Gideros Koyu – Kastamonu


Gideros Koyu, rotasını Batı Karadeniz’e çeviren gezginlerin son dönemlerde en çok uğradığı yerlerden biri. Doğa ile iç içe vakit geçirmek, manzaraya ve sakinliğe doymak isteyen seyahat severlerin burayı Kastamonu’da gezilecek yerler listelerine mutlaka eklemelerini tavsiye ederim.


Kastamonu ili, Cide ilçe sınırında bulunan Gideros Koyu, kestane, meşe, kayın, şimşir ve çam ağaçlarının sunduğu yeşil tonları ve Karadeniz’in mavisinin bir araya gelmesiyle adeta göz kamaştırıyor. Karadeniz kıyılarında doğal güzelliği ile ön plana çıkan bu destinasyon, son dönemlerde gezginlerin vazgeçemediği duraklardan biri haline gelmiş bulunuyor.

Tarihi geçmişi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Gideros Koyu’nun geçmişe yolculuk yapmayı seven seyahat severlerin de epey ilgisini çekiyor. Homeros’un yazdığı İlyada destanında, bu koydan bahsetmesinden tutun da korsanların saklandığı bir liman olmasına kadar burası hakkında birçok rivayet bulunuyor.

Gideros Koyu

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında gelmenizi tavsiye edeceğim bu koyda pek çok imkan bulunuyor. Yaz aylarında denize girip serinleyebilir, burada bulunan pansiyonlarda keyifli birkaç gün geçirebilirsiniz. Kamp yapma imkanı da bulunan Gideros Koyu şehirden kaçıp kafa dinlemek için mükemmel bir destinasyon.

Buranın bir bütünü olmuş yaban ördekleriyle ve doğayla başbaşa vakit geçirmek istiyorsanız Gideros Koyu, Kastamonu’da gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazlarından. 

İçerik:

Gideros Koyu Nerede?

Gideros Koyu, Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunuyor. Koy, Kastamonu şehir merkezine yaklaşık 149 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Koyun Cide ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 12 kilometre.

Gideros Koyu Haritası

Gideros Koyu’na Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Gideros Koyu’na gidecek olanlar ilk olarak Kastamonu şehir merkezinden yola çıkıp Cide ilçesine ulaşmalı. Daha sonrasında Gideros Koyu tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirler. Koya inerken yol biraz dar ve bozuk olduğu için dikkat etmekte fayda var.

Toplu taşıma ile Gideros Koyu’na gidecek olanlar için en alternatif yol düzenlenen turlardan birisine katılmak. Bunun haricinde Kastamonu merkezden Cide’ye  ulaşıp kalan yolu taksi ile gidebilirsiniz. 


Kastamonu’ya Ulaşım Hakkında Detaylı Bilgiler İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Nerede, Kastamonu’ya Nasıl Gidilir?


Gideros Koyu’nda Kamp

Gideros Kastamonu

Böylesine doğal ve sakin bir yerde kamp yapmayı kim hayal etmez ki?

Koyun bir giriş ücreti olmadığından ücretsiz çadır atılacak yerler de bulunuyor. Gündoğdu Pansiyon’un hemen yan tarafında bulunan plajda ücretsiz bir şekilde kamp yapılabiliyor. Tuvalet ihtiyacı için Gideros Köyü Camii’nin lavabolarını kullanabilirsiniz. Fakat burada market bulunmadığı için kamp yapacakların yiyecek-içecek konusunda hazırlıklı gelmekte fayda var. 

Koyun diğer ucunda ücretli bir kamp alanı da var. 50 TL gibi bir ücret karşılığında çadırınızı bu alana da kurabilirsiniz. Ancak hizmet olarak çok ekstra bir şey beklemeyin. 


Kastamonu Otel Alternatifleri İçin Aşağıdaki Yazıma Göz Atın

Kastamonu Otelleri – Kastamonu’da Nerede Kalınır?


Gideros Koyu Hakkında Bilgiler

  • Gideros Koyu birinci derece doğal, ikinci derece tarihi sit alanı olarak devlet tarafından koruma altına alınmış durumda. 
  • Koyun Karadeniz’e açılan ağzı 130 metre genişliğinde, çapı ise 514 metre genişliğinde.
  • Burası ilk olarak tarih öncesi dönemlerde Amazonlar tarafından keşfedilmiş. Koydaki ilk yerleşimin ise 3 bin 500 yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor.
Gideros Cide
  • Koyun ismi, geçmişte bir dönem bu bölgede yaşayan Cenevizlilerin Kytoros isminden geliyor.
  • Koyun girişi çok dar olduğu için uzaktan bir dağ gibi görünüyor. Bu özelliği sayesinde Osmanlı zamanında savaş gemilerini burada saklıyormuş.
  • Yeme-içme işleri için burada iki tane balıkçı lokantası bulunuyor.
  • Denize daha rahat girebilmek için bir plaj bulunuyor. İsterseniz denizde yüzebilir ya da koyda tekne tutup tur atabilirsiniz.

Yukarıda Gideros Koyu hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu