Palovit Şelalesi – Rize


Palovit Şelalesi, Rize’de gezilecek yerler listesinin doğa harikaları ayağında bulunan önemli bir turizm merkezi. Bu yüzden burası bir Rize gezisi sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.


Türkiye’de doğa ile başbaşa kalınabilecek bir seyahat destinasyonu dendiğinde işaret edilecek ilk yer Karadeniz Bölgesi olur. Yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan Karadeniz, bu güzelliğini dört bir yanında bulunan doğa harikaları ile taçlandırıyor ve seyahat severlere sessiz, sakin, huzurlu bir tatil imkanı sunuyor.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Palovit Şelalesi de bu doğa harikalarından biri. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan koruma alanlarından biri olan Palovit Şelalesi, Ayder Yaylası ve Zil Kale gibi bölgede bulunan diğer gezilecek yerlere de oldukça yakın bir mesafede bulunuyor.


Rize gezisi planınızı oluştururken aşağıdaki yazılarıma göz atmayı ihmal etmeyin.


Rize’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Rize Otelleri

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize Gezi Rehberi


O yüzden, siz de Ayder Yaylası ve çevresine bir seyahat planı yapıyorsanız, Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Palovit’i de gezilecek yerler listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Her ne kadar Karadeniz’in dar ve virajlı yolları nedeniyle ulaşımı biraz zahmetli olsa da sonunda gördüğünüz manzara çektiğiniz çileye değiyor gerçekten.

Hemen gözünüz korkmasın. Ben sizin için işleri biraz daha kolaylaştıracağım. Bu yazımda şelale hakkında bilgilerin yanında, Palovit’e ulaşım nasıl sağlanır onu da anlatacağım. Haydi başlayalım.

İçerik:

Palovit Şelalesi Nerede?

Palovit Şelalesi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehirlerinden biri olan Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezinden 85, Çamlıhemşin ilçe merkezinden ise 19 kilometre uzaklıkta yer alan şelaleye Kaçkar Dağları Milli Parkı ev sahipliği yapıyor.

Palovit Şelalesi Haritası

Palovit Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Rize’de gezilecek yerler arasında en çok ziyaret edilen noktalardan biri olan Ayder Yaylası ve çevresi yılın 4 mevsimi turizm potansiyeline sahip. Tabi bu durumdan Palovit Şelalesi de etkileniyor. O yüzden bu çevreye ulaşım için birçok alternatif var. Öncelikle Rize’ye gitmeniz gerekiyor. Aşağıda her bir seçeneği ayrı ayrı paylaştım.

Yol Tarifi: Rize, Palovit’e gitmek için ilk durak. Şehir merkezinden Artvin istikametine doğru ilerlerken Çamlıhemşin tabelasını göreceksiniz.

Palovit Ayder

İlçe merkezine geldikten sonra Şenyuva ve ardından Palovit Şelalesi tabelalarını takip etmeniz yeterli. Yol güzergahı şu şekilde: Rize-Çayeli-Pazar-Çamlıhemşin-Şenyuva-Zil Kale-Palovit Şelalesi

Yollar Zil Kale’ye kadar gayet düzgün, ancak sonrasında biraz daha sıkıntılı. O yüzden dikkatli ve yavaş gitmekte fayda var.

Rize’ye Uçak ile Nasıl Gidilir?

Özellikle uzak noktalardan Rize’ye ulaşım sağlayacaklar için en kolay alternatif hava yolu. Zamanı kısıtlı olanlar enerjilerini gezilecek yerlere saklamak istiyorlarsa uçak ile ulaşım şart. Rize havaalanı henüz yapım aşamasında olduğundan çevredeki alternatiflerden birine yönelmeniz gerekiyor. En yakın olanı elbette Trabzon havalimanı.

Türkiye’nin hemen her şehrinden Trabzon’a farklı seyahat firmalarının uçak seferleri bulunuyor. İndirimleri kovalarsanız eğer otobüs bileti fiyatına uçak biletinizi alabilirsiniz.

Palovit Şelalesi Manzarası

Palovit Şelalesi’ne Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Buraları hakkını vererek gezmek istiyorsanız özel aracınız ile gelmenizi veya araba kiralamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü, toplu taşıma ile ulaşım ancak Çamlıhemşin, Ayder Yaylası gibi merkezi yerlere kadar var. Sonrasında ya taksi tutmanız ya da turlara katılmanız lazım.

Altınızda araba varsa işiniz çok daha kolay. Kuruyorsunuz navigasyonu Palovit’e, tabelaların da yönlendirmelerini takip ediyorsunuz olup bitiyor.

Palovit Şelalesi’ne Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Palovit Şelalesi Rize

Toplu taşıma ile seyahat edeceksiniz öncelikle Rize şehir merkezinden kalkan minibüsler ile Pazar ilçesine gitmeniz gerekiyor. Pazar ilçe merkezinden Ayder Yaylası’na giden dolmuşlar var. Bu dolmuşlara binip Çamlıhemşin’de indikten sonra iki alternatifiniz var. Taksi tutmak veya günübirlik turlara katılmak.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
Rize – Palovit Şelalesi85 km / 1 s 30 dk
Trabzon – Palovit Şelalesi161 km / 2 s 26 dk
Uzungöl – Palovit Şelalesi154 km / 2 s 30 dk

Palovit Şelalesi Hakkında Bilgiler

Bu bölümünde, bu enfes doğa harikası hakkında yazının içerisinde farklı farklı yerlerde verdiğim en önemli bilgileri bir araya getirmek istedim. Ayrıca bazı ekstra bilgiler de var. Kısa kısa yazacağım ki aklınızda yer edinsin. Oraya gittiğinizde bir şey hatırlamak isterseniz dönüp direk bu bölüme bakabilirsiniz.

  • Şelalenin adı Palovit Vadisi’nden geliyor.
  • Şelale, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor.
  • Palovit, bölgenin debisi en yüksek şelalesi. Sular yaklaşık 15 metre yükseklikten oldukça hızlı bir şekilde dökülüyor.
  • Şelaleye giriş ücreti yok.
  • Toplu taşıma ile ulaşım yok.
Palovit Şelalesi Nasıl

Palovit Şelalesi’ne Neden Gidilir?

100 kişiye sordum 3 popüler cevap aldım:

  • Şelale, bölgedeki en bakir doğal oluşumlardan biri. Bu yüzden doğa ile başbaşa kalmak isteyenler için birebir.
  • Şelalenin hırçın suları ortaya enfes manzaralar çıkarıyor. Fotoğraf tutkunları için bulunmaz nimet.
  • Palovit Şelalesi’ne Ulaşım Ayder Yaylası çevresindeki diğer gezilecek yerlere oranla daha zor olduğu için nispeten daha az kalabalık oluyor. Az kalabalık arayanlar için biçilmiş kaftan.

Yukarıda Palovit Şelalesi hakkında mümkün olduğunca detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin. 

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu