Karadeniz’de Görmeniz Gereken 10 Köy

Türkiye’nin en özel seyahat destinasyonlarından biri hiç şüphesiz Karadeniz Bölgesi. Yeşil ile mavinin bir araya geldiği enfes doğası ile seyahat severlerin gönlünde taht kuran Karadeniz, her gezginin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Neden mi böyle diyorum? Tertemiz havası, gözlere bayram ettiren manzaraları, leziz yöresel yemekleri, tahtadan yapılmış köy evleri, şelaleleri, dereleri, yaylaları… Tüm bunlar Karadeniz gezisi planlamanız için sizi harekete geçirecek nedenlerden yalnızca birkaçı.

Aslında benim sizi buradan ikna etmeye çalışmama gerek yok. Karadeniz’in güzelliklerini hemen herkes biliyor zaten. O yüzden, bu faslı bir an önce bitirip, bu blog yazımın asıl konusuna geçiyorum.

Bu yazımın konusu, Karadeniz geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken Karadeniz köyleri. Ben 10 tane köy anlatacağım. Mümkün olduğunca Karadeniz köylerinin insana huzur veren atmosferini aktarmaya çalışacağım. Bu 10 tane köy arasından rotanıza uygun olanları seçip, gitmek size kalmış. Haydi başlayalım.

1.Macahel-Artvin

Macahel Artvin Karadeniz

Macahel, Karadeniz’de görmeniz gereken köyler arasında ilk sırada yer alıyor. Aslında burası, bir kısmı ülkemizde, bir kısmı ise Gürcistan’da olan, toplam 16 adet köyü kapsayan bir bölge. Ülkemiz sınırları içerisinde kalan Macahel bölgesinde 6 adet köy var. Bunlar; Camili, Efeler, Kayalar, Uğurköy ve Maralköy.

Camili Köyü, Macahel’in merkezi. Buraya kadar yollar gayet düzgün. Ancak bu noktadan sonra diğer köylere ulaşım toprak yollardan sağlanıyor. Bölgeyi son dönemlerde bu kadar ön plana çıkaran şey hummalı bir şekilde yapılan ekoturizm faaliyetleri.

İşte bu yüzden Macahel’in adını son zamanlarda sık sık duymaya başladık. Gerçekten de bu kadar özen gösterilmeyi sonuna kadar hak ediyor Macahel. Çünkü, sadece doğası değil, bu doğaya sonuna kadar sahip çıkan bilinçli bir yerel halkı da var.

Kısacası Macahel, bu çevreye seyahat ederseniz eğer listenizde mutlaka bulunması gereken yerlerden biri. Camili Köyü’ndeki tahta camileri gezmek, Macahel balı almak, Maral Şelalesi’ne gitmek ve trekking rotalarında yürüyüş yapmak buraların olmazsa olmazlarından.


Macahel hakkında daha detaylı bilgiler almak için aşağıdaki yazıma göz atın:

Macahel Gezi Rehberi


2.Borçka Karagöl-Artvin

Borçka Karagöl Artvin

Borçka aslında Artvin’e bağlı bir ilçe. Fakat son dönemlerde Borçka Karagöl o kadar meşhur oldu ki listeye almadan edemedim. Karagöl, Kaynarca Köyü’nde yer alıyor. Fakat köyün kendisinden çok göl meşhur.

Karagöl, kamp tutkunlarının uğrak noktası. Özellikle hafta içi giderseniz, doğa ile iç içe sessiz, sakin bir ortamda kamp yapma imkanı bulursunuz. Elbette sadece kamp yapmak için değil, Karagöl’ün enfes manzarasına şahit olmak, birkaç saatliğine huzura doymak için de gidilir Karagöl’e

Bu arada ufak bir uyarı eklemek istiyorum. Borçka Karagöl ve Şavşat Karagöl iki farklı yer. Daha meşhur olanı Borçka Karagöl.

3.Şenyuva Köyü (Çinçiva)-Rize

Şenyuva Köyü Rize Karadeniz

Şenyuva Köyü, bölgenin en meşhur köylerinden biri. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan bu köy, yerel halk arasında Çinçiva olarak da biliniyor. Şenyuva Köyü, yeşiliyle, köy evleriyle, sıcak kanlı insanları ile Karadeniz köylerinin karakteristik özelliklerinin hepsine sahip.

Karadeniz dizilerinden hatırlayacağınız tarihi taş köprüsü ve peyniri arşa kadar uzayan muhlaması ile meşhur olan Şenyuva Köyü, Ayder Yaylası’na da oldukça yakın ve ulaşımı da kolay. O yüzden bu çevreye seyahat edecekseniz gezilecek yerler listenize mutlaka alın.

4.Hamsiköy-Trabzon

Hamsiköy Trabzon

Hamsiköy, son dönemlerde ünü Trabzon’un sınırlarını çoktan aşmış Karadeniz Köyleri’nden biri. Bilmeyenler için açıklayayım. Hamsiköy enfes sütlacı ile meşhur. Eh zaten seyahat edeceğiniz yerde mis gibi doğası, bir de yenilecek meşhur bir yemeği olan bir yer varsa, orası otomatik olarak gezilecek yerler listenize girmiş oluyor.

Hamsiköy, 5 tane köyün birleşiminden oluşan bir yerleşim yeri. Zaten adı da Arapça 5 anlamına gelen Hamsköy kelimesinden geliyor. Söylenişi daha kolay olduğu için zamanla Hamsiköy adını almış.

5 köyün 5’i de ayrı güzel. Hamsiköy’ün Yeşili, manzarası, oksijeni, samimiyeti ruhunuzu, Karadeniz yaylalarında otlayan ineklerin bol yağlı sütünden yapılan sütlacı ise karnınızı doyuruyor. Resmen 5’i bir yerde. Trabzon ve çevresine seyahat edeceklerin Karadeniz’de gezilecek köyler listelerine almalarını tavsiye ederim.

Bu arada, Hamsiköy sütlacı nerede yenir sorusunun cevabını da vermeden geçmeyeyim. Köyde sütlaç yapan birçok işletme var elbette. Ancak bunların arasında en meşhuru ve en eskisi Osman Usta’nın yeri. Aklınızda bulunsun.


Hamsiköy hakkında daha detaylı bilgiler almak için aşağıdaki yazıma göz atın:

Hamsiköy Gezi Rehberi


5.Şimşirli Köyü-Trabzon

Şimşirli Köyü Trabzon

Karadeniz’de görmeniz gereken 10 köy yazıma yine Trabzon’dan bir köy ile devam ediyorum. Maçka ilçesine bağlı olan Şimşirli Köyü, bölgede en eski tarihi geçmişe sahip olan yerleşim yerlerinden biri. Bu köyde neredeyse 8 asırdır hayat devam ediyor.

Şimşirli Köyü, köy evleri ve doğasının yanında ev sahipliği yaptığı tarihi Kuştul Manastırı ile de ünlü. 300 metrelik bir kayanın üzerinde yer alan manastırdan geriye sadece kalıntılar kalmış olsa da buraya gelirseniz eğer mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Şimşirli Köyü’nün bir diğer özelliği de haberlere konu olan kuş dilinin icat edildiği yer olması. Gittiğinizde kuş sesleri çıkararak konuşan birilerini görürseniz şaşırmayın.

6.Santa-Gümüşhane

Santa Köyü Gümüşhane

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en dağlık yerleşim yerlerinden biri. Gümüşhane’nin en meşhur köylerinden biri olan Santa da tam 1.800 metre yükseklikte kurulu olan bir Karadeniz köyü.

Santa’da günün her saati sis görmek mümkün. Bu yüzden yerel halk arasında Dumanlı Köy olarak da biliniyor. Dağlık yapısı nedeniyle kış ayları oldukça çetin şartlarda geçse de köyde hayat 4 mevsim devam ediyor.

En çok turisti yaz aylarında ağırlayan Santa’yı Karadeniz köyleri arasında görülmeye değer yapan bir başka özellik daha var. O da tarihi Santa Harabeleri. Eskiden rumların yaşadığı bir köy olan bu bölge birçok kilise ve tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor.

7.Yörük Köyü-Safranbolu

Yörük Köyü Safranbolu

Doğu Karadeniz’in yaylalarından inip Batı Karadeniz’in köylerine doğru yol alalım. Yörük Köyü, tarihi evleri ile meşhur olan Safranbolu’ya bağlı olan bir yerleşim yeri. Burası doğasından daha çok minik bir Safranbolu görüntüsünde olması ile meşhur.

Yörük Köyü, paket taşlardan döşenmiş dar sokakları, tarihi konakları ve sıcak kanlı köy halkıyla Safranbolu’nun kalabalığından kaçıp kafa dinlemek isteyenler için birebir. Ayrıca meşhur yörük kahvaltısı ile de meşhur.

8.Kasaba Köyü-Kastamonu

Kasaba Köyü Kastamonu

Karadeniz köyleri listeme Batı Karadeniz’den devam ediyorum. Kastamonu’ya bağlı bir yerleşim yeri olan Kasaba Köyü, halk arasında Gaşgaba ismiyle de biliniyor. Köy, Karadeniz köylerinin karakteristik özelliği olan tertemiz doğasının yanında tarihi geçmişiyle de ön plana çıkıyor.

Çobanoğlu Beyliği’nin ilk yerleşim yeri olarak bilinen Kasaba Köyü, tarihi Mahmut Bey Cami’ne de ev sahipliği yapıyor. Mahmut Bey Cami’nin en önemli özelliği, dünyada ilk ve tek olduğu belirtilen tahta minaresi. 

Kasaba Köyü, hem doğal güzellikleri hem de tarihi camisi ile bu bölgeye seyahat planlayanların listelerine almalarına değecek güzellikte bir yer.

9.Muratbaşı Köyü-Kastamonu

Muratbaşı Köyü Kastamonu

Muratbaşı Köyü, Kastamonu’ya bağlı bir diğer görülmesi gereken Karadeniz köyü. Burayı gezilecek yerler listenize almanızı sağlayacak şey ise köyün merkezinden çok yakınında bulunan Valla Kanyonu.

Valla Kanyonu, dünyada şu ana kadar keşfedilen en derin ikinci kanyon olma özelliğini taşıyor. Derinliği bazı noktalarında 1,1 kilometreyi bulan kanyon, 12 kilometre uzunluğunda. Barındırdığı tehlikeler nedeniyle izinsiz girmenin yasak olduğu Valla Kanyonu’nu geçmek isteyenler yanlarında bir rehber bulundurmak zorunda.

Ne işim olur benim kanyon geçmekle falan derseniz, Valla Kanyonu’nu Muratbaşı Köyü’ne çok yakın olan seyir terasından görebilirsiniz. Hem köyü gezmiş hem de dünyanın en derin ikinci kanyonunu görmüş olursunuz.

10.Güzelcehisar Köyü-Bartın

Güzelcehisar Kastamonu Karadeniz

Karadeniz’de mutlaka görmeniz gereken köyler listemin son durağı Bartın’ın güzeller güzeli sahil köyü Güzelcehisar. Milyonlarca yıl önce volkanik bir patlama sonucunda oluşan lav sütunlarına ev sahipliği yapan Güzelcehisar, henüz tam olarak adını duyurmaya başlamamış saklı bir hazine aslında.

Daha çok Bartınlılar tarafından hafta sonları denize girmek için tercih edilen köy, Akdeniz’i aratmayan sularıyla yakın zamanda ününü tüm Türkiye’ye yayacak gibi gözüküyor. Fazla kalabalıklaşmadan gidip, görmek, tertemiz denizinin tadını çıkarmak lazım.


Yukarıda Karadeniz’de görmeniz gereken 10 köyü anlattım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu