Rize’ye Nasıl Gidilir? Rize Nerede, Rize’ye Ulaşım Alternatifleri


Rize’ye nasıl gidilir yazımda, Rize’ye ulaşım alternatiflerini gezginler için detaylarıyla birlikte paylaştım. Rize’ye uçakla, otobüsle, özel araçla nasıl gidilir, Rize yol tarifi, hepsi bu yazıda.


Rize, Türkiye’de çay üretimi denildiğinde akla gelen ilk ve tek destinasyon. Kaçkar Dağları’nın Karadeniz ile buluştuğu noktada kurulmuş olan bu yerleşim yeri, yemyeşil doğasıyla ve gezilecek yerleriyle Doğu Karadeniz gezilerinin de vazgeçilmezi.

Rize’yi ön plana çıkaran etkenler sadece çay ve turizm değil elbette. Sanayiden spora her konuda Karadeniz Bölgesi’nin en değerli kentlerinden biri olan Rize, her gün hem yurt içinden hem de yurt dışından onlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Durum böyle olunca, Rize’ye nasıl gidilir sorusunun cevabı da önemli bir hale geliyor.

İçerik:

Rize’ye Nasıl Gidilir?

Rize, özellikle Ayder Yaylası’nı görmek isteyen gezginler sayesinde yılın dört mevsiminde de turizm potansiyeline sahip olan bir cazibe merkezi. Ayrıca, çay üretiminin getirdiği sanayileşmenin etkisiyle iş seyahatleri için de sıkça tercih edilen bir nokta burası.

Bu yüzden Rize’ye hem yurt içinden, hem de yurt dışından bolca seyahat sever geliyor. Ancak, Rize’de ne yazık ki henüz bir havalimanı yok. Bu konuda çalışmalar devam ediyor ve yakın bir zamanda Rize-Artvin havalimanının açılması planlanıyor.

Peki Rize’ye nasıl gidilir? En avantajlı ulaşım alternatifi hangisidir? Havayolu ve karayolu seçenekleri neler? Hepsinin cevabını aşağıda paylaştım.Rize gezisi için planınızı yaparken aşağıdaki içeriklerime de göz atmayı ihmal etmeyin.

Rize’de Nerede Kalınır? En İyi 10 Rize Otelleri

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize Gezi RehberiRize Nerede?

Rize, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz kısmında yer alıyor. Anadolu’nun kuzeydoğusu olarak tabir ettiğimiz yer olan Kaçkar Dağları ile Karadeniz arasında kurulu olan kent, Trabzon, Bayburt, Erzurum ve Artvin ile sınır komşusu.

Rize Haritası

Rize Haritası

Rize’ye Uçak ile Nasıl Gidilir?

Rize havaalanının henüz yapım aşamasında olduğunu söylemiştim. Bu süreç bitene kadar imdadınıza Trabzon havalimanı yetişiyor. Bildiğiniz gibi Trabzon’da uluslararası bir havalimanı bulunuyor. Günün her saati tarifeli seferler bulmak mümkün.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi uzak şehirlerden Rize’ye seyahat etmek isteyen ve fazla zamanı olmayanlar için en rahat alternatif uçak. Çünkü yolculuk maksimum 1 saat 30 dakika sürüyor. Gözü yolda bir gezgin olarak Cuma akşamına bilet alıp Rize’de enfes bir hafta sonu geçirmeniz işten bile değil.

Trabzon Havalimanından Rize şehir merkezine ulaşım ise HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama veya varsa otelinizin gönderdiği transfer araçları ile sağlanabiliyor. Havalimanı Rize’ye 73 kilometre uzaklıkta ve yolculuk yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Rize Sokakları

Rize’ye Özel Araç ile Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz’e kadar gelmişken sadece Rize ile sınırlı kalmak olmaz elbette. Şöyle Giresun, Trabzon, Artvin ve hatta Batum’u da kapsayan güzel bir plan yapmak lazım.

Tabi vaktiniz buna elverişli ise. Çünkü burada gezilecek yer çok. Böyle bir plan için en az 4 tam güne ihtiyacınız var. Zaman benim için sorun değil diyenlerdenseniz, özel aracınızla bu seyahate çıkmanızı tavsiye ederim.

Özel araç ile Rize’ye gelecek olanların yapması gereken şey basit. Kuruyorsunuz navigasyonu Rize’ye sonra aşağıda paylaştığım yol güzergahını takip ediyorsunuz.

Rize yol güzergahı: Sakarya-Bolu-Ankara-Samsun-Trabzon-Rize

Rize’ye Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Rize’ye birçok otobüs firmasının gün içerisinde birden çok tarifeli seferi bulunuyor. Fiyatlar da hemen hemen bir biri ile aynı. Burada önemli olan nokta yapacağınız yolculuğun süresi aslında. Çünkü Rize’ye otobüs ile gitmeyi düşünüyorsanız, İstanbul’dan 17, İzmir’den 21, Ankara’dan ise 13 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor.

DestinasyonMesafe (KM) / Zaman
İstanbul – Rize1149 km / 13 saat 50 dakika
Antalya – Rize1261 km / 16 saat 20 dakika
İzmir – Rize1502 km / 17 saat 20 dakika
Gaziantep – Rize873 km / 11 saat 25 dakika
Ankara – Rize814 km / 10 saat 10 dakika
Konya – Rize957 km / 12 saat 10 dakika
Samsun – Rize403 km / 5 saat 30 dakika
Artvin – Rize150 km / 2 saat 15 dakika
Şehirler Arası Mesafeler Tablosu
Rize Gece Şehir Manzarası

Rize’de Gezilecek Yerler

Rize’ye ulaşım ile ilgili tüm sorulara cevap vermeye çalıştım. Ancak Rize’de gezilecek yerlere de değinmeden edemedim. İşte tam da bu yüzden ayrıntılı bir yazı yazdım.

Rize’de Gezilecek Yerler 

Ancak bu yazıyı uzun uzun okumak istemem hemencecik sadede gel diyenlerdenseniz diye hemen aşağıya Rize’de mutlaka görmeniz gereken yerleri ekliyorum.

  • Ayder Yaylası
  • Zil Kale
  • Palovit Şelalesi
  • Pokut Yaylası
  • Çamlıhemşin
  • Gelintülü Şelalesi

Yukarıda Rize’ye nasıl gidilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu