulaşım için ilk istikamet Samsun, Ordu veya Trabzon havaalanlarından biri. Rize Havalimanı henüz yapım aşamasında. İnşasının 2020 yılı sonlarında doğru bitmesi planlanıyor. O zamana kadar Ayder Yaylası’na en yakın alternatif elbette Trabzon Havalimanı.

Birçok havayolu firmasının her üç şehir için de günlük tarifeli seferleri bulunuyor. 2020 yılı başlarında meydana gelen Corona Virüsü salgınından en çok etkilenen sektörlerden birinin havayolu olduğunu göz önünde bulundurursak, özellikle yurt içi seferlerinde bol bol indirimli bilet bulacağımız kesin. Kampanyaları takip etmekte fayda var.

Ayder Yaylası ulaşım

Neyse, konumuzda dönelim. Özellikle vakti dar olup İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerden Ayder Yaylası’na seyahat etmek isteyenler için en iyi ulaşım alternatifi uçak. Kara yolu ile buraya yapacağınız 10+ saat kara yolculuğunun ardından gezmek için enerji bulmak biraz zor olacaktır.

Uçak ile yolda kaybedeceğiniz vakti 3-4 saate indirip, yanınıza kar kalan ekstra o 10 saatte de hem dinlenir hem de rahat rahat gezersiniz.

Ayder Yaylası’na Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Özel araç ile seyahat edecekseniz teknolojinin nimetlerinden faydalanıp navigasyonunuzu Uzungöl’e kurmanız yeterli. Yazımın başında da bahsettiğim gibi tabelaların yönlendirmesi yeterli ve yollarda oldukça düzgün. Yukarı bahsettiğim yol güzergahını takip ederek Ayder Yaylası’na kolaylıkla ulaşmanız oldukça rahat olacaktır.

Ayder Yaylası’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Eğer gezinizi otobüs ile yapmayı planlıyorsanız ilk durak Rize veya Trabzon. Sonrasında Pazar ilçesine ulaşmanız gerekiyor.

Trabzon tarafından gelenler otobüs terminalinden Artvin-Hopa araçları ile Pazar ilçesine ulaşabilirler. Bu yolculuk yaklaşık olarak 1 saat 45 dakika sürüyor.

Rize’den Pazar ilçesine ulaşmak için ise merkezden kalkan minibüslere binip yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk yapıyorsunuz.


Ayder gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.


Ayder Yaylası’nda Nerede Kalınır? En İyi 10 Ayder Otelleri

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası Gezi RehberiPazar’a ulaştıktan sonra buradan Ayder Yaylası’na giden dolmuşlara binmeniz gerekiyor. 40 dakika gibi bir sürede Ayder Yaylası’na ulaşmış oluyorsunuz. Burada da bir uyarı yapmakta fayda var.

Bindiğiniz dolmuşun yaylaya kadar çıkıp çıkmayacağını şoföre mutlaka sorun. Çünkü bazı dönemlerde yolcu olmaması nedeniyle sadece Çamlıhemşin’e kadar gidiyorlar. Eğer durum böyleyse Çamlıhemşin’den sonrasını taksi ile halletmeniz gerekecek.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
Rize – Ayder Yaylası74 km / 1 s 5 dk
Trabzon – Ayder Yaylası158 km / 2 s 15 dk
Pazar – Ayder Yaylası37 km / 40 dk
Çamlıhemşin – Ayder Yaylası10 km / 10 dk
Uzungöl – Ayder Yaylası145 km / 2 s 10 dk
Samsun – Ayder Yaylası477 km / 6 s 30 dk
Ordu – Ayder Yaylası336 km / 4 s 45 dk

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası Nerede, Ayder Yaylası’na nasıl gidilir gibi soruların cevabını tüm ayrıntılarıyla verdim. Ancak Ayder Yaylası’nda gezilecek yerler konusuna değinmeden de edemeyeceğim. Hatta direk bu konuyla ilgili ayrıntılı bir yazı yazdım. Okumak isterseniz diye hemen aşağıya linkini bırakıyorum.

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler 

Ancak bu yazıyı uzun uzun okumak istemem hemencecik sadede gel diyenlerdenseniz diye hemen aşağıya Ayder Yaylası’nda gezilecek, mutlaka görmeniz gereken yerleri ekliyorum.

  • Gelin Tütü Şelalesi
  • Çamlıhemşin
  • Şenyuva Köprüsü
  • Goboş Köprüsü
  • Zil Kale
  • Palovit Şelalesi

Yukarıda Ayder Yaylası’na nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu