Vizesiz Ülkeler 2021 Güncel Liste

2021 yılı için seyahat edebileceğiniz vizesiz ülkeler için hazırladığım bu yazımda, hem dünyanın içinde bulunduğu bu kaotik ortamda, biraz olsun nefes almak için yurt dışına vizesiz gidebileceği ülkeleri merak edenler için ülkeleri kıtalara göre ayırarak listeledim, hem de en kolay seyahat edebileceğiniz birkaç ülke için detaylı açıklamalar yaptım.

İçerik:

Not Vizesiz ülkeler listesi, bordo pasaport sahibi olanlar için geçerli. Yeşil pasaport sahibi olanlar için hazırladığım listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Vizesiz Ülkeler

Asın bayrakları, Türk pasaportu vizesiz seyahat edilebilirlik açısından hiç de fena bir durumda değil. O yüzden, dünya üzerinde bulunan 200 küsür ülkenin yarısından fazlasına vizesiz veya online / kapıda vize alarak giriş yapmamızı sağlayan bordo pasaport, her ne kadar bir yeşil pasaport olmasa da yine de canımız, ciğerimiz.

Şunu baştan kabul edelim, vizesiz gidilen ülkeler arasında öyle ha diyince tasımızı tarağımızı toplayıp gidemeyeceğimiz yerler de yok değil.

Mesela Arjantin, Brezilye, Güney Kore. Kim istemez vizesiz ülkeler arasında bulunan bu güzel yerleri görmeyi. Ancak ne yazık ki vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında bulunan bu yerler, uzun uçak yolculuklarına katlanmayı, maddi olarak biraz zorlanmayı ve tamamen farklı kültürlerde vakit geçirmeyi göze almayı gerektiren seyahatler. Üstelik pandemi şartları altında bunu yapmak çok daha zorlaştı.

Fakat vizesiz ülkeler arasında çat diye uçak biletini alıp pat diye seyahat edebileceğiniz yerlerden de bolca var. Özellikle vizesiz Avrupa ülkeleri arasında yer alan Ukrayna, Sırbistan, Bosna-Hersek, Makedonya ve Karadağ biz Türkler’in en çok tercih ettiği seyahat destinasyonlarından yalnızca birkaçı.

Not Ülkelerin COVID-19 önlemleri kapsamında getirdiği seyahat kısıtlamalarına skyscanner’un şu güzel uygulamasından baktıktan sonra ayrıca gideceğiniz ülkenin yerel resmi sitelerinden teyit etmeyi unutmayın.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Ne yazık ki Avrupa ülkelerinin birçoğuna vizesiz seyahat etmemiz mümkün değil. Hepimizin malumu, gezginlerin önünde Schengen Vizesi gibi bir engel var. Yeşil pasaport her zamanki gibi bu konuda da oldukça avantajlı bir konumda.

Ancak hemen yelkenleri suya indirmenin bir anlamı yok. Bordo pasaport ile seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri de var. Liste şu şekilde.

Andorra (90 gün)*

Arnavutluk (90 gün)

Bosna-Hersek (90 gün)

Belarus (30 gün)

Karadağ (90 gün)

KKTC (90 gün)

Kosova (90 gün)

Makedonya (90 gün)

Sırbistan (90 gün)

Ukrayna (60 gün)

Moldova (90 gün)

*Not Andorra, İspanya ile Fransa arasında bulunan küçük bir ülke ve ne yazık ki bu ülkeye hava yolu ile ulaşım sağlanamıyor. O yüzden, her ne kadar Andorra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemese de ülkeye kara yolu ile ulaşım sağlayacağınız için mecburen Schengen Vizesi almanız gerekiyor.

Vizesiz Amerika Ülkeleri

Arjantin (90 gün)

Antigua ve Barbuda (Online veya Kapıda Vize)

Bahamalar (90 gün)

Bolivya (90 gün)

Belize (90 gün)

Brezilya (90 gün)

Barbados (90 gün)

Britanya Virjin Adaları (30 gün)

Dominik Cumhuriyeti (Kapıda Vize)

Dominika (21 gün)

El Salvador (90 gün)

Ekvador (Kapıda Vize)

Guetemala (Kapıda Vize)

Honduras (90 gün)

Haiti (Kapıda Vize)

Jamaika (90 gün)

Kosta Rika (30 gün)

Kolombiya (90 gün)

Meksika 180 gün (Online Vize)

Nikaragua (90 gün)

Paraguay (90 gün)

Panama (180 gün)

Peru (90 gün)

Saint Kitts (Saint Christopher ve Nevis Adaları) (90 gün)

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları (30 gün)

Saint Lucia (45 gün)

Şili (90 gün)

Turks ve Caicos Adaları (90 gün)

Trinidad ve Tobago (30 gün)

Uruguay (90 gün)

Venezuela (90 gün)

Vizesiz Asya Ülkeleri

Azerbaycan (30 gün) (Havalimanından 1 aylık vize alınabilir)

Bahreyn (Kapıda Vize)

Doğu Timor (Kapıda Vize)

Endonezya (Kapıda Vize)

Ermenistan 21 gün (Online veya Kapıda Vize)

Filipinler (30 gün)

Filistin (30 gün)

Gürcistan (90 gün)

Güney Kore (90 gün)

Hong Kong (90 gün)

Japonya (90 gün)

Irak 10 gün

İran (90 gün)

Katar (Kapıda Vize)

Kamboçya (Kapıda Vize)

Kırgızistan (90 gün)

Kazakistan (30 gün)

Kuveyt (90 gün)

Lübnan (90 gün)

Maldivler (30 gün)

Makao (30 gün)

Malezya (90 gün)

Moğolistan (30 gün)

Myanmar (Burma) (Online Vize)

Nepal 15 gün (Kapıda Vize)

Singapur (90 gün)

Suriye (90 gün)

Sri Lanka (Online Vize)

Tayvan (30 gün) (Havalimanından vize alınabilir)

Tayland (30 gün) (Havalimanında vize alınabilir)

Tacikistan (Online Vize)

Umman (Online Vize)

Ürdün (90 gün)

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Botsvana (Kapıda Vize)

Fildişi Sahili (Online Vize)

Fas (90 gün)

Güney Afrika Cumhuriyeti (30 gün) (Havalimanından vize alınabilir)

Gambiya (90 gün)

Kenya (Online veya Kapıda Vize)

Komor Federe İslam Cumhuriyeti (Komorlar) (Kapıda Vize)

Libya (90 gün) (Havalimanında vize alınabilir)

Mauritius (90 gün)

Madagaskar (30 gün)

Mozambik (30 gün) (Havalimanından vize alınabilir)

Seyşeller (90 gün)

Senegal süresiz

Svaziland (30 gün)

Surinam (90 gün)

Tunus (90 gün)

Tanzanya (90 gün) (Havalimanında vize alınabilir)

Togo (90 gün)

Ruanda (90 gün)

Zimbabve (30 gün) (Havalimanından vize alınabilir)

Zambiya (30 gün) (Havalimanından vize alınabilir)

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

Cook Adaları (31 gün)

Fiji (120 gün)

Niue (30 gün)

Palau (30 gün)

Tonga (31 gün)

Tuvalu (30 gün)

Vanuatu Cumhuriyeti (30 gün)

Kaynak: T.C. Dışişleri Bakanlığı

Kolayca Seyahat Edebileceğiniz Vizesiz Ülkeler

Her şey iyi hoş ama vizesiz seyahat etme imkanımız olan bazı ülkeler dünyanın öteki ucunda. Öyle ha diyince oralara gidilmiyor. O yüzden gözler hemen kolayca seyahat edilebilecek vizesiz ülkeleri arıyor.

Aşağıda bu konuda benim favorilerimi paylaşıyorum.

Ukrayna

vizesiz ukrayna

Doğu Avrupa’nın en dikkat çekici ülkelerinden biri olan Ukrayna, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağladığı vize kolaylığı ile her dönem seyahat severlerin yoğun ilgi gösterdiği destinasyonlardan biriydi. 

Bunun üstüne geçtiğimiz yıllarda Ukrayna’ya sadece kimlik ile seyahat edebilme kolaylığının sağlanması ile birlikte popülaritesi gittikçe artmaya başladı. Öyle ki pandemi döneminde bile Türkiye – Ukrayna arasında yapılan seyahatler neredeyse eskisi gibi devam etti.

Lviv’den Kiev’e, Kharkiv’den Odessa’ya birçok güzel şehri ziyaret edebileceğiniz Ukrayna, açıkçası vizesiz seyahat edilebilecek Avrupa ülkeleri arasında benim de favorim. Özeillike 2 kere gittiğim Lviv, ilk fırsatta tekrar gideceğim yerlerden biri.Lviv Hakkında Yazdığım Seyahat Yazılarına Bir Göz Atın!


Lviv’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Lviv’de Gezilecek Yerler

Lviv’de Konsept Kafeler

Lviv’de Nerede Kalınır?

Lviv Gece HayatıBosna-Hersek

vizesiz bosna

Vizesiz ülkeler listesinin Avrupa ayağındaki Bosna-Hersek için duygusal olarak kendimizi en yakın hissettiğimiz ülkelerden birisi dersem yanılmış olmam.

Özellikle başkent Saraybosna ve Mostar’da gezerken karşınıza çıkan birçok Osmanlı eseri ve Bosna insanının bizleri görünce gösterdiği sıcakkanlılıkla kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Bunların yanında Bosna’nın doğal güzellikleri de insanın gözlerine bayram ettirecek cinsten.

Tüm bunları göz önünde bulundurunca vizesiz yurtdışı seyahati yapmak isteyenler için Bosna-Hersek listenin başlarına yerleşiyor. Özellikle ilk defa yurt dışı gezisi yapacaklar için ideal destinasyonlardan biri.

Makedonya

vizesiz makedonya

Vizesiz ülkeler arasında seyahat ettiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceğiniz yerlerden bir diğeri Makedonya. Ülkenin başkenti Üsküp’te bulunan Türk Çarşısı’nda gezerken kendinizi Türkiye’de bir arasta çarşısında geziyormuş gibi hissedeceksiniz.

Sonra bir yerden bir yere gitmek için taksi çevireyim diyeceksiniz, bir bakacaksınız ki şöför senden benden daha iyi Türkçe konuşuyor. Bir yerde oturup soluklanmak isteyeceksiniz yanınızda beliren bir çocuk taze Türk çayı var buyrun diye seslenecek.

Tabi Makedonya hükümeti de bu kadar benzerliği yabana atmayıp bizlere 90 gün boyunca vizesiz seyahat imkanı sunuyor. E daha ne olsun!

Heykeller şehri Üsküp, bir doğa cenneti Matka Kanyonu, güzellik abidesi Ohrid bir Makedonya seyahatinde tercih edilen en popüler destinasyonlardan.

Sırbistan

vizesiz sırbistan

Vizesiz ülkeler yazısında yavaş yavaş kendimizi evimizde hissettiğimiz topraklardan, buralarda bizden de esintiler var diyeceğiniz yerlere geçiyorum.  Başkenti olan Belgrad’da Osmanlı eseri olarak geriye tek bir cami kalan Sırbistan bu ülkelerden biri.

Kabul edelim Sırbistan, Bosna-Hersek ve Makedonya’ya nazaran daha bildiğimiz anlamda Avrupai şehirlerden biri. Estetiğin daha ön planda olduğu, şehrin içinde insanların nefes alabileceği geniş meydanların, parkların bulunduğu bir yer Belgrad.

Ayrıca Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerin çevresine kurulan Belgrad’da bu eşsiz manzarayı izleyebileceğiniz harika bir yer olan Kalemegdan da bir seyahatte olmasını isteyeceğiniz yerlerden.

Gürcistan

vizesiz gürcistan

Vizesiz ülkeler arasında bulunan Gürcistan, yapılan karşılıklı anlaşmayla Türklere sağladığı vize kolaylığı nedeniyle gözlerimizde kalpler çıkmasını sağlayan yerlerden. Neden mi? Çünkü Gürcistan’a vizesiz, sadece kimlikle giriş yapabiliyoruz. Yani pasaportunun olmamasını dert edip, yurtdışı seyahatlerini habire erteleyenlerin bile kolaylıkla seyahat edebileceği bir ülke Gürcistan.

Özellikle Batum, Sarp sınır kapısına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tarafından günlük market alışverişlerini yaptıkları, arabalarına benzin aldıkları bir şehir haline gelmiş. Tabi aynı durum Batum’da yaşayanlar için de geçerli.


Yukarıda vizesiz ülkeler hakkında bilgileri mümkün olduğunca detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Yazımı beğendiyseniz, aklınıza herhangi bir şey takıldıysa veya geri bildirim yapmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazın ve bana gönderin.

Furkan Patan

Seyahat etmek, yeni yerler görmek, farklı kültürler ile etkileşimde bulunmak en büyük tutkum. Bu yüzden, havalimanlarını, otobüs terminallerini ve tren garlarını mesken edinmeyi seviyorum. Gördüğüm her yeni şehir ve kültür, benim için ufkumu açan yeni bir arkadaş demek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu