Rize’de Gezilecek Yerler


Rize’de gezilecek yerler yazısında, Türkiye’nin en yeşil şehirlerinden biri olan Rize şehir merkezi ve çevresinde gezginlerin mutlaka görmesi gereken destinasyonları paylaştım.


Rize, kendine has yapısı ile daima ön plana çıkan, Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli şehirlerinden biri. Milattan önceye dayanan yerleşim tarihi ile kadim Türk kültürünü yaşatan coğrafyalardan olan bu şehir, aynı zamanda Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Kafkas kültürlerinin de kesişim noktasında bulunuyor.

Böylesine köklü bir kültürel geçmişe sahip olan Rize, yemyeşil doğasının getirdiği cazibe ile de yılın her döneminde seyahat severler için karşı konulamaz bir çekim noktası. Nasıl olmasın? Yemyeşil ormanlar, yaylalarda bol oksijenli hava ve gün batımında benzersiz bulut denizi manzarası. Hepsi Rize’de Gezilecek Yerler listesinde mevcut.Rize gezisi sırasında işinize yarayabilecek diğer bilgileri bulabileceğiniz içeriklerime aşağıdaki linklerden göz atabilirsiniz.


Rizede Nerede Kalınır? En İyi 10 Rize Otelleri

Rize Nerede, Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize Gezi RehberiO yüzden Rize, her gezginin yurt içinde mutlaka görmek istediği şehirler arasında bulunur. Peki, Rize’de gezilecek yerler nereler? Merak etmeyin, bu soruya aşağıda kapsamlı bir şekilde cevap veriyorum. Rize şehir merkezi ve çevresinde gezilecek yerler olarak ikiye ayırdığım yazıma daha fazla vakit kaybetmeden başlayalım.

İçerik

1-Ayder Yaylası
2-Zil Kale
3-Palovit Şelalesi
4-Pokut Yaylası
5-Çamlıhemşin
6-Gelintülü Şelalesi
7-Şenyuva Köprüsü
8-Goboş Köprüsü
9-Fırtına Deresi
10-Ağaran Şelalesi
11-Elevit Yaylası
12-Yedigöller
13-Haremtepe Çeçeva Çay Bahçesi
14-Rize Kalesi
15-Dağmaran
16-Rize Müzesi
17-Ziraat Çay Bahçesi
18-İslampaşa Cami
19-Çaykur Çay Müzesi

Rize’de Gezilecek Yerler Haritası

Aşağıda Rize’yi gezerken hazırladığım haritanın bir ekran görüntüsünü paylaşıyorum. Ayrıca resmin altındaki linke tıklayarak haritayı Google Maps’te de açabilirsiniz.

Rize'de Gezilecek Yerler Haritası
Google Haritalar’da Açmak İçin Tıklayın!

Rize Çevresinde Gezilecek Yerler

Rize gezinizi planlarken işinizi kolaylaştırmak için listeyi çevredeki ve şehir merkezindeki yerler olarak ikiye ayırdım. İlk kısımda Rize çevresinde gezilecek yerler var. 3 gününüzü ayırırsanız aşağıdaki noktaların hepsini rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece en önemli yerleri görmek isterseniz eğer, kendi favorilerimin yanına yıldız işareti ekledim.

1-Ayder Yaylası*

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası, Rize’de gezilecek yerler arasında seyahat severlerin aklına gelen ilk destinasyonlardan biri. Yılın 4 mevsimi hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan bu özel yer, eşsiz doğası ile gördüğü ilgiyi fazlasıyla hak ediyor.

Ayder Yaylası öyle birkaç cümle ile anlatılabilecek, seyahat planı yapılabilecek bir yer değil. O yüzden, ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki yazılarıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Ayder Yaylası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Yaya giriş ücretsiz. Otomobil 10 TL.

2-Zil Kale*

Zil Kale

Zil Kale, bana göre Rize’de gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan en dikkat çekici tarihi yapılardan biri. Deniz seviyesinden yaklaşık 1 kilometre yükseklikte, dik bir kaya kütlesinin tepesine inşa edilen bu kale, geçmişte hem Bizans hem de Osmanlı tarafından bölgeyi gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

Ayder Yaylası’na da oldukça yakın olan Zil Kale, her gezginin listesinde mutlaka bulunması gereken yerlerden biri. Zil Kale hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki içeriğe göz atmanızı tavsiye ederim.

Zil Kale Gezi Rehberi

Zil Kale Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 08:00 – 19:00 arasında ziyarete açık.
 • Giriş Ücreti 3 TL.
 • Müze Kart geçerli değil.

3-Palovit Şelalesi*

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi, Rize’nin gürül gürül akan şelaleleri arasında en görülesi olanlardan biri. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer alan Palovit Şelalesi, adını Palovit Vadisi’nden alıyor.

Yaklaşık 15 metre yükseklikten oldukça şiddetli bir şekilde dökülen suları sayesinde bölgenin en yüksek debili şelalesi olma ünvanını elinde bulunduran Palovit Şelalesi, bana göre Rize gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

Şehir merkezine 85 kilometre uzaklıkta bulunan Palovit Şelalesi, Ayder Yaylası ve Zil Kale’ye oldukça yakın. Şelale hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

Palovit Şelalesi Gezi Rehberi

Palovit Şelalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

4-Pokut Yaylası*

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası, listede bulunan bir diğer gözde seyahat destinasyonu. Özellikle son yıllarda Ayder Yaylası’nda kalabalığın git gide artması nedeniyle gezginlerin yeni rotası olmaya başlayan Pokut Yaylası, deniz seviyesinden yaklaşık 2 kilometre yükseklikte ziyaretçilerine unutulmayacak bir deneyim sunuyor.

İsmi Ermenice’de rüzgarlı vadi anlamına gelen Pokut, bulut denizi olarak adlandırılan doğa olayı ile oldukça meşhur. Yayla hakkında daha detaylı bilgiler için aşağıdaki yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Pokut Yaylası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

5-Çamlıhemşin

Çamlıhemşin

Çamlıhemşin, Ayder Yaylası’na giderken içerisinden geçeceğiniz şirin bir Karadeniz kasabası. Özellikle yaz aylarında yaylalara çıkan turistlerin mola yerlerinden biri olan bu yerleşim yeri, buralara kadar gelmişken sizinde birkaç saat geçirmek isteyeceğiniz noktalardan biri olabilir.

Özellikle çevresinde bulunan köyler ile meşhur olan Çamlıhemşin hakkında daha fazla bilgiyi aşağıdaki yazılarımdan alabilirsiniz.

Çamlıhemşin’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Çamlıhemşin Otelleri

Çamlıhemşin Gezi Rehberi

6-Gelintülü Şelalesi*

Gelintülü Şelalesi, Ayder Yaylası’na gidecek olanların gezilecek yerler listesine otomatik olarak girmiş oluyor. Çünkü şelale Ayder’in tam karşısından, yemyeşil ormanların arasından akıyor. Oldukça uzun bir yol kat ettikten sonra Fırtına Deresi’ne kavuşan Gelin Tülü Şelalesi adını karşıdan bakıldığında gelin duvağına benzetilmesinden almış.

Gelintülü Şelalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

7-Şenyuva Köprüsü

Şenyuva Köprüsü

Şenyuva Köprüsü, Doğu Karadeniz’in meşhur tarihi taş köprülerinden en çok ilgi çekeni. Televizyon dizilerinden hatırlayacağınız bu köprü, Çamlıhemşin’e oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Yapımı 1696 yılına tarihlenen Şenyuva Köprüsü, yöre halkı tarafından Çinçiva Köprüsü olarak da biliniyor.

Buraya kadar gelmişken köprünün hemen yanı başında bulunan Çinçiva Kafe’de Fırtına Deresi’ne karşı bir kahve içmek buranın olmazsa olmazlarından.

Şenyuva Köprüsü Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

8-Goboş Köprüsü*

Goboş Köprüsü

Goboş Köprüsü, Rize gezilecek yerler listesindeki bir diğer tarihi taş köprü. Henüz Şenyuva Köprüsü kadar popüler olmasa da bence listede bulunmayı kesinlikle hak eden noktalardan biri. Daha az bilinmesi sayesinde çok daha sakin olan köprü ve çevresi, doğa ile başbaşa vakit geçirmek isteyenler için ideal.

Goboş Köprüsü Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

9-Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, yukarıda saydığım bütün noktalara eşlik eden bir doğa harikası. Yani, Ayder Yaylası ve çevresinde gezerken Fırtına Deresi’nin getirdiği huzuru geziniz boyunca tüm benliğinizde hissedeceksiniz.

Yaklaşık 60 kilometre boyunca Kaçkar Dağları’nın arasından Karadeniz’e doğru ilerleyen Fırtına Deresi, gürül gürül akan sularıyla rafting severlerin de vazgeçilmezlerinden biri.

Fırtına Deresi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

10-Ağaran Şelalesi

Ağaran Şelalesi

Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ağaran Şelalesi, Rize gezilecek yerler listesinde bulunan bir diğer doğa harikası. Özellikle son yıllarda turistlerin yoğun olarak tercih etmeye başladığı şelale, yerden 70 metre yükseklikten aşağı akan suları ile ziyaretçilerine enfes bir görsel şölen sunuyor.

Ağaran Şelalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

11-Elevit Yaylası

Elevit Yaylası

Geleneksel köy evleri ile dikkat çeken Elevit Yaylası, yurt dışından gelen turistlerin yaz aylarında sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri. Son yıllarda daha fazla dikkat çekmeye başlayan bu yayla, kamp severlerin de gözdelerinden.

Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, Zil Kale’ye de oldukça yakın.

Elevit Yaylası Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

12-Yedigöller

Rize Yedigöller

Aslında Erzurum il sınırları içerisinde yer alan Yedigöller, Rize şehir merkezinden yaklaşık 125 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yalnız buraya gitmek öyle çok kolay değil. Çünkü 2 saatlik araç yolculuğundan sonra bir de tepeye tırmanmanız gerekiyor. Yedigöller deniz seviyesinden yaklaşık 3050 metre yükseklikte!

Dağ zirvesinde birbirine yakın 7 adet gölün oluşturduğu bu enfes doğa harikası, geniş zamanı olanlar ve kondisyonuna güvenenlerin mutlaka Rize gezilecek yerler listelerine eklemesini tavsiye ettiğim noktalardan.

Yedigöller Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

13-Haremtepe Çeçeva Çay Bahçesi

Haremtepe Çeçeva Çay Bahçesi

Instagram gönderilerinin vazgeçilmezlerinden olan çay bahçesi fotoğraflarının nerede çekildiğini merak ediyorsanız adres Haremtepe Çeçeva Çay Bahçesi. Televizyon dizileri ve reklamlarında vazgeçilmez arka planlarından olan Çeçeva Çay bahçesi, bu popülerliğini bahçenin sahibi Kenan Bey’in her yıl yaptığı titiz çalışmaya borçlu.

Buralara kadar gelmişken çay yapraklarının arasında bir fotoğrafım olmadan dönmem derseniz Haremtepe’yi listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Haremtepe Çeçeva Çay Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücreti yok.

14-Bonus: Rize Çevresinde Gezilecek Diğer Yerler

Liste yukarıda saydıklarımla sınırlı değil elbette. Öyle 2-3 gün içerisine sığdırılamayacak kadar çok görülecek doğa harikası var Rize’nin çevresinde. Benim detayları ile yazdıklarım kendi deneyimlerimden yola çıkarak size tavsiyelerim.

Aşağıda paylaştığım liste ise Rize çevresinde gezilecek diğer yerler. Bu noktalar hakkında internetten bilgi alıp, rotanıza ekleyebilirsiniz.

 • Mikron Köprüsü
 • Ayder Kaplıcaları
 • Çat Vadisi
 • Sal Yaylası (Pokut Yaylası’na 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde)
 • Gito Yaylası (Zil Kalesi’ne yaklaşık 20 kilometre mesafede)
 • Badara Yaylası
 • Kıble Dağı Camii (Camii 1300 metre rakımda inşa edilmiş. Camiden çok manzarası için gidiliyor.)
 • Anzer Yaylası (Meşhur Anzer Balı’nın merkezi)
 • Ovit Yaylası
 • Akyamaç Şelalesi
 • Huser Yaylası
 • Çağrankaya Yaylası
 • Hazindak Yaylası
 • Avusor Yaylası
 • Samistal Yaylası
 • Çiçekli Yaylası
 • Badara Yaylası
 • Handüzü Yaylası
 • Vaşa Yaylası
 • Komati Yaylası
 • Marbudam Yaylası
 • Petran Yaylası (Anzer Yaylası’na oldukça yakın)
 • Verençik Yaylası (Türkiye’nin en yüksek 12. tepesi. Deniz seviyesinden 3700 metre yükseklikte)
 • Ambarlı Yaylası
 • Ambarlı Gölü (Ambarlı Yaylası’ndan sonra yaklaşık 3.5 kilometrelik tırmanış yapılması gerekiyor)
 • Çarkıruba Şelalesi (Komati Yaylası’na oldukça yakın)
 • Andon İçmeleri (Suyunun şifalı olduğuna inanılıyor)
 • Şimşirli İçmeleri (Suyunun şifalı olduğuna inanılıyor)

Rize Merkezde Gezilecek Yerler

İkinci kısımda Rize merkezde gezilecek yerler var. 1 gününüzü ayırırsanız aşağıdaki noktaların hepsini rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece en önemli yerleri görmek isterseniz eğer, kendi favorilerimin yanına yıldız işareti ekledim.

1-Rize Kalesi*

Rize Kalesi

Rize şehir merkezinde gezilecek yerler listesinin ilk sırasında, şehre hakim bir tepede bulunan Rize Kalesi var. Merkezden bir kaç kilometre yükseklikte yer alan Rize Kalesi, şehri ayaklarınızın altına seren manzarasıyla turistlerin uğrak noktası.

Kalenin bahçesinde hizmet veren çay bahçesinde kahvaltı yapabilir veya çayınızı yudumlayarak manzaranın tadına bakabilirsiniz. Rize gezilecek yerler listenizin ilk sırasında mı olur bilemiyorum ama Rize Kalesi’ne uğramanızı mutlaka tavsiye ederim.

Rize Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 07:00 – 00:00 saatleri arasında ziyarete açık.
 • Giriş ücretsiz.

2-Dağmaran*

Dağmaran veya bir diğer adıyla Şahin Tepesi, şehir merkezinde manzaranın keyfine varabileceğiniz bir diğer adres. Üstelik Dağmaran’da sadece Rize manzarası değil, Ovit Dağları ile birlikte Handüzü ve Çağrankaya Yaylası da size eşlik edecek.

Ayrıca Dağmaran’da bulunan tesisin yöresel yemekler konusunda oldukça meşhur olduğunu da eklemek isterim. Son yıllarda fiyatları biraz yükselmiş olsa da en azından muhlamasının tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Tüm bu özellikleri ile Dağmaran, Rize gezilecek yerler listesinde bulunmayı hak ediyor bence.

Dağmaran Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 09:00 – 00:00 saatleri arasında ziyarete açık.
 • Giriş ücretsiz

3-Rize Müzesi

Rize Müzesi, kentin geçmişine yolculuk yapmak isteyenlerin gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulundurmaları gereken bir nokta. 70’den fazla arkeolojik eser ile 1000’den fazla etnografik eserin sergilendiği bu müze oldukça zengin bir koleksiyona sahip.

Sarı Ev olarak da bilinen Rize Müzesi içerisinde bulunan sikkeler ve el yazmaları da görülmeye değer.

Rize Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açık.
 • Giriş ücretsiz

4-Ziraat Çay Bahçesi

Ziraat Çay Bahçesi

Hepimizin malumu, Rize çayı denildiğinde akan sular durur. Buralara kadar gelmişken o meşhur çayı en güzel yerde içmeden dönmek olmaz elbette. Bu konuda Rize’nin en iddialı yerleriden biri Ziraat Çay Bahçesi. Rize gezisi sırasında soluklanmak için ideal yerlerden biri. Fazladan vaktiniz varsa demlik çay da söyleyebilirsiniz.

Ziraat Çay Bahçesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Haftanın 7 günü, 08:00 – 22:00 saatleri arasında ziyarete açık.
Giriş ücretsiz.

5-İslampaşa Camii

Rize şehir merkezinde bulunan en eski ibadethanelerden biri olan İslampaşa Camii’nin yapımı 1571 yılına tarihleniyor. Kurşunlu Camii olarak da bilinen bu tarihi yapı, İskender Cafer Paşa tarafından yaptırılmış.

Yapılan yanlış restorasyon çalışmaları sonucu dış cephesi özelliklerini kaybetmiş olsa da içeride bulunan kalem işi süslemeler görülmeye değer. Meraklısına duyurulur.

İslampaşa Cami Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü, 24 saat ziyarete açık.
 • Giriş ücretsiz

6-Çaykur Çay Müzesi

Biliyorum, Çay Müzesi’nden çok çay tarlaları ilginizi çekiyor ancak vaktiniz şehir merkezinde bulunan bu müzeye de göz atmanızı tavsiye ederim. Çayın üretim sürecinde ne gibi işlemlerden geçtiğini ziyaretçilerine aktaran müzede çay üretiminde kullanılan makinelerde sergileniyor.

Çaykur Çay Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

 • Haftanın 7 günü ziyarete açık.
 • Giriş ücretsiz

Yukarıda Rize’de gezilecek yerler sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu