Bordo Pasaport (Umuma Mahsus) Nedir, Kimlere Verilir?

Bordo Pasaport (umuma mahsus pasaport) ile ilgili bilgileri derlediğim bu yazımda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yurt dışına vizeli veya vizesiz seyahat etme imkanı tanıyan bordo pasaport hakkında bilgilere yer verdim. İçerikte aşağıdaki detayları bulabileceksiniz:

ÖNEMLİ UYARI: 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle pasaport başvuru işlemlerinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınıp Nüfus Müdürlüğü’ne verilmesi süreci tamamlandı. İnternet üzerinden pasaport randevu işlemleri Nüfus Müdürlüğü’nün “randevu.nvi.gov.tr” sitesinden yapılıyor.

Bordo Pasaport Nedir?

Bordo pasaport, 5682 sayılı pasaport genel kanunu kapsamında, İçişleri Bakanlığı, valilikler veya konsolosluklar tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen pasaport türü.

Umuma mahsus (herkese açık) pasaport olarak da bilinen bordo pasaport, ismini tahmin edebileceğiniz gibi defter renginin bordo olmasından alıyor.

Türk vatandaşları için uluslararası kimlik kartı olma niteliği taşıyan bordo pasaport ile 100’den fazla ülkeye vizesiz veya online vize veya kapıda vize alarak giriş yapılabiliyor.

Talebe göre 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl veya 4-10 yıl olarak verilen bordo pasaport, devlet kurumlarında çalışmayan veya memur olmayan gezginlerin canı ciğeri, vazgeçilmez yoldaşı.

Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, yurt dışına çıkmasını engelleyen hukuki bir sınırlaması olmadığı sürece bordo pasaport alabilir. Tabi eğer diğer pasaport türlerinden birini alma şartlarını yerine getiriyorsanız tercihinizi onlardan yana kullanın.

Çünkü yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaportun vizesi dolaşım güçleri bordo pasaporta göre çok daha fazla.

Bordo Pasaporta Vizesiz Ülkeler Hangileri?

Biraz önce de bahsettiğim gibi bordo pasaport sahibi olanlar, 100’den fazla ülkeye vizesiz veya online / kapıda vize alarak kolayca seyahat etme imkanına sahip oluyorlar.

Benim de aralarında bulunduğum birçok gezgin de yurt dışı seyahatlerinde öncelikli olarak vizesiz seyahat edebilecekleri ülkeleri gözlerine kestiriyorlar.

Peki bordo pasaporta vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler hangileri? Aşağıda alfabetik sıralı tam listeyi paylaştım.

Not: Bu liste bordo pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeleri içeriyor. Online veya kapıda vize alarak seyahat edebileceğiniz ülkelerin listesini kontrol etmek istiyorsanız bu linke tıklayarak direk ilgili bölüme ışınlanabilirsiniz.

A

Andorra: 90 gün vizesiz. Andorra bir Avrupa ülkesi. Ancak ne yazık ki Andorra’ya havayolu ile ulaşım yok. O yüzden önce Fransa veya İspanya’ya gitmeniz gerekiyor. Bu da demek oluyor ki Andorra’ya gitmek için Schengen vizesi almış olmanız lazım.

Antigua ve Barbuda: 180 gün vizesiz.

Arjantin: 90 gün vizesiz.

Arnavutluk: 90 gün vizesiz.

B

Bahamalar: 90 gün vizesiz.

Barbados: 90 gün vizesiz.

Belarus: 30 gün vizesiz

Belize: 90 gün vizesiz.

Bolivya: 90 gün vizesiz.

Bosna-Hersek: 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Botsvana: 90 gün vizesiz.

Brezilya: 90 gün vizesiz.

Britanya Virjin Adaları: 30 gün vizesiz.

Brunei: 30 gün vizesiz.

D

Dominika: 21 gün vizesiz.

Dominik Cumhuriyeti: 30 gün vizesiz. Ancak ülkeye giriş sırasında, “ülkeye giriş” formu doldurmanız ve 10 $ ücreti olan turist kartı almanız gerekiyor. Bu tutar 2021 yılı itibariyle geçerli. Sonraki yıllarda değişiklik olabilir.

E

Ekvador: 90 gün vizesiz.

El Salvador: 90 gün vizesiz.

Endonezya: 30 gün vizesiz.

F

Fas: 90 gün vizesiz.

Fiji: 120 gün vizesiz.

Filipinler: 30 gün vizesiz.

Filistin: 30 gün vizesiz. Ancak bildiğiniz gibi Filistin’de durumlar biraz karışık. O yüzden burada asıl önemli olan Filistin’e nasıl gideceğiniz. Örneğin Filistin’e İsrail üzerinden ulaşım sağlayacaksaınız İsrail vizesi almanız gerekecek.

G

Guatemala: 90 gün vizesiz.

Güney Afrika Cumhuriyeti: 30 gün vizesiz.

Güney Kore: 90 gün vizesiz.

Gürcistan: 1 yıl vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

H

Honduras: 90 gün vizesiz.

Hong Kong: 90 gün vizesiz.

İ

İran: 90 gün vizesiz.

J

Jamaika: 90 gün vizesiz.

Japonya: 90 gün vizesiz.

K

Karadağ: 90 gün vizesiz.

Kazakistan: 30 gün vizesiz.

Kırgızistan: 30 gün vizesiz.

Kolombiya: 90 gün vizesiz.

Kosova: 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Kosta Rika: 30 gün vizesiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti: 30 gün vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan nüfus cüzdanıyla da giriş yapabiliyorsunuz.

L

Lübnan: 90 gün vizesiz.

M

Makau: 30 gün vizesiz

Makedonya: 90 gün vizesiz.

Maldivler: 30 gün vizesiz.

Malezya: 90 gün vizesiz.

Mauritius: 30 gün vizesiz.

Moğolistan: 30 gün vizesiz.

Moldova: 90 gün vizesiz.

N

Nikaragua: 90 gün vizesiz.

Niue: 30 gün vizesiz.

Ö

Özbekistan: 30 gün vizesiz.

P

Palau: 30 gün vizesiz.

Panama: 180 gün vizesiz.

Paraguay: 90 gün vizesiz.

Peru: 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

S

Sao Tome ve Principe: 15 gün vizesiz.

Saint Kitts ve Nevis Adaları: 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Saint Lucia: 42 gün vizesiz.

Saint Vincent ve Grenadinler: 30 gün vizesiz.

Seyşeller: 90 gün vizesiz.

Sırbistan: 90 gün vizesiz.

Singapur: 30 gün vizesiz.

Suriye: 90 gün vizesiz.

Svaziland: 30 gün vizesiz.

Ş

Şili: 90 gün vizesiz.

T

Tayland: 30 gün vizesiz.

Trinidad ve Tobago: 30 gün vizesiz.

Tunus: 90 gün vizesiz.

Turks ve Caicos Adaları: 90 gün vizesiz.

Tuvalu: 30 gün vizesiz.

U

Ukrayna: 60 gün vizesiz. Pasaportsuz seyahat edebilirsiniz ancak sadece yeni çipli TC Kimlik Kartı ile giriş yapabiliyorsunuz.

Uruguay: 90 gün vizesiz.

Ü

Ürdün: 90 gün vizesiz.

V

Vanuatu: 30 gün vizesiz.

Vatikan: 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. Ancak burada da Andorra gibi bir durum söz konusu. Vatikan İtalya içerisinde konumlanan küçük bir ülke. O yüzden öncelikle İtalya’ya gitmeniz gerekiyor. Bu da demek oluyor ki Vatikan’a seyahat etmek istiyorsanız Schengen vizesi almanız gerekecek.

Venezuela: 90 gün vizesiz.

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

Not: Özellikle vize ve pasaport ile ilgili tüm yazılarımı sıklıkla güncellemeye çalışıyorum. Ancak yine de Seyahat planınızı yapmadan önce tüm güncel bilgileri edinmek için devlet kurumlarının ilgili sitelerinden güncel bilgileri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bordo Pasaporta Kapı Vizesi veya Online Vize Uygulayan Ülkeler Hangileri?

Bordo pasaport sahibi olanların rahatça seyahat edebileceği ülkeler sadece bunlarla sınırlı değil. Parayı veren düdüğü çalar misali, borda pasaporta belirli bir ücret karşılığında kapı vizesi veya online vize veren ülkeler de var.

Bu ülkelerin alfabetik sıraya göre listesi ise şu şekilde:

A

Azerbeycan: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem kapıda vize hem de online vize imkanı sağlayan ülkelerden. Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra 2 aylık kapı vizesini 10 $ ödeyerek alabilirsiniz. Bir diğer seçenek, Azerbaycan e-vize sitesinden online vizeyi 20 $ ödeyerek almak.

Bahreyn: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapıda vize ve online vize uygulaması yapan ülkelerden. Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Eğer internet üzerinden başvuru yapmak isterseniz 29 Bahreyn Dinarı ücreti var ve alacağınız vize 1 ay geçerli. Online başvuruyu Bahreyn e-vize sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

C

Cape Verde: Sadece kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 25 € ödeyerek vizenizi alabilirsiniz.

Cibuti: Sadece kapıda vize uygulaması var. Ancak Cibuti vize rejimi yönetmeliğinin çok net olmadığı Afrika ülkelerinden biri. O yüzden vize işlemleriniz için öncelikle Ankara’da bulunan Cibuti Büyükelçiliği’ne başvurmanız tavsiye ediliyor.

D

Doğu Timor: Kapıda vize uygulaması var. Havalimanı veya deniz yoluyla ülkeye giriş yaparsanız ücretsiz olarak 30 gün geçerli vize veriyorlar. Kara sınır kapılarından giriş yaparsanız 30 $ ödeyerek 90 gün süreli vize alabiliyorsunuz.

E

Ermenistan: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem kapıda vize hem de online vize uygulayan ülkelerden. Ermenistan’a giriş yaparken 10 $ karşılığında 21 günlük vize alabiliyorsunuz. Online vize için ise Ermenistan e-vize sitesine giriş yapıp 10 $ karşılığında online vize başvurusu yapabiliyorsunuz.

F

Fildişi Sahili: Online vize uygulaması olan ülkelerden. Başvuru için Fildişi Sahili e-vize sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Buradan 3 aylık vize için 73 € karşılığında başvuru yapabiliyorsunuz.

H

Haiti: Kapıda vize uygulaması var. Ülkeye girişte havaalanında 10 $ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alınabiliyor.

I

Irak: Türkiye’den havayolu ile direk Bağdat, Basra, Musurl, Erbil ve Süleymaniye’ye giderseniz kapıda vize alarak ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. Bu vize size ülkede 10 gül kalma imkanı sağlıyor. Karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenler ise Irak büyükelçiliklerine vize başvurusu yapması gerekiyor.

K

Kamboçya: Kapıda vize uygulaması olan ülkelerden. Ülkeye girişlerde 30$ karşılığında vize alabiliyorsunuz. Online olarak Kamboçya e-vize sitesinden 37 $ ödenerek de başvuru yapıp vizenizi alabilirsiniz.

Katar: Kapıda vize uygulaması var. Turistik amaçlı yaptığınız ziyaretlerinizde havalimanında ücretsiz olarak 2 hafta kalış süreli vizeyi, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabiliyorsunuz.

Kenya: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem kapıda vize hem de online vize uygulayan ülkelerden. Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaptırıp ardından da 50 $ ödeyerek tek girişlik vize alabiliyorsunuz. Kenya e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti: Kapıda vize uygulaması var. Dönüş uçak biletiniz olması şartıyla 45 gün kalışlı vize alabiliyorsunuz.

Kuveyt: Kapıda vize uygulaması var. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmak şartıyla 90 gün kalış süreli ücretsiz vize veriyor.

M

Madagaskar: Kapıda vize uygulaması var. Havalimanlarında 35 € karşılığında 30 günlük vize alabiliyorsunuz.

Meksika: Online vize uygulaması var. Meksika e-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilir ve 180 gün seyahat edebilirsiniz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi, Japonya vizesi, İngiltere vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.

Mısır: 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük herkese sınır kapısında 30 gün için vize veriliyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır Büyükelçiliklerinden vize alması gerekiyor.

Mozambik: Kapıda vize uygulaması yapan ülkelerden. Havalimanından girişlerde 84 $ karşılığında 30 günlük tek girişli vize alabilirsiniz.

Myanmar: Online vize uygulaması var. Gitmeden önce Myanmar e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 28 gün için 50 $ karşılığında yapılabiliyor.

N

Nepal: Kapıda vize ve online vize uygulaması var. Sınır kapılarından veya havalimanlarından girişlerde 15 gün için 25 $, 30 gün için 40 $ ve 90 günlük için 100 $ ödeyerek vize alabiliyorsunuz. Gitmeden önce online vize almak isterseniz Nepal e-vize sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

R

Ruanda: Kapıda vize ve online vize uygulaması yapan ülkelerden. 90 gün geçerli kapı vizesi için 50 $ ödemeniz gerekiyor. 30 gün geçerli online vizeyi ise Ruanda e-vize sitesinden 30 $ ödeyerek alabiliyorsunuz.

S

Senegal: İnternetten online vize alınabilen ülkelerden. Ancak bireysel olarak pek başvurma imkanı var gibi gözükmüyor. Vize acentelerine danışabilirsiniz.

Sri Lanka: 30 gün geçerli vizeyi ülkeye gitmeden önce Sri Lanka e-vize sitesinden yapabilirsiniz. Önceden yapılan e-visa başvurusu için giriş-çıkışta geçerli 35 $, havalimanında vize başvuru yaparsanız da 40 $ ödemeniz gerekiyor.

Sudan: 30 günlük kapı vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105 $ karşılığında alabiliyorsunuz.

T

Tacikistan: Ülkeye gitmeden önce Tacikistan e-vize sitesi üzerinden 45 gün geçerli vize için 50 $ ödeyerek başvuru yapabiliyorsunuz.  Ayrıca Duşanbe Havalimanı’ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk bürosundan 60 gün geçerli vize de alınabiliyor.

Tanzanya: 90 gün geçerli kapı vizesi için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 $, iş amaçlı vizeler ise 200 $ ödemeniz yeterli oluyor.

Tayvan: 30 gün geçerli olacak tek girişli vizeyi Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan giriş yapmak şartıyla alabiliyorsunuz. İşlemler sırasında dönüş bileti ibraz etmeniz, vize müracaat formu doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeniz ve 800 Tayvan Doları işlem harcı ödemeniz gerekiyor. Taoyuan Uluslararası Havaalanı dışındaki havaalanlarından giriş yapacaksanız önceden vize almanız gerekiyor.

Togo:  Kapıda vize uygulaması var. Togo girişi vizeleri, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor.

Tonga: 31 gün geçerli ücretsiz kapı vizesini havalimanında alabiliyorsunuz.

U

Uganda: Uganda e-vize sitesinden başvurunuzu 90 günlük vize için 50 $ ödeyerek yapabiliyorsunuz. Ayrıca Uganda’ya seyahat etmek için aşı zorunluluğu bulunuyor, aşı kartınızı da girişte gösteriyorsunuz.

Umman: Umman e-vize sitesinden online vize için başvuru yapabiliyorsunuz. 30 günlük turist vizesi için 20.000 Umman Riyali ödemeniz gerekiyor.

Z

Zambiya: 30 günlük kapı vizesi alabiliyorsunuz. Tek giriş için 50$, çift giriş için 80$ ödemeniz gerekiyor.

Zimbabve: Kapıda vize uygulaması yapan ülkelerden. Zimbabve kapı vizesi tek giriş için 30$, çift giriş için 45$ ödemeniz gerekiyor.

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

Not: Özellikle vize ve pasaport ile ilgili tüm yazılarımı sıklıkla güncellemeye çalışıyorum. Ancak yine de Seyahat planınızı yapmadan önce tüm güncel bilgileri edinmek için devlet kurumlarının ilgili sitelerinden güncel bilgileri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo pasaport çıkartmak oldukça kolay. Yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

  • Randevu tarihine kadar pasaport çıkartmak için sizden istenen evrakları hazırlamak.
  • Pasaportunuzun süresini belirledikten sonra bordo pasaport için istenen harç ve defter bedelini yatırmak.
  • Randevu saatinden 10 dakika önce randevu aldığınız nüfus işleri müdürlüğünde bulunmak ve sıra numarası almak.

Sonrasında sıranız geldiğinde görevli memur işlemlerinizi hızlı bir şekilde hallediyor. Online pasaport randevusu almak için nasıl adımlar izlemeniz gerektiğini ekran görüntüleri ile adım adım anlatan daha detaylı bir pasaport çıkarma yazısı hazırladım. Aşağıdaki linke tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Pasaport Çıkarma – Pasaport Nasıl Alınır? – Pasaport Alma İşlemleri

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar Neler?

Bordo pasaport çıkartmak için gerekli evrakları toparlamak oldukça kolay. Liste şu şekilde:

  • Nüfus Cüzdanı Aslı
  • İki Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Eski Pasaportunuz
  • Pasaport Harcı ve Pasaport Defter Ücreti Dekontları

Bordo Pasaport Harç ve Defter Bedeli Ne Kadar (2021)?

SürePasaport BedeliHarç Ücreti
6 Ay174,5 TL227,27 TL
1 Yıl174,5 TL332,13 TL
2 Yıl174,5 TL542,27 TL
3 Yıl174,5 TL770,20 TL
4-10 Yıl174,5 TL1.085,42 TL

Öğrenci İçin Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu, pasaport türlerinin en ballısı en kaymaklısı. Çünkü 25 yaşını geçmemiş öğrenciler yapacakları pasaport başvuruları için pasaport harç ücretini ödemekle yükümlü değiller. Yani anlayacağınız öğrenciler sadece pasaport defter bedelini ödeyerek bordo pasaport sahibi olabiliyor.

Elbette öğrenci pasaportu başvurusu yapabilmek için belli başlı şartları sağlamış olmanız gerekiyor. Burada sözü daha fazla uzatmadan sizleri öğrenci pasaportu için bütün detayları anlattığım yazıma davet ediyorum.

Harçsız Öğrenci Pasaportu – En Güncel Bilgilerle Öğrenci Pasaportu


Yukarıda bordo pasaport hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu